Interiér autonómnych áut budúcnosti

Streda, 17 máj 2017

Spoločnosť Adient ako najväčší dodávateľ automobilových sedadiel na svete predstavila koncept, ktorý prinesie cestujúcim väčší komfort pri počas jazdy autom.

2 NAIAS AI17 recline
Koncept interiéru podľa projektu AI 17 spoločnosti Adient ukazuje ako môže v budúcnosti vyzerať komfortné cestovanie v autonómnom automobile

Autonómne vozidlá ponúknu pasažierom nové možnosti, ako využiť čas počas jazdy v aute, keďže sa nebudú musieť venovať jeho vedeniu. S tým súvisí aj zmena vnútorného priestoru a spôsob sedenia. Adient predstavil víziu ako budeme využívať interiér automobilu v momente keď autonómne riadenie dosiahne vyššiu úroveň.

Dizajnéri a technológovia spoločnosti Adient na svojom koncepte predvádzajú prínos inovácií, ktoré prispôsobia interiér novému spôsobu cestovania a poskytnú cestujúcim vyššiu úroveň bezpečnosti, pohodlia a komfortu.

Pasažieri na predných sedadlách sa môžu pohybovať vďaka rotačnej platforme, ktorá vytáča sedadlo až o 70 stupňov do vonkajšej strany, čím uľahčuje nastupovanie a vystupovanie z auta. O 15 stupňov zasa do vnútornej strany, čo podporuje vzájomnú interakciu posádky pri konverzácii v aute. Pozície sedadiel sa vzájomne synchronizujú a integrovaná elektronika si pamätá využívané polohy sedadiel.

1 NAIAS AI17 overview
Celkový pohľad do kabíny autonómneho automobilu podľa projektu AI 17

Predné sedadlo, ktoré sa naklápa podľa polohy tela pasažiera sa prispôsobuje polohe tela podľa polohy chrbtice a súčasne podopiera aj bedrovú časť. Hybridná štruktúra zadného sedadla ponúka viac osobného priestoru a má integrovanú opierku na nohy a zvyšuje tak pohodlie cestovania. Ak v aute potrebujeme väčší úložný priestor, zadné sedadlá sa dajú sklopiť na podlahu úplne naplocho.

Pohodlie pre cestujúceho zvyšujú tiež opierky na ruky, ktorých poloha sa prispôsobuje polohe tela pri naklápaní sedadla. Podobný účel má aj hlavová opierka polohovateľná v štyroch osiach, a to elektricky alebo manuálne. Poskytuje oporu pre cestujúceho vo všetkých pozíciách sedadla.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.