Lexus na 24hodinový Nürburgring

Streda, 06 máj 2009

Lexus plánuje nasadiť Lexus LF-A svoj dvojmiestny športový model, ktorého vývoj v súčasnosti dokončuje, na 37. ročník legendárnej dvadsaťštyrihodinovky na okruhu v Nürburgringu. Preteky sa uskutočnia 23. a 24. mája v nemeckom Porýní.

Lexus LF-A

Rozhodnutie zúčastniť sa vytrvalostných 24hodinových pretekov na okruhu Nürburgring nadväzuje na minuloročnú účasť v týchto vytrvalostných pretekoch. Konštruktéri si od nasadenia modelu Lexus LF-A sľubujú získať rad nových cenných skúseností, ktoré budú slúžiť pri vývoji budúcich sériovo vyrábaných modelov. Toyota chce okrem toho využiť túto príležitosť k rozvoju svojich ľudských zdrojov, najmä tým, že si takto vychová mladých mechanikov ako podporný personál.

Lexus LF-A

Prototyp Lexus LF-A, ktorý sa pretekov zúčastní, je v súčasnosti vo fáze vývoja zameraného na budúce komerčné využitie. Model obsahuje prvky bezpečnostnej výbavy pre okruhové preteky, ako bezpečnostnú klietku, špeciálnu palivovú nádrž, spojlery a ďalšie aerodynamické doplnky. Tím vývojárov tento rok vylepšil parametre vozidla špeciálnym naladením na pretekársku dráhu Nürburgring, zatiaľ čo špecifikácia motora, hnacieho systému a rámu zostali do značnej miery nezmenené.

Lexus LF-A

Pripravovaný Lexus LF-A na 24hodinové vytrvalostné preteky na okruhu Nürburgring bude mať karosériu z polymérov vystuženú uhlíkovými vláknami. Dĺžka automobilu bude 453 cm, šírka 188 cm a výška 120 cm. Pod kapotou bude desaťvalcový vidlicový motor umiestnený za prednou nápravou – zdvihový objem valcov 4805 cm³, výkon viac ako 500 koní. Prevodovka automatická bude pred zadnou nápravou typu transaxle. Radenie sekvenčné páčkami pod volantom, podobne vzadu je umiestnený aj chladič. Pneumatiky špeciálne pretekárske Bridgestone rozmeru 305/30 R20 vpredu i vzadu.

Značka Lexus je aktívna v oblasti motoristického športu najmä na území USA a Japonska. Medzi úspechy značky sa radí niekoľko víťazstiev v legendárnych pretekoch na 24 hodín v Daytone v rokoch 2006, 2007 a 2008 a v seriáli GrandAm (Grand American Rolex Series). Lexus získal aj titul Super GT v Japonsku v roku 2006 s modelom SC 430.

Lexus LF-A

Za volanty pretekárskych automobilov na Nürburgringu sa posadia piloti Armin Hahne, Jochen Krumbach a Andre Lotterer.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.