Jozef Kaban: od Bugatti ku škodovke

Nedeľa, 06 január 2008

Nový vedúcim dizajnu značky Škoda Auto bude Jozef Kaban, ktorý pochádza zo Slovenska. V Mladej Boleslavi nahradí doterajšieho šéfa dizajnu Jensa Manskeho, ktorý prechádza v rámci koncernu Volkswagen do oddelenia dizajnu Audi. Pod vedením Manskeho vznikla okrem iných modelov, ktoré čakajú na sériovú výrobu, aj druhá generácia modelu Škoda Superb.

Jozef Kaban

Jozef Kaban (34) pochádza z Námestova. Svoju dizajnérsku dráhu začínal štúdiom umeleckého dizajnu. Od roku 1991 pokračoval v štúdiu produktového a priemyslového dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdií sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre značku Škoda, ktorú vyhlásil koncern Volkswagen. Za druhé miesto získal miesto v spoločnosti Volkswagen, kde sa vypracoval až na dizajnéra exteriéru.

V roku 1997 získal Jozef Kaban ako prvý Slovák na Royal College of Art titul Master of Art v odbore dizajnu automobilov. V roku 1999 bol z poverenia koncernu Volkswagen zodpovedný za vývoj dizajnu superšportového automobilu Bugatti Veyron – od prvého náčrtu až po začatie sériovej výroby.

V roku 2003 ho ocenili za koncept automobilu budúcnosti cenou Giorgia Giuagiara. V tom roku odišiel z Wolfsburgu do Ingolstadtu k značke Audi, kde l zodpovedal za dizajn rôznych sériových automobilov a štúdií. Tu od roku 2006 až doteraz pracuje ako vedúci Centra pre dizajn exteriéru.

Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.