Hyundai Ioniq 6 prejde na jedno nabitie 614 kilometrov

Štvrtok, 13 október 2022

Hyundai prichádza s informáciou o rekordnom dojazde modelu Ioniq 6, ktorá hovorí, že jej elektrifikovaný sedan prejde v plne elektrickom režime na jedno nabitie až 614 kilometrov.

hyundai-ioniq
Elektrický sedan Hyundai Ioniq 6 príde na slovenský trh ešte v tomto roku

Od začiatku vývoja modelu Ioniq 6 sa vývojári a konštruktéri Hyundai zamerali v jeho vývoji na to, aby sa elektrický sedan, postavený na modulárna platforma E-GMP, stal popredným modelom v segmente čisto elektrických automobilov.

Jedným z parametrov na ktorých automobilkám veľmi záleží je vzdialenosť, ktorú elektromobil prejde na jedno nabitie. Elektrický Ioniq 6, nový kórejský sedan, prešiel vzdialenosť 614 kilometrov a zaradí sa medzi energeticky najefektívnejšie elektromobily na trhu. Modelu so splývajúcou zadnou časťou sa to podarilo aj vďaka výbornej aerodynamike a koeficientu aerodynamického odporu s hodnotou 0,21.

Ioniq 6 ťaží tiež z pokročilej technológie batérií, ktorá umožňuje výborný jazdný výkon a dlhý dojazd. So spotrebou energie už od 13,9 kWh na 100 kilometrov bude Ioniq 6 jedným z energeticky najefektívnejších elektrických vozidiel na trhu.

Platforma E-GMP, na ktorej je Ioniq 6 postavený, poskytuje optimálny elektrický výkon a 800V architektúra umožňuje ultrarýchle nabíjanie. Zákazník môže získať za 15 minút nabíjania na dostatočne výkonnej nabíjačke až 351 kilometrov dojazdu, resp. dokáže nabiť batériu z 10 % na 80 % kapacity za približne 18 minút. E-GMP podporuje aj bežné 400 V nabíjanie bez potreby ďalších komponentov alebo adaptérov.

Rázvor dlhý až 2950 mm poskytuje posádke veľký vnútorný priestor. Vďaka platforme E-GMP a inovatívnej technológii Vehicle-to-Load (V2L), môže byť veľký kórejský sedan aj pojazdnou kanceláriou, alebo power bankou na kolesách. Technológia V2L umožňuje napríklad nabíjanie či používanie externých elektrických zariadení, ako nabíjať elektrické bicykle, počítače či kempingové spotrebiče.

"Vynaložili sme maximálne úsilie na to, aby sme navrhli jeden z energeticky najefektívnejších automobilov v segmente elektrických vozidiel," povedal Byung Hoon Min, vedúci centra vývoja výkonu vozidiel v Hyundai Motor Company.

Hyundai Ioniq 6, ktorý kórejská automobilka predstavili koncom júna tohto roku, sa v Európe a na Slovensku začne predávať ešte v tomto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.