Ikonické káčatko 2CV v Modrom Kameni

Pondelok, 30 november -0001

V poradí už 22. medzinárodný zraz ikonických Citroënov 2CV, dizajnovo prekrásnych, hravých a milých áut, sa konal v okolí hradu Modrý Kameň.

1-citroen-2CV

Účasť poznačila pandémia koronavírusu, takže 25 exemplárov tohto ikonického modelu na tradičnom zraze tohto malého Francúza bola svojim počtom v histórii podujatia jednou z najmenej početných.

Vyznávači a sympatizanti značky Citroën, najmä však malého "káčatka", stretávali kolónu týchto pestrofarebných a hravých áut na cestách v okolí hradu Modrý Kameň, ktorý sa na krátky čas stal domovskou stanicou účastníkov stretnutia.

Stretnutie na nádvorí hradu bolo tak trochu symbolické, keďže hrad je miestom stálej expozície Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Veď aj Citroën 2CV je vďaka svojej koncepcii a jednoduchým technickým riešeniam výrazom umeleckých kultúr, ale aj hravosti a radosti, ktorú šíri všade kde sa objaví.

Zástupca značky Citroën odovzdal múzeu hračiek pestrú zbierku modelov francúzskej značky, ktoré spestria expozíciu hračiek pre najmladších návštevníkov múzea, ale aj pre starších, ktorí si môžu zaspomínať na autá svojho detstva, napríklad aj prostredníctvom žandárskych komédií a filmov s Fantomasom.

1-citroen-2CV 2-citroen-2CV 3-citroen-2CV
(janGold)
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
thumbnail
Botanická záhrada na univerzite vo Freiburgu má novú atrakciu: pavilón livMatS, ktorý kombinuje udržateľné stavebné materiály, architektúru a digitálne technológie. Túto unikátnu štruktúru vytvorili v interdisciplinárnej spolupráci medzi univerzitami v Stuttgarte a Freiburgu. Skupina Exolon podporila projekt polykarbonátovými pevnými plechmi. Pavilón nie je len atraktívnym miestom, ale je aj príkladom udržateľnej alternatívy ku konvenčným stavebným metódam, ktorá efektívne využíva zdroje, a je teda medzníkom pre udržateľnosť v architektúre. Ide totiž o prvú budovu, v ktorej nosnú konštrukciu tvoria výlučne roboticky vinuté ľanové vlákna. Návrh prenáša princípy z prírody do architektúry, možno aj do oblasti automotive, a umožňuje ľahkú, ale stabilnú konštrukciu.
lowRes-munich
BMW ponúka tento rok už tretiu bezdrôtovo dostupnú aktualizáciu softvéru. Nová komplexná diaľková aktualizácia softvéru Remote Software Upgrade sa zameriava na rozšírenie a vylepšenie asistenčných systémov vodiča. Do konca roka 2021 bude po svete jazdiť najväčšia flotila vozidiel kompatibilných s aktuálnymi inováciami, čo bude predstavovať viac ako 2,5 milióna pripojených vozidiel BMW. Akcia sa spustila v Nemecku a ďalšie trhy budú nasledovať. Viac zábavy prinesie na palubu služba Spotify, ktorá rozširuje ponuku BMW Connected Music a teraz môže prehrávať aj podcasty. Nové funkcie ponúkajú zákazníkom viac pohodlia, vyššiu bezpečnosť a aj viac radosti z jazdy.
Toyota-Tundra
Kríza v automobilovom priemysle sa výrazne prejavuje aj v tohtoročnej ponuke inzerovaných áut na slovenskom trhu. Z ponuky áut podľa typu karosérie vyplýva, že ich počet v tomto roku klesol vo všetkých kategóriách. Najnižší pokles je u vozidiel SUV, ktoré slovenskí inzerenti ponúkajú najviac, a to 29,4 %. Zatiaľ čo ich ponuka medziročne klesla o 4 %, dopyt vzrástol o 18 %. Zvyšuje sa však ich vek a počet najazdených kilometrov. Vozidlá SUV zostarli o viac ako 12 %, pričom mladšie sú len viacmiestne. Spolu s klesajúcou ponukou automobilov sa zvyšuje ich vek a počet najazdených kilometrov. Najvyšší medziročný nárast veku inzerovaných áut na slovenskom trhu možno pozorovať pri sedanoch, kde autá zostarli o 32,2 % na 7,8 roka. Všetky uvádzané údaje vychádzajú z analýzy trhu s jazdenými vozidlami spoločnosti Aures.