Jaguar Land Rover už na Slovensku

Sobota, 12 december 2015

Jaguar Land Rover má na Slovensku po vybudovaní nového závodu pri Nitre vyrábať až 150 tisíc áut ročne a prácu tu nájde približne 2800 ľudí. Automobilka z britských ostrovov to včera dohodla s vládou SR. Na Slovensku to bude štvrtá automobilka.

Jaguar Land Rover
Symbolika týchto dní na nádvorí hradu: Jaguar – Land Rover – Bratislavský hrad

Podľa investičnej zmluvy podpísanej výrobcom luxusných vozidiel Jaguar Land Rover a slovenskou vládou sa v prvej fáze preinvestuje 1,1 miliardy libier (viac ako 1,5 miliardy eur), čo je jedna z najväčších zahraničných investícií na Slovensku. K terajším automobilovým výrobcom etablovaným na Slovensku, nemeckému Volkswagenu, francúzskemu koncernu PSA Peugeot Citroën a kórejskej automobilke Kia pribudne štvrtý automobilový gigant Jaguar Land Rover z Veľkej Británie.

Podpisom investičnej zmluvy Jaguar Land Rover potvrdil, že ako prvá britská automobilka otvorí výrobnú prevádzku na Slovensku. Oznámenie prišlo po tom, ako sa automobilka dohodla s vládou SR na vybudovaní nového závodu v priemyselnom parku pri meste Nitra.

Oznámenie o definitívnom rozhodnutí vybudovať na Slovensku výrobný závod spoločnosti Jaguar Land Rover prišlo po nedávnom potvrdení, že Jaguar Land Rover plánuje zdvojnásobiť investície do svojho závodu na výrobu motorov vo Veľkej Británii na takmer 1 miliardu libier.

"Nový závod doplní naše prevádzky vo Veľkej Británii, Číne, Indii a Brazílii. Slovensko má rozvinuté automobilové odvetvie, a to nás utvrdilo v našom rozhodnutí, že táto krajina je ideálnou lokalitou. Jaguar Land Rover dnes s potešením prijíma Slovensko do svojej rodiny," – povedal po podpise zmluvy generálny riaditeľ Jaguar Land Rover Ralf Speth.

Očakáva sa, že prvé vozidlá opustia novú výrobnú linku pri Nitre koncom roka 2018. Počiatočná kapacita závodu bude predstavovať 150 000 vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.