Jaguar na Mille Miglia po 60 rokoch

Utorok, 22 máj 2012

Tím šiestich automobilov Jaguar Heritage Racing sa predstavil na podujatí Mille Miglia 2012, ktorým Jaguar oslávil 60. výročie uvedenia modelu C-type vybaveného prototypom kotúčových bŕzd - na rallye v roku 1952. Účasť na Mille Miglia 1952 predstavovala prvý súťažný vytrvalostný test v procese vývoja kotúčových bŕzd automobilky Jaguar pred ich masovým používaním v cestných automobiloch.

Jaguar Mille Miglia
Jaguar si pripomína 60 rokov od štartu rallye Mille Miglia, na ktorej na modeli C-Type po prvý raz testoval kotúčové brzdy – v sedle so slávnym Sirom Stirlingom Mossom

Za volantom Jaguara C-Type vybaveného kotúčovými brzdami sedel počas Mille Miglia v roku 1952 Sir Stirling Moss, a vedľa neho Norman Dewis, vtedajší hlavný vývojový konštruktér Jaguara. Teraz táto pozoruhodná dvojica – jeden vo veku 82 a druhý vo veku 91 rokov – opäť zúčastnila rallye Mille Miglia a znovu s autom Jaguar C-type.

Konkrétny model C-Type, s označením XKC 005, je ten istý automobil, ktorý neskôr v roku 1952 priniesol Sirovi Stirlingovi Mossovi víťazstvo na pretekoch športových automobilov v Reims a bolo historicky prvým víťazstvom auta vybaveného kotúčovými brzdami.

Vozidlo na ktorom jazdili Moss s Dewisom na tohtoročnom podujatí Mille Miglia sprevádzalo päť ďalších členov tímu: dva ďalšie modely C-Type (XKC 018, ktorého prvým majiteľom bol Juan Manuel Fangio, a XKC 045), sedan Mk VII a dve XK 120, jedno vo verzii roadster a druhé kupé. Celkom sa na Mille Miglia 2012 zišla účasť 32 áut značky Jaguar, čo je nový rekord podujatia.

Tento ročník Mille Miglia je podľa Adriana Hallmarka, globálneho riaditeľa značky, pre Jaguar veľmi významný. Sprevádza ho spustenie programu Jaguar Heritage Racing, ktorý je oslavou bohatej histórie a zároveň skutočným míľnikom v dejinách značky z pohľadu zavádzania inovatívnych technológií. Práve teraz si Jaguar pripomína 60 rokov odvtedy, čo Sir Stirling Moss na pretekoch v Reims zaznamenal prvé víťazstvo na aute vybavenom kotúčovými brzdami.

Mille Miglia 2012 bolo prvým podujatím, na ktorom sa verejnosti predstavil program Jaguar Heritage Racing, počas ktorého si verejnosť môže pozrieť úplne prvé súťažné vystúpenie modelov C-type a D-type od roku 1956. Ďalšie na veľkej cene veteránov Nürburgring Oldtimer Grand Prix, alebo na podujatí Goodwood Revival.

Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia Jaguar Mille Miglia
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.