HondaJet: Nové ľahké prúdové lietadlo

Štvrtok, 21 apríl 2016

Honda dodala do Európy prvý HondaJet. Urobila tak pri jeho slávnostnom odovzdaní na výstave Aero 2016, ktorú otvorili 20. apríla a potrvá do 23. apríla v nemeckom Friedrichshafene.

HondaJet20160422
Spoločnosť na výstave AERO 2016 v nemeckom Friedrichshafene predstavila a dodala do Európy prvé nové prúdové lietadlo HondaJet model HA-420

Prvá HondaJet dodaná do Európy je významným míľnikom na ceste spoločnosti Honda Aircraft Company, ktorej cieľom je priniesť na trh ľahké prúdové lietadlá. Prvý HondaJet bude lietať v Európe a prevádzkovať ho bude spoločnosť Rheinland Air Service, exkluzívny predajca lietadiel HondaJet v strednej Európe.

Lietadlo HondaJet je úplne nový model a vyznačuje sa využitím pokročilých technológií a inovácií. Konfigurácia HondaJetu s motormi umiestnenými nad krídlami, krídlo s prirodzeným laminárnym prúdením vzduchu a trup z kompozitných materiálov sú výsledkom dlhodobej výskumnej činnosti spoločnosti Honda. Vďaka všetkým týmto inováciám je HondaJet najrýchlejšie, najpriestrannejšie a najekonomickejšie prúdové lietadlo vo svojej triede.

HondaJet vyrábajú vo svetovej centrále spoločnosti Honda Aircraft Company v Greensboro v Severnej Karolíne. Model HA-420 HondaJet získal typové osvedčenie FAA v decembri 2015.

Autor: jGold
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.