Kilometre si možno overiť aj na internete

Piatok, 26 apríl 2013

S rozmachom obchodu s jazdenými automobilmi sa na Slovensku začalo znamenite dariť aj rôznym formám podvodov, ktoré sledujú jediné - vymámiť od ľudí čo najviac peňazí.

DSC 0033
Počítadielko, počítadielko, povedzže mi, koľko má toto auto skutočne najazdených kilometrov...

Jedným z najviac udomácnených trikov je stáčanie kilometrov. Nezriedka je na počítadle najazdených kilometrov o niekoľko desiatok až stoviek tisíc kilometrov menej, než je v skutočnosti najazdených. Špekulantom stačí na to notebook a softvér z internetu a za pár sekúnd je "vymaľované".

Znižovanie stavu najazdených kilometrov je po legalizácii vozidiel najväčším problémom, ktorý deformuje trh s jazdenými autami. V niektorých krajinách sa neoprávnená manipulácia s najazdenými kilometrami považuje za porušenie zákona, ale ani to problém nevyriešilo. Manipuláciu so stáčaním kilometrov s cieľom neoprávneného finančného prospechu možno považovať za podvodné konanie. A to je už aj na Slovensku trestné.

Na webovej stránke kontroly originality si kupujúci môže overiť údaje o stave najazdených kilometrov každého skontrolovaného vozidla. Nájde tu údaje o najazdených kilometroch získané z technických kontrol, emisných kontrol a kontrol originality. Údaje o najazdených kilometroch sú bezplatne prístupné na stránke www.ko.sk v časti Overenie vozidla.

kilometre
Priebeh najazdených kilometrov zobrazený na grafe. Jednorazový pokles jednej z hodnôt a následný vzostup nemusí vyjadrovať manipuláciu - môže ísť napríklad o chybný zápis.

Na karte "počítadlo prejazdenej vzdialenosti" sa zobrazí zaznamenaný stav kilometrov overovaného vozidla vo forme grafu. Graf vyjadruje reálny priebeh kilometrov bez zobrazenia konkrétnych hodnôt. Konkrétne hodnoty sa nachádzajú v odbornom posudku kontroly originality, ktorý má kupujúci požadovať od predávajúceho.

Pravosť odborného posudku je možné si kedykoľvek overiť tiež na www.ko.sk. Postupne pribudnú hodnoty aj z iných zdrojov.

Kúpa ojazdeného automobilu môže predstavovať značne rizikovú investíciu. Dôležité je však sústrediť sa nielen na stav najazdených kilometrov, ale tiež na technický stav a opotrebenie vozidla, ktoré nemusia vždy korešpondovať s najazdenými kilometrami, a to dokonca ani v prípade, ak neboli stiahnuté. Ak to nedokážete objektívne posúdiť, treba sa obrátiť na nezávislých odborníkov a autorizované servisy.

Podľa Róberta Zrubáka, riaditeľ poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel"môže kupujúci ešte pred uzavretím zmluvy žiadať od predávajúceho vykonanie kontroly originality. A môže sa dozvedieť, či nedošlo k možnej manipulácii s počítadlom prejazdenej vzdialenosti, ale aj to, či vozidlo nebolo poškodené haváriou. Napríklad nadmerné hodnoty hrúbky vrstvy laku môžu svedčiť o zatajených opravách poškodených častí".

Autor: jGold-Strel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.