Krádeže áut v Nemecku a ČR

Streda, 08 október 2014

Spoločnosť Cebia zverejnila počty odcudzených automobilov v Českej republike a Nemecku za rok 2013. Nelichotivé údaje vypovedajú o tom, že autá sú pre zlodejské skupiny stále atraktívnym artiklom na ich obohacovanie sa. Vývoj v tejto oblasti hovorí, že počet krádeží nemá klesajúcu tendenciu, naopak ďalej narastá.

Krádeže áut
Zlodeji áut ďalej šarapatia. Situáciu v Nemecku a Českej republike mapuje firma Cebia.

V roku 2013 bolo v Nemecku ukradnutých 18.805 osobných automobilov, zatiaľ čo v Českej republike 10.736. Nemecký vozový park je však takmer desaťkrát väčší než český. Zatiaľ čo v Nemecku zlodeji odcudzili 0,43 vozidla na 1000 prevádzkovaných vozidiel, v Českej republike to bolo 2,23 vozidiel, teda až päťkrát viac. V uplynulom roku sa počet krádeží automobilov v Nemecku zvýšil o 4 %, v ČR tiež mierne vzrástol, a to o 3 %.

V Nemecku bolo v uplynulom roku registrovaných spolu 43,5 milióna osobných áut, v ČR 4,8 milióna. V Nemecku predali takmer 3 milióny nových osobných vozidiel, v ČR necelých 165 tisíc. Ak by sa prepočítaval pomer odcudzených vozidiel na predaj nových vozidiel, vychádzalo by, že v Nemecku sa kradnú autá desaťkrát viac ako v ČR.

Podľa nemeckej asociácie poisťovní GDV sa najčastejšie kradnú autá vo veľkých mestách a v prihraničných oblastiach Nemecka s ČR a Poľskom, teda na územiac bývalého východného Nemecka na čele s Berlínom.

Najviac kradnutou značkou je Volkswagen s 5949 odcudzenými vozidlami, nasledujú prémiové značky Audi (2841 ukradnutých áut), BMW (2748) a Mercedes (1065). Piata je značka Škoda (758), nasledujú Toyota (758), Opel (637), Ford Europe (570), Mazda (470) a desiatou zlodejmi najohrozenejšou značkou je Renault (384).

Autor: jGold
Foto: Cebia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.