Honda sa zapojí do formuly 1

Utorok, 21 máj 2013

Honda sa vracia do formuly 1 - bude dodávateľom motorov pre monoposty britskej stajne McLaren. Stane sa tak už o necelé dva roku, od sezóny 2015.

Honda 1989 Brasil GP
Monopost Honda na VC Brazílie v roku 1989. Teraz bude Honda tvoriť tím s McLarenom.

Honda bude zodpovedať za vývoj, výrobu a dodávku pohonnej jednotky – motora a systému pre rekuperáciu. Pôjde o nový 1,6litrový preplňovaný motor V6 s priamym vstrekovaním paliva vybavený systémami rekuperácie kinetickej energie. McLaren tak bude mať na starosti vývoj a výrobu podvozku a aj vedenie nového tímu McLaren Honda.

Hlavným dôvodom rozhodnutia spoločnosti Honda vrátiť sa do formuly 1 je možnosť ďalej vyvíjať technológie pohonných jednotiek v náročnom prostredí automobilových pretekov.

Honda sa vždy intenzívne snažila zvyšovať účinnosť spaľovacích motorov a v posledných rokoch vyvíja nové technológie pre hospodárenie s energiou, ako sú napríklad hybridné systémy. Účasť v pretekoch F1 na základe týchto nových pravidiel posunie technologický rozvoj v oboch spomínaných oblastiach viac dopredu.

Takanobu Ito, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Motor takto zdôvodnil vstup spoločnosti do seriálu F1:"Honda má dlhú históriu účasti v sériách najprestížnejších automobilových pretekov sveta, ktorá inšpiruje našich pracovníkov a umožňuje ďalší rozvoj našich technológií. Nové pravidlá pretekov F1, ktoré sa značnou mierou sústredia na ochranu životného prostredia, sa stali podnetom pre ešte intenzívnejšiu prácu na zdokonalení našich vlastných moderných technológií a sú hlavným dôvodom našej účasti v súťaži F1."

Honda 1989 Brasil GP Honda - 1989 GP Australia Honda - 1990 Ayrton Sena
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.