Kilometre si možno overiť aj na internete

Piatok, 26 apríl 2013

S rozmachom obchodu s jazdenými automobilmi sa na Slovensku začalo znamenite dariť aj rôznym formám podvodov, ktoré sledujú jediné - vymámiť od ľudí čo najviac peňazí.

DSC 0033
Počítadielko, počítadielko, povedzže mi, koľko má toto auto skutočne najazdených kilometrov...

Jedným z najviac udomácnených trikov je stáčanie kilometrov. Nezriedka je na počítadle najazdených kilometrov o niekoľko desiatok až stoviek tisíc kilometrov menej, než je v skutočnosti najazdených. Špekulantom stačí na to notebook a softvér z internetu a za pár sekúnd je "vymaľované".

Znižovanie stavu najazdených kilometrov je po legalizácii vozidiel najväčším problémom, ktorý deformuje trh s jazdenými autami. V niektorých krajinách sa neoprávnená manipulácia s najazdenými kilometrami považuje za porušenie zákona, ale ani to problém nevyriešilo. Manipuláciu so stáčaním kilometrov s cieľom neoprávneného finančného prospechu možno považovať za podvodné konanie. A to je už aj na Slovensku trestné.

Na webovej stránke kontroly originality si kupujúci môže overiť údaje o stave najazdených kilometrov každého skontrolovaného vozidla. Nájde tu údaje o najazdených kilometroch získané z technických kontrol, emisných kontrol a kontrol originality. Údaje o najazdených kilometroch sú bezplatne prístupné na stránke www.ko.sk v časti Overenie vozidla.

kilometre
Priebeh najazdených kilometrov zobrazený na grafe. Jednorazový pokles jednej z hodnôt a následný vzostup nemusí vyjadrovať manipuláciu - môže ísť napríklad o chybný zápis.

Na karte "počítadlo prejazdenej vzdialenosti" sa zobrazí zaznamenaný stav kilometrov overovaného vozidla vo forme grafu. Graf vyjadruje reálny priebeh kilometrov bez zobrazenia konkrétnych hodnôt. Konkrétne hodnoty sa nachádzajú v odbornom posudku kontroly originality, ktorý má kupujúci požadovať od predávajúceho.

Pravosť odborného posudku je možné si kedykoľvek overiť tiež na www.ko.sk. Postupne pribudnú hodnoty aj z iných zdrojov.

Kúpa ojazdeného automobilu môže predstavovať značne rizikovú investíciu. Dôležité je však sústrediť sa nielen na stav najazdených kilometrov, ale tiež na technický stav a opotrebenie vozidla, ktoré nemusia vždy korešpondovať s najazdenými kilometrami, a to dokonca ani v prípade, ak neboli stiahnuté. Ak to nedokážete objektívne posúdiť, treba sa obrátiť na nezávislých odborníkov a autorizované servisy.

Podľa Róberta Zrubáka, riaditeľ poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel"môže kupujúci ešte pred uzavretím zmluvy žiadať od predávajúceho vykonanie kontroly originality. A môže sa dozvedieť, či nedošlo k možnej manipulácii s počítadlom prejazdenej vzdialenosti, ale aj to, či vozidlo nebolo poškodené haváriou. Napríklad nadmerné hodnoty hrúbky vrstvy laku môžu svedčiť o zatajených opravách poškodených častí".

Autor: jGold-Strel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.