Krádeže áut v Nemecku a ČR

Streda, 08 október 2014

Spoločnosť Cebia zverejnila počty odcudzených automobilov v Českej republike a Nemecku za rok 2013. Nelichotivé údaje vypovedajú o tom, že autá sú pre zlodejské skupiny stále atraktívnym artiklom na ich obohacovanie sa. Vývoj v tejto oblasti hovorí, že počet krádeží nemá klesajúcu tendenciu, naopak ďalej narastá.

Krádeže áut
Zlodeji áut ďalej šarapatia. Situáciu v Nemecku a Českej republike mapuje firma Cebia.

V roku 2013 bolo v Nemecku ukradnutých 18.805 osobných automobilov, zatiaľ čo v Českej republike 10.736. Nemecký vozový park je však takmer desaťkrát väčší než český. Zatiaľ čo v Nemecku zlodeji odcudzili 0,43 vozidla na 1000 prevádzkovaných vozidiel, v Českej republike to bolo 2,23 vozidiel, teda až päťkrát viac. V uplynulom roku sa počet krádeží automobilov v Nemecku zvýšil o 4 %, v ČR tiež mierne vzrástol, a to o 3 %.

V Nemecku bolo v uplynulom roku registrovaných spolu 43,5 milióna osobných áut, v ČR 4,8 milióna. V Nemecku predali takmer 3 milióny nových osobných vozidiel, v ČR necelých 165 tisíc. Ak by sa prepočítaval pomer odcudzených vozidiel na predaj nových vozidiel, vychádzalo by, že v Nemecku sa kradnú autá desaťkrát viac ako v ČR.

Podľa nemeckej asociácie poisťovní GDV sa najčastejšie kradnú autá vo veľkých mestách a v prihraničných oblastiach Nemecka s ČR a Poľskom, teda na územiac bývalého východného Nemecka na čele s Berlínom.

Najviac kradnutou značkou je Volkswagen s 5949 odcudzenými vozidlami, nasledujú prémiové značky Audi (2841 ukradnutých áut), BMW (2748) a Mercedes (1065). Piata je značka Škoda (758), nasledujú Toyota (758), Opel (637), Ford Europe (570), Mazda (470) a desiatou zlodejmi najohrozenejšou značkou je Renault (384).

Autor: jGold
Foto: Cebia
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.