Lexus. Kde všade sa vyrába.

Štvrtok, 24 jún 2021

Spoločnosť Lexus investovala za vyše tri desaťročia veľké prostriedky do výroby svojich áut. Postavila výrobné linky v niekoľkých továrňach v Japonsku, USA a Kanade.

lexus-lc

Z Tahary prvé modely

Všetko sa začalo pred viac ako 30 rokmi továrňou v meste Tahara. Závod začal vyrábať v roku 1979, teda desať rokov predtým, ako vznikla značka Lexus. Práve tam sa zrodili modely Lexus LS a ES prvej generácie určené pre americký trh. Dodnes práve z tejto továrne vychádzajú nové Lexusy LS. Závod s rozlohou 4 milióny m² je považovaný za jeden z najvýznamnejších a najmodernejších závodov na svete.

Fukuoka, tri továrne

Jedno z najdôležitejších výrobných centier spoločnosti Lexus sa nachádza na ostrove Kjúšú. Od roku 1991 pôsobia vo Fukuoke tri továrne Lexus. Modely UX, NX, ES a RX sa vyrábajú v prevádzkach, ktoré navzájom zdieľajú svoje aktivity. Továrne Miyata, Kanda a Kokura sú zodpovedné za kompletný výrobný proces vrátane lisovania dielov karosérie a odlievania súčastí a komponentov. V závodoch s celkovou plochou 1,8 milióna m² potom hotové automobily po konečnej montáži opúšťajúce továreň Miyata.

Motomachi – továreň priekopníkov

Hodinu jazdy od Tahary sa nachádza továreň Motomachi. Je to jedinečný závod a zároveň jeden z najstarších závodov spoločnosti Toyota. Práve tam vznikol fenomenálny Lexus LFA. Dnes sa tam vyrábajú modely Lexus LC a LC Cabrio. Automatizovaná výrobná linka umožňuje výrobu modelu LC, ktorý jasne odkazuje na ikonické LFA a taktiež vo veľkej miere využíva inovatívne materiály. Odtiaľto pochádza aj vlajková loď značky a kupé kabriolet. Zároveň tu Toyota vyrába aj športový GR Yaris a vodíkovú limuzínu Mirai.

Aj v Kanade a USA

V Kanade v meste Cambridge bola prvá továreň mimo Japonska. Prestížne SUV NX sa tu vyrába dodnes. Georgetown v USA vyrába pre Amerike limuzíny. Závod v Kentucky je najväčšou továrňou Lexus na svete. Sem Lexus sústredil výrobu modelu ES.

Princeton – už čoskoro

Americká továreň Toyoty v štáte Indiana v súčasnosti vyrába veľké SUV Lexusu určené pre americký trh. Do jej portfólia čoskoro pribudnú ďalšie veľké SUV Lexusu s tromi radmi sedadiel TX 350h a TX 500.

(red-gold)
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.