Jaguar na Mille Miglia po 60 rokoch

Utorok, 22 máj 2012

Tím šiestich automobilov Jaguar Heritage Racing sa predstavil na podujatí Mille Miglia 2012, ktorým Jaguar oslávil 60. výročie uvedenia modelu C-type vybaveného prototypom kotúčových bŕzd - na rallye v roku 1952. Účasť na Mille Miglia 1952 predstavovala prvý súťažný vytrvalostný test v procese vývoja kotúčových bŕzd automobilky Jaguar pred ich masovým používaním v cestných automobiloch.

Jaguar Mille Miglia
Jaguar si pripomína 60 rokov od štartu rallye Mille Miglia, na ktorej na modeli C-Type po prvý raz testoval kotúčové brzdy – v sedle so slávnym Sirom Stirlingom Mossom

Za volantom Jaguara C-Type vybaveného kotúčovými brzdami sedel počas Mille Miglia v roku 1952 Sir Stirling Moss, a vedľa neho Norman Dewis, vtedajší hlavný vývojový konštruktér Jaguara. Teraz táto pozoruhodná dvojica – jeden vo veku 82 a druhý vo veku 91 rokov – opäť zúčastnila rallye Mille Miglia a znovu s autom Jaguar C-type.

Konkrétny model C-Type, s označením XKC 005, je ten istý automobil, ktorý neskôr v roku 1952 priniesol Sirovi Stirlingovi Mossovi víťazstvo na pretekoch športových automobilov v Reims a bolo historicky prvým víťazstvom auta vybaveného kotúčovými brzdami.

Vozidlo na ktorom jazdili Moss s Dewisom na tohtoročnom podujatí Mille Miglia sprevádzalo päť ďalších členov tímu: dva ďalšie modely C-Type (XKC 018, ktorého prvým majiteľom bol Juan Manuel Fangio, a XKC 045), sedan Mk VII a dve XK 120, jedno vo verzii roadster a druhé kupé. Celkom sa na Mille Miglia 2012 zišla účasť 32 áut značky Jaguar, čo je nový rekord podujatia.

Tento ročník Mille Miglia je podľa Adriana Hallmarka, globálneho riaditeľa značky, pre Jaguar veľmi významný. Sprevádza ho spustenie programu Jaguar Heritage Racing, ktorý je oslavou bohatej histórie a zároveň skutočným míľnikom v dejinách značky z pohľadu zavádzania inovatívnych technológií. Práve teraz si Jaguar pripomína 60 rokov odvtedy, čo Sir Stirling Moss na pretekoch v Reims zaznamenal prvé víťazstvo na aute vybavenom kotúčovými brzdami.

Mille Miglia 2012 bolo prvým podujatím, na ktorom sa verejnosti predstavil program Jaguar Heritage Racing, počas ktorého si verejnosť môže pozrieť úplne prvé súťažné vystúpenie modelov C-type a D-type od roku 1956. Ďalšie na veľkej cene veteránov Nürburgring Oldtimer Grand Prix, alebo na podujatí Goodwood Revival.

Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.