Honda: zvolávacia akcia na airbagy

Štvrtok, 11 február 2010

Spoločnosť Honda vydala oficiálne stanovisko k zvolávacej kampani na airbagy automobilov v Amerike a Ázii. Táto zvolávacia akcia sa netýka automobilov predávaných v Európe. Súvisí s možnou poruchou airbagu vodiča v niektorých automobiloch vyrobených v rokoch 2001 a 2002. Celkový počet vozidiel na celom svete, na ktoré sa zvolávacia akcia vzťahuje, je 437 763.

Honda Insight

Vozidlá určené pre európsky trh nie sú vybavené týmto typom airbagov. Honda preto ubezpečuje európskych zákazníkov, že ich vozidlá nie sú touto možnou poruchou postihnuté. Európske modely nie sú identické s americkými a majú aj odlišných dodávateľov jednotlivých komponentov.

Zvolávacia akcia zahŕňala celkom 514 355 vozidiel v severnej Amerike, Japonsku a iných regiónoch a rozbehla sa v novembri 2008 a júni 2009 (v Japonsku v júli). Na základe prebiehajúceho vyšetrovania a analýz Honda rozšírila zvolávaciu akciu napriek tomu, že od vyhlásenia poslednej zvolávacej akcie neboli hlásené žiadne prípady zlyhania spomínaného airbagu.

Plniaca látka nafukovacieho mechanizmu SRS airbagu vodiča bola kazová a tak pri nafúknutí airbagu mohlo pri nehode dôjsť k nadmernému zvýšeniu vnútorného tlaku nafukovacieho mechanizmu a následnému prasknutiu jeho rámu. Časti airbagu by pri tom boli vystrelené do vozidla a mohli by spôsobiť pasažierom zranenia.

Honda Insight

Mechanizmus SRS airbagu vodiča vo vozidlách, na ktoré sa zvolávacia akcia vzťahuje, bude nahradený novým nafukovacím mechanizmom. V Honde sú presvedčení, že takto sa v budúcnosti vylúči možnosť výskytu podobných incidentov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.