Kontroly originality. Zabránia podvodom?

Nedeľa, 04 september 2011

Manipulácie najrôznejšieho druhu, po ktorých dochádza k zmenám identity automobilov, sú zavedené praktiky podvodníkov a špekulantov. Aby sa tomu zabránilo, máme na Slovensku od marca 2005 zákon, ktorý zaviedol povinnú kontrolu originality jednotlivo dovezených (okrem nových) automobilov.

Kontrolné foto
Jednou z podvodníckych metód je prerážanie či úprava identifikačného VIN kódu

Podvodníci s autami používajú celú škálu postupov, od jednoduchej zmeny VIN, sfalšovania dokladov alebo údajov v nich, cez výmenu dôležitých dielov, až po "poskladanie" z rôznych havarovaných vozidiel. Vznikajú vozidlá, ktoré sú nielen nespôsobilé na premávku z pohľadu neoprávnených zmien, ale aj nebezpečné z pohľadu konštrukčných zmien.

Za prvých sedem mesiacov tohto roka na pracoviskách kontroly originality na Slovensku bolo 398 údajov o vozidlách a 69 údajov o dokladoch stotožnených so záznamami v pátracích evidenciách. Podľa štatistiky bolo ďalej zistených 120 podozrení z neoprávnenej zmeny identifikátorov vozidla a taktiež 11 podozrení z neoprávnenej zmeny a falšovania dokladov od vozidla.

Ak sa počas kontroly originality zistí, že došlo k neoprávneným zásahom do identifikátorov, dokladov alebo konštrukcie vozidla, zaistia ho orgány činné v trestnom konaní a podrobia šetreniu a deštruktívnemu expertnému skúmaniu. Po zistení pôvodnej identity sa vozidlo vráti pôvodnému majiteľovi.

Od začiatku januára do konca júla tohto roka bolo 1055 áut vyhodnotených ako "dočasne spôsobilé". V prípade, ak na vozidle s výsledkom "dočasne spôsobilé" sú odstránené dôvody dočasnej spôsobilosti, je na vozidle do 30 dní od poslednej kontroly originality vykonaná kontrola zameraná na odstránenie nedostatkov. Po tejto lehote je vozidlo podrobené kompletnej kontrole originality.

Kontrole originality podliehajú vozidlá jednotlivo dovezené zo zahraničia, okrem nových jednotlivo dovezených vozidiel, na ktoré sa kontrola originality nevzťahuje. Pod novými vozidlami sa rozumejú vozidlá, u ktorých odo dňa dátumu ich prvého prihlásenia do evidencie vozidiel neuplynulo viac ako šesť mesiacov, alebo ktoré nenajazdili viac ako 6 000 km.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."