Hyundai N: športová značka kórejského výrobcu

Nedeľa, 22 december 2013

Bude mať Hyundai novú značku orientovanú na športové autá? Samotná automobilka z kórejského polostrova naznačuje, že sa tak stane už onedlho. Má sa menovať "N" a zatiaľ jej prvým produktom je špeciál pre automobilové súťaže i20 WRC. Ďalšími by mali byť športové modely ako bežné cestovné automobily.

Hyundai N
Hyundai po vstupne do seriálu majstrovstiev sveta rallye plánuje aj výrobu športových áut na bežné cesty. Prvý model s logom Hyundai N sa možno predstaví na jar v Ženeve.

Nie je tomu tak dávno, čo Hyundai začal ponúkať v USA luxusnejšie a výkonnejšie modely s pohonom zadných kolies. Jedným z nich je napríklad model Genesis. Začalo sa preto uvažovať, či pre Ameriku nechystá Hyundai podľa vzoru japonských značiek, napríklad Toyoty či Hondy odnož podobne luxusne zameranej značky. Teraz to však vyzerá tak, že kórejský výrobca má namierené na športovo orientovanú značku a prvým produktom bude Hyundai N.

Je tajomstvom, čo za označením Hyundai N by mohlo byť niečo obdobné, ako produkujú divízie ako Mercedes AMG alebo Nissan Infiniti či Nismo. Pripravovaný nový model vznikajúcej značky by mal mať domovskú krajinu pravdepodobne Nemecko, kde má Hyundai svoje hlavné európske dizajnérske a vývojové centrum. Možno práve v Alzenau pri Frankfurte, kde vznikal aj rallye špeciál i20 WRC, s ktorým Hyundai už v polovici januára budúceho roku vyráža do seriálu WRC.

Možno práve civilnejšia verzia tohto ostrého športového modelu bude prvým produktom športovej značky kórejského výrobcu. Práve tento model s logom N by mohol Hyundai predstaviť už na budúcoročnom jarnom autosalóne v Ženeve. Hovorí sa však aj o modeli Veloster, ktorý by sa zhostil premiérového modelu s N.

Každopádne múdrejší budeme po tom, keď Hyundai zverejní bližšie informácie o svojich zámeroch v tejto oblasti. K tomu by mohlo dôjsť ešte pred ženevským autosalónom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."