Jozef Kaban: od Bugatti ku škodovke

Nedeľa, 06 január 2008

Nový vedúcim dizajnu značky Škoda Auto bude Jozef Kaban, ktorý pochádza zo Slovenska. V Mladej Boleslavi nahradí doterajšieho šéfa dizajnu Jensa Manskeho, ktorý prechádza v rámci koncernu Volkswagen do oddelenia dizajnu Audi. Pod vedením Manskeho vznikla okrem iných modelov, ktoré čakajú na sériovú výrobu, aj druhá generácia modelu Škoda Superb.

Jozef Kaban

Jozef Kaban (34) pochádza z Námestova. Svoju dizajnérsku dráhu začínal štúdiom umeleckého dizajnu. Od roku 1991 pokračoval v štúdiu produktového a priemyslového dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdií sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre značku Škoda, ktorú vyhlásil koncern Volkswagen. Za druhé miesto získal miesto v spoločnosti Volkswagen, kde sa vypracoval až na dizajnéra exteriéru.

V roku 1997 získal Jozef Kaban ako prvý Slovák na Royal College of Art titul Master of Art v odbore dizajnu automobilov. V roku 1999 bol z poverenia koncernu Volkswagen zodpovedný za vývoj dizajnu superšportového automobilu Bugatti Veyron – od prvého náčrtu až po začatie sériovej výroby.

V roku 2003 ho ocenili za koncept automobilu budúcnosti cenou Giorgia Giuagiara. V tom roku odišiel z Wolfsburgu do Ingolstadtu k značke Audi, kde l zodpovedal za dizajn rôznych sériových automobilov a štúdií. Tu od roku 2006 až doteraz pracuje ako vedúci Centra pre dizajn exteriéru.

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.