Hurá na Agrokomplex

Pondelok, 20 august 2012

Titulok k článku je pravdivý, resp. taký býval ešte v nedávnej minulosti. Za bývalého režimu určite, pretože poľnohospodárska výstava Agrokomplex v Nitre bola niečo ako pútnické miesto, kde sa stretávalo prakticky celé Slovensko, a nie iba poľnohospodárske.

Obytny automobil
Všehochuť Agrokomplexu dotvárajú obytné automobily a prívesy rôznych veľkostí

Agrokomplex bol niečo ako celoslovenské hody, ale aj dožinkové slávnosti, keďže sa konal v čase, keď sa u nás práve končila žatva. Na Agrokomplexe sa jedlo, pilo, ochutnávalo, maškrtilo, pravdaže aj okukávali nejaké tie výstavné exempláre. Predovšetkým tu bolo veselo a národ odchádzal z Nitry s plným žalúdkom, s množstvom najlepších dojmov, s úsmevom na tvári a spokojný na duši.

Tak to bolo každý rok a národ zasa netrpezlivo čakal celý rok, kedy sa znovu otvoria brány nitrianskeho výstaviska. Aj teraz je koniec augusta každoročne vyhradený v Nitre poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, pravdaže, s prívlastkom medzinárodná.

V tomto roku sa píše už jej 39. ročník. Prvých návštevníkov prijme výstavný areál vo štvrtok 23. augusta a za poslednými sa brány výstaviska zavrú v nedeľu 26. augusta. Čosi sa v Nitre, resp. na Agrokomplexe predsa zmenilo. Na výstavu chodí menej návštevníkov, trvá kratšie, iné je zloženie vystavovateľov a aj keď sa organizátor výstavy snaží čo mu sily stačia, cítiť vo vzduchu, že všade je málo peňazí a všetko je stále drahšie.

Napriek tomu je Nitra aj teraz pripravená na svoj predjesenný poľnohospodársky veľtrh. Záštitu nad výstavou, tradične, má minister pôdohospodárstva (a rozvoja vidieka Slovenskej republiky), opäť nový - Ľubomír Jahnátek. Pod záštitou či bez nej, návštevníci si počas štyroch dní môžu prezrieť exponáty od záhradnej techniky až po ťažkú poľnohospodársku techniku, malotraktory, normálne i obrovité traktory, kombajny, nákladné autá i kamióny a ďalšiu techniku, ale aj poľnohospodárske plodiny a produkty zo záhrad a polí.

Svoje miesto na Agrokomplexe má aj dopravná technika – malé úžitkové automobily, väčšie i veľké nákladné autá, prívesné vozíky, ale aj obrovité prepravné kolosy. Tiež servisná a garážová technika, príslušenstvo a doplnky. Jednoducho – v Nitre na Agrokomplexe sa bude aj tento rok na čo pozerať.

Obytny automobil Iveco Stralis Avia
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.