Legenda Renault 5 oslavuje v roku 2022 päťdesiatku

Nedeľa, 16 január 2022

Do zlatého fondu francúzskej automobilky Renault sa radí nezabudnuteľný model sedemdesiatich rokov, ikonický Renault 5. Jeho dve generácie obšťastňovali v rokoch 1972 až 1996 nielen Francúzov, ale v podstate celý motoristický svet.

1-renault5

Paradoxné je, že malý trojdverový hatchback nevymyslel Francúz, ale Američan Bernard Hanon, ktorý pracoval za veľkou mlákou v pobočke Renaultu. Ako profesor na jednej newyorskej univerzite poznal čo študenti a sociálne slabšie vrstvy potrebujú.

Myšlienka malého európskeho auta tak vzišla z USA a Renault 5, malé európske auto, otvorilo éru malých áut. Tvorcovia tohto malého trojdverového dvojpriestorového hatchbacku prevzali niektoré komponenty zo zavedeného Renaultu 4.

Päťka renaultu mala niektoré tvary karosérie hranatejšie ako nepriamy predchodca Renault 4. Karoséria trojdverového hatchbacku mala kapotu motora, bočné okná, prelisy predných blatníkov zaoblené. Renault 5 bol hneď od svojho vzniku tak originálny, že na ceste ste si ho nemohli s ničím spliesť.

Prvé R 5 začali používať agregát s objemom valcov 782 cm3 z Renaultu 4 (36 k). Luxusnejšia verzia R 5 TL používala motor s objemom 956 cm3 a výkonom 47 koní. Keď potom v roku 1979 prišiel na svet päťdverový variant, motor s objemom 1108 cm3 a výkonom 45 koní.

Hneď po uvedení bol o Renault 5 vo Francúzsku veľký záujem a postupne narastal. Až tak, že v roku 1974 bol v domovskej krajine najpredávanejším autom a v roku 1980 sa ho predalo takmer 240 tisíc exemplárov.

Tak ako bežal čas, Renault 5 sa stále viac modernizoval. Vznikali nové modely so silnejšími a aj výkonnými turbomotormi. V roku 1996 sa jeho výroba úplne zastavila. Z ponuky ho vytlačil nový a rovnako veľmi úspešný model Clio.

2-renault5-prototyp2021

Renault sa so svojou päťkou neplánuje rozlúčiť a ako retromodel ho plánuje znovu uviesť na scénu. Má už hmatateľnú podobu v podobe konceptu, resp. prototypu. Nebude však so spaľovacím motorom, ale ako plne elektrický model.

Počas celého roka 2022 bude Renault oslavovať 50. výročie zrodu svojej ikony Renault 5. Výročie jeho vzniku si francúzska automobilka pripomenie množstvom akcií a sprievodných udalostí.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.