Honde Civic TypeR znovu najrýchlejšia na Nürburgringu

Štvrtok, 27 apríl 2023

Na Severnej slučke nemeckého okruhu Nürburgring bojujú svetové automobilové značky o rekordy, a o to, ktorý z ich modelov v rôznych konfiguráciách zajazdí za najkratší čas tých necelých 23 kilometrov povestného okruhu.

honda-type-r
Honda Civic TypeR na okruhu Nurburgring, kde utvorila nový rekord pre sériové autá s pohonom predných kolies

Športovo ladená Honda Civic TypeR je opäť držiteľom rekordu pre sériové vozidlá s pohonom predných kolies na nemeckom okruhu Nürburgring, keď konfiguráciu Nordschleife, čiže Severnú slučka, nazývanú aj Zelené peklo, dosiahla čas 7 minút 44,881 sekúnd.

Novému modelu Civic TypeR 2023 neodolal starý rekord a nový športovo ladený sériový Civic po vydarenom pokuse získal rekord trate náročného okruhu.

Model Civic Type R vo svojej najnovšej verzii produkuje výkon 242 kW/329 k a krútiaci moment 420 Nm. V spojení s modernizovanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy a vie ísť maximálnou rýchlosťou 275 km/h.

Pre model Civic Type R vybrala Honda vývojový koncept Ultimate Sport 2,0. Cieľom bolo postaviť športový model s pohonom prednej nápravy, ktorý vzbudzuje dôveru vodičov a jazda s ním prebúdza v jazdcovi nadšenie a radosť.

Hideki Kakinuma, hlavný konštruktér modelu Civic Type R: "Od uvedenia modelu Civic TypeR v roku 2022, sme vo svete zaznamenali pozitívne ohlasy, ktoré prekonali naše očakávania. Pred nami bola však ešte výzva zaistiť, aby nový TypeR bol najrýchlejším modelom s pohonom predných kolies na okruhu Nürburgring.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.