Honda sa zapojí do formuly 1

Utorok, 21 máj 2013

Honda sa vracia do formuly 1 - bude dodávateľom motorov pre monoposty britskej stajne McLaren. Stane sa tak už o necelé dva roku, od sezóny 2015.

Honda 1989 Brasil GP
Monopost Honda na VC Brazílie v roku 1989. Teraz bude Honda tvoriť tím s McLarenom.

Honda bude zodpovedať za vývoj, výrobu a dodávku pohonnej jednotky – motora a systému pre rekuperáciu. Pôjde o nový 1,6litrový preplňovaný motor V6 s priamym vstrekovaním paliva vybavený systémami rekuperácie kinetickej energie. McLaren tak bude mať na starosti vývoj a výrobu podvozku a aj vedenie nového tímu McLaren Honda.

Hlavným dôvodom rozhodnutia spoločnosti Honda vrátiť sa do formuly 1 je možnosť ďalej vyvíjať technológie pohonných jednotiek v náročnom prostredí automobilových pretekov.

Honda sa vždy intenzívne snažila zvyšovať účinnosť spaľovacích motorov a v posledných rokoch vyvíja nové technológie pre hospodárenie s energiou, ako sú napríklad hybridné systémy. Účasť v pretekoch F1 na základe týchto nových pravidiel posunie technologický rozvoj v oboch spomínaných oblastiach viac dopredu.

Takanobu Ito, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Motor takto zdôvodnil vstup spoločnosti do seriálu F1:"Honda má dlhú históriu účasti v sériách najprestížnejších automobilových pretekov sveta, ktorá inšpiruje našich pracovníkov a umožňuje ďalší rozvoj našich technológií. Nové pravidlá pretekov F1, ktoré sa značnou mierou sústredia na ochranu životného prostredia, sa stali podnetom pre ešte intenzívnejšiu prácu na zdokonalení našich vlastných moderných technológií a sú hlavným dôvodom našej účasti v súťaži F1."

Honda 1989 Brasil GP Honda - 1989 GP Australia Honda - 1990 Ayrton Sena
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.