Interiér autonómnych áut budúcnosti

Streda, 17 máj 2017

Spoločnosť Adient ako najväčší dodávateľ automobilových sedadiel na svete predstavila koncept, ktorý prinesie cestujúcim väčší komfort pri počas jazdy autom.

2 NAIAS AI17 recline
Koncept interiéru podľa projektu AI 17 spoločnosti Adient ukazuje ako môže v budúcnosti vyzerať komfortné cestovanie v autonómnom automobile

Autonómne vozidlá ponúknu pasažierom nové možnosti, ako využiť čas počas jazdy v aute, keďže sa nebudú musieť venovať jeho vedeniu. S tým súvisí aj zmena vnútorného priestoru a spôsob sedenia. Adient predstavil víziu ako budeme využívať interiér automobilu v momente keď autonómne riadenie dosiahne vyššiu úroveň.

Dizajnéri a technológovia spoločnosti Adient na svojom koncepte predvádzajú prínos inovácií, ktoré prispôsobia interiér novému spôsobu cestovania a poskytnú cestujúcim vyššiu úroveň bezpečnosti, pohodlia a komfortu.

Pasažieri na predných sedadlách sa môžu pohybovať vďaka rotačnej platforme, ktorá vytáča sedadlo až o 70 stupňov do vonkajšej strany, čím uľahčuje nastupovanie a vystupovanie z auta. O 15 stupňov zasa do vnútornej strany, čo podporuje vzájomnú interakciu posádky pri konverzácii v aute. Pozície sedadiel sa vzájomne synchronizujú a integrovaná elektronika si pamätá využívané polohy sedadiel.

1 NAIAS AI17 overview
Celkový pohľad do kabíny autonómneho automobilu podľa projektu AI 17

Predné sedadlo, ktoré sa naklápa podľa polohy tela pasažiera sa prispôsobuje polohe tela podľa polohy chrbtice a súčasne podopiera aj bedrovú časť. Hybridná štruktúra zadného sedadla ponúka viac osobného priestoru a má integrovanú opierku na nohy a zvyšuje tak pohodlie cestovania. Ak v aute potrebujeme väčší úložný priestor, zadné sedadlá sa dajú sklopiť na podlahu úplne naplocho.

Pohodlie pre cestujúceho zvyšujú tiež opierky na ruky, ktorých poloha sa prispôsobuje polohe tela pri naklápaní sedadla. Podobný účel má aj hlavová opierka polohovateľná v štyroch osiach, a to elektricky alebo manuálne. Poskytuje oporu pre cestujúceho vo všetkých pozíciách sedadla.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.