Hotová vec: Opel do rúk francúzskeho PSA

Utorok, 07 marec 2017

Európska divízia Opel/Vauxhall americkej automobilovej spoločnosti General Motors sa stáva súčasťou skupiny PSA Peugeot Citroën. Za 2,2 miliardy eur ju Američania predali francúzskej skupine PSA. Transakciu podpísali obe spoločnosti v týchto dňoch v Paríži.

1 Carlos Tavares - Mary Barra
Úsmev Carlosa Tavaresa a Mary Barraovej napovedá o spokojnosti nového spojenectva

Na svete je tak európska automobilová dvojka, ktorá stojí hneď za nemeckou skupinou Volkswagen. Novovzniknutá spoločnosť chce ročne vyrábať päť miliónov áut, čo v porovnaní s rokom 2016 a úhrnnou produkciou oboch by bolo viac o 700 tisíc. S päťmiliónovou produkciou predstihne tak doterajšiu európsku dvojku -francúzsky Renault. Podiel novovzniknutej skupiny na európskom trhu by potom mal byť 16 percent.

Pridružením Opla k PSA vyvoláva v Nemecku i vo Veľkej Británii, kde Opel a Vauxhall majjú svoje továrne, obavy z redukcie pracovných miest. Podľa šéfa predstavenstva PSA Carlosa Tavaresa sa záväzky GM, pokiaľ ide o produkciu i zamestnanosť, dodržia a navyše Opel a Vauxhall získajú nové aktivity. V Nemecku zamestnáva GM približne 19.000 ľudí, vo Veľkej Británii približne štyri a pol tisíc.

Opel v uplynulých rokoch zápasil s finančnými problémami a jeho hospodárenie bolo v červených číslach. Už vtedy chcel GM svoju európsku divíziu predať, nakoniec však sám pristúpil k reštrukturalizácii. Aj keď Opel zvýšil svoje predaje v minulom roku na 1,16 milióna vozidiel, ani to nepomohlo, strata bola aj v uplynulom roku a General Motors sa tak rozhodol Opel predať.

psa groupe

Predajom svojej európskej divízie General Motors naznačil, že uprednostňuje ziskovosť pred podielom spoločnosti na svetovom trhu. Takto to vidí šéfka tejto americkej skupiny Mary Barraová. Podľa nej je predaj európskej divízie GM krokom k zlepšeniu výkonnosti skupiny GM.

Francúzska skupina PSA má jednu továreň na Slovensku pri Trnave a ďalšia na výrobu áut najmenšieho segmentu A vyrába spoločne s Japoncami v Čechách pri Kolíne Toyotu Aygo, Peugeot 108 Citroën C1.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.