Jaguar Land Rover už na Slovensku

Sobota, 12 december 2015

Jaguar Land Rover má na Slovensku po vybudovaní nového závodu pri Nitre vyrábať až 150 tisíc áut ročne a prácu tu nájde približne 2800 ľudí. Automobilka z britských ostrovov to včera dohodla s vládou SR. Na Slovensku to bude štvrtá automobilka.

Jaguar Land Rover
Symbolika týchto dní na nádvorí hradu: Jaguar – Land Rover – Bratislavský hrad

Podľa investičnej zmluvy podpísanej výrobcom luxusných vozidiel Jaguar Land Rover a slovenskou vládou sa v prvej fáze preinvestuje 1,1 miliardy libier (viac ako 1,5 miliardy eur), čo je jedna z najväčších zahraničných investícií na Slovensku. K terajším automobilovým výrobcom etablovaným na Slovensku, nemeckému Volkswagenu, francúzskemu koncernu PSA Peugeot Citroën a kórejskej automobilke Kia pribudne štvrtý automobilový gigant Jaguar Land Rover z Veľkej Británie.

Podpisom investičnej zmluvy Jaguar Land Rover potvrdil, že ako prvá britská automobilka otvorí výrobnú prevádzku na Slovensku. Oznámenie prišlo po tom, ako sa automobilka dohodla s vládou SR na vybudovaní nového závodu v priemyselnom parku pri meste Nitra.

Oznámenie o definitívnom rozhodnutí vybudovať na Slovensku výrobný závod spoločnosti Jaguar Land Rover prišlo po nedávnom potvrdení, že Jaguar Land Rover plánuje zdvojnásobiť investície do svojho závodu na výrobu motorov vo Veľkej Británii na takmer 1 miliardu libier.

"Nový závod doplní naše prevádzky vo Veľkej Británii, Číne, Indii a Brazílii. Slovensko má rozvinuté automobilové odvetvie, a to nás utvrdilo v našom rozhodnutí, že táto krajina je ideálnou lokalitou. Jaguar Land Rover dnes s potešením prijíma Slovensko do svojej rodiny," – povedal po podpise zmluvy generálny riaditeľ Jaguar Land Rover Ralf Speth.

Očakáva sa, že prvé vozidlá opustia novú výrobnú linku pri Nitre koncom roka 2018. Počiatočná kapacita závodu bude predstavovať 150 000 vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."