Hyundai predal v roku 2022 už takmer 400-tisíc vozidiel

Pondelok, 24 október 2022

Hyundai napreduje míľovými krokmi. Svojím pestrým portfóliom modelov dokáže uspokojiť široké spektrum záujemcov o automobily so spaľovacími motormi cez elektrifikované hybridné, plne elektrické, ale aj s vodíkovým pohonom. Široká ponuka kórejskej spoločnosti podporená kvalitou a moderným dizajnom je základom úspechu na automobilovom trhu. Práve preto je Hyundai na automobilovom trhu mimoriadne úspešný.

hyundai-ioniq5
Hyundai Ioniq 5, jeden zo špičkových modelov kórejskej automobilky

Napriek problémom, ktoré brzdia automobilový priemysel vo väčšom rozmachu, európska odnož spoločnosti Hyundai dosahuje na automobilovom trhu hmatateľné výsledky. V Európe napriek všeobecne známym problémom predstavuje Hyundai po deviatich mesiacoch tohto roka medziročný nárast predajov. Za tento čas roka 2022 predal v Európe už 395 649 vozidiel a medziročne v predajoch narástol o 3,2 percenta.

Na európskom kontinente dosiahol kórejský automobilový výrobca trhový podiel 4,8%, čo je oproti roku 2021 viac o 0,6 percenta. Vysoký podiel na tom majú batériové a vodíkové elektrické vozidlá, keď na celkových predajoch sa podieľali až 16 percentami. Tieto výsledky potvrdzujú najnovšie údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Za prvých deväť mesiacov roka 2022 z takmer 400 tisíc predaných áut najväčší záujem o nový Hyundai prejavili záujemcovia v Španielsku (7,8 % z celkového predaja), na druhom mieste je Veľká Británia (5,3 %), tretie je Nemecko (4,1 %), štvrté Francúzsko (3,2 %) a piate Taliansko (3,1 %).

V Európe predal Hyundai doteraz v roku 2022 už 64 192 vozidiel s čisto elektrickým pohonom. Elektromobily tak tvoria až 16 percent celkového predaja značky. Pozíciu najpredávanejšieho elektromobilu v portfóliu Hyundai si udržal model Kona Electric, ktorého sa od začiatku tohto roka predalo 30 981 kusov.

Výborné výsledky dosiahlo aj elektrické CUV Ioniq 5, ktorého sa tento rok predalo už 28 014 kusov a stihlo získať aj viacero prestížnych cien, vrátane ocenenia Svetové auto roka 2022.

Michael Cole, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Europe: "Tieto čísla poukazujú na pokrok, ktorý Hyundai v Európe dosiahol, najmä vzhľadom na problémy, ktorým v súčasnosti čelí priemysel. Pokračovali sme v rozširovaní nášho vedúceho postavenia v oblasti elektrifikácie a v premiére sme uviedli Ioniq 6. Náš elektrifikovaný streamliner nielenže ďalej diverzifikuje náš predajný mix, ale získava aj nových zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.