Hotová vec: Opel do rúk francúzskeho PSA

Utorok, 07 marec 2017

Európska divízia Opel/Vauxhall americkej automobilovej spoločnosti General Motors sa stáva súčasťou skupiny PSA Peugeot Citroën. Za 2,2 miliardy eur ju Američania predali francúzskej skupine PSA. Transakciu podpísali obe spoločnosti v týchto dňoch v Paríži.

1 Carlos Tavares - Mary Barra
Úsmev Carlosa Tavaresa a Mary Barraovej napovedá o spokojnosti nového spojenectva

Na svete je tak európska automobilová dvojka, ktorá stojí hneď za nemeckou skupinou Volkswagen. Novovzniknutá spoločnosť chce ročne vyrábať päť miliónov áut, čo v porovnaní s rokom 2016 a úhrnnou produkciou oboch by bolo viac o 700 tisíc. S päťmiliónovou produkciou predstihne tak doterajšiu európsku dvojku -francúzsky Renault. Podiel novovzniknutej skupiny na európskom trhu by potom mal byť 16 percent.

Pridružením Opla k PSA vyvoláva v Nemecku i vo Veľkej Británii, kde Opel a Vauxhall majjú svoje továrne, obavy z redukcie pracovných miest. Podľa šéfa predstavenstva PSA Carlosa Tavaresa sa záväzky GM, pokiaľ ide o produkciu i zamestnanosť, dodržia a navyše Opel a Vauxhall získajú nové aktivity. V Nemecku zamestnáva GM približne 19.000 ľudí, vo Veľkej Británii približne štyri a pol tisíc.

Opel v uplynulých rokoch zápasil s finančnými problémami a jeho hospodárenie bolo v červených číslach. Už vtedy chcel GM svoju európsku divíziu predať, nakoniec však sám pristúpil k reštrukturalizácii. Aj keď Opel zvýšil svoje predaje v minulom roku na 1,16 milióna vozidiel, ani to nepomohlo, strata bola aj v uplynulom roku a General Motors sa tak rozhodol Opel predať.

psa groupe

Predajom svojej európskej divízie General Motors naznačil, že uprednostňuje ziskovosť pred podielom spoločnosti na svetovom trhu. Takto to vidí šéfka tejto americkej skupiny Mary Barraová. Podľa nej je predaj európskej divízie GM krokom k zlepšeniu výkonnosti skupiny GM.

Francúzska skupina PSA má jednu továreň na Slovensku pri Trnave a ďalšia na výrobu áut najmenšieho segmentu A vyrába spoločne s Japoncami v Čechách pri Kolíne Toyotu Aygo, Peugeot 108 Citroën C1.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.