Kilometre si možno overiť aj na internete

Piatok, 26 apríl 2013

S rozmachom obchodu s jazdenými automobilmi sa na Slovensku začalo znamenite dariť aj rôznym formám podvodov, ktoré sledujú jediné - vymámiť od ľudí čo najviac peňazí.

DSC 0033
Počítadielko, počítadielko, povedzže mi, koľko má toto auto skutočne najazdených kilometrov...

Jedným z najviac udomácnených trikov je stáčanie kilometrov. Nezriedka je na počítadle najazdených kilometrov o niekoľko desiatok až stoviek tisíc kilometrov menej, než je v skutočnosti najazdených. Špekulantom stačí na to notebook a softvér z internetu a za pár sekúnd je "vymaľované".

Znižovanie stavu najazdených kilometrov je po legalizácii vozidiel najväčším problémom, ktorý deformuje trh s jazdenými autami. V niektorých krajinách sa neoprávnená manipulácia s najazdenými kilometrami považuje za porušenie zákona, ale ani to problém nevyriešilo. Manipuláciu so stáčaním kilometrov s cieľom neoprávneného finančného prospechu možno považovať za podvodné konanie. A to je už aj na Slovensku trestné.

Na webovej stránke kontroly originality si kupujúci môže overiť údaje o stave najazdených kilometrov každého skontrolovaného vozidla. Nájde tu údaje o najazdených kilometroch získané z technických kontrol, emisných kontrol a kontrol originality. Údaje o najazdených kilometroch sú bezplatne prístupné na stránke www.ko.sk v časti Overenie vozidla.

kilometre
Priebeh najazdených kilometrov zobrazený na grafe. Jednorazový pokles jednej z hodnôt a následný vzostup nemusí vyjadrovať manipuláciu - môže ísť napríklad o chybný zápis.

Na karte "počítadlo prejazdenej vzdialenosti" sa zobrazí zaznamenaný stav kilometrov overovaného vozidla vo forme grafu. Graf vyjadruje reálny priebeh kilometrov bez zobrazenia konkrétnych hodnôt. Konkrétne hodnoty sa nachádzajú v odbornom posudku kontroly originality, ktorý má kupujúci požadovať od predávajúceho.

Pravosť odborného posudku je možné si kedykoľvek overiť tiež na www.ko.sk. Postupne pribudnú hodnoty aj z iných zdrojov.

Kúpa ojazdeného automobilu môže predstavovať značne rizikovú investíciu. Dôležité je však sústrediť sa nielen na stav najazdených kilometrov, ale tiež na technický stav a opotrebenie vozidla, ktoré nemusia vždy korešpondovať s najazdenými kilometrami, a to dokonca ani v prípade, ak neboli stiahnuté. Ak to nedokážete objektívne posúdiť, treba sa obrátiť na nezávislých odborníkov a autorizované servisy.

Podľa Róberta Zrubáka, riaditeľ poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel"môže kupujúci ešte pred uzavretím zmluvy žiadať od predávajúceho vykonanie kontroly originality. A môže sa dozvedieť, či nedošlo k možnej manipulácii s počítadlom prejazdenej vzdialenosti, ale aj to, či vozidlo nebolo poškodené haváriou. Napríklad nadmerné hodnoty hrúbky vrstvy laku môžu svedčiť o zatajených opravách poškodených častí".

Autor: jGold-Strel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.