Hyundai predstavil nový i20 WRC

Piatok, 02 december 2016

Toto je nový Hyundai pre majstrovstvá sveta v automobilových súťažiach pre rok 2017. Ako prototyp mal premiéru už na jeseň tohto roku v Paríži, teraz ho vidíme v reálnej podobe a v akcii ho už v januári budúceho roku na Rallye Monte Carlo.

Hyundai i20 WRC
Hyundai i20 WRC pripravený pre rok 2017 majstrovstiev sveta rallye. Zaútočí na titul?

Predstavenie nového i20 WRC sa konalo na špeciálnom podujatí na Autodromo Nazionale v talianskej Monze. Sadať do jeho kokpitu budú Belgičan Thierry Neuville, Novozélanďan Hayden Paddon a Španiel Dani Sordo na všetkých 13 budúcoročných podujatiach seriálu majstrovstiev.

Nový súťažný špeciál skonštruovali inžinieri a technici Hyundai podľa nových technických predpisov pre WRC platných od sezóny 2017. Je to už tretia generácia súťažného špeciálu WRC, keď prvá debutovala v roku 2014. V roku 2016 prišiel súčasný model a v budúcom roku opäť nový model, práve ten, ktorý Hyundai teraz predstavil.

Nový špeciál vychádza z trojdverového modelu, aj preto ponesie označenie i20 Coupe WRC. Vo štvrtej sezóne chce tím Hyundai nadviazať s novým modelom na historicky najúspešnejšiu sezónu 2016, v ktorej posádky tímu Hyundai vybojoval okrem dvoch víťazstiev a desiatich pódiových umiestnení aj druhé miesto v Pohári konštruktérov. V jednotlivcoch zasa tretie miesto v konečnom hodnotení získal Neuville, štvrté Paddon a piate Sordo.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.