Lexus na 24hodinový Nürburgring

Streda, 06 máj 2009

Lexus plánuje nasadiť Lexus LF-A svoj dvojmiestny športový model, ktorého vývoj v súčasnosti dokončuje, na 37. ročník legendárnej dvadsaťštyrihodinovky na okruhu v Nürburgringu. Preteky sa uskutočnia 23. a 24. mája v nemeckom Porýní.

Lexus LF-A

Rozhodnutie zúčastniť sa vytrvalostných 24hodinových pretekov na okruhu Nürburgring nadväzuje na minuloročnú účasť v týchto vytrvalostných pretekoch. Konštruktéri si od nasadenia modelu Lexus LF-A sľubujú získať rad nových cenných skúseností, ktoré budú slúžiť pri vývoji budúcich sériovo vyrábaných modelov. Toyota chce okrem toho využiť túto príležitosť k rozvoju svojich ľudských zdrojov, najmä tým, že si takto vychová mladých mechanikov ako podporný personál.

Lexus LF-A

Prototyp Lexus LF-A, ktorý sa pretekov zúčastní, je v súčasnosti vo fáze vývoja zameraného na budúce komerčné využitie. Model obsahuje prvky bezpečnostnej výbavy pre okruhové preteky, ako bezpečnostnú klietku, špeciálnu palivovú nádrž, spojlery a ďalšie aerodynamické doplnky. Tím vývojárov tento rok vylepšil parametre vozidla špeciálnym naladením na pretekársku dráhu Nürburgring, zatiaľ čo špecifikácia motora, hnacieho systému a rámu zostali do značnej miery nezmenené.

Lexus LF-A

Pripravovaný Lexus LF-A na 24hodinové vytrvalostné preteky na okruhu Nürburgring bude mať karosériu z polymérov vystuženú uhlíkovými vláknami. Dĺžka automobilu bude 453 cm, šírka 188 cm a výška 120 cm. Pod kapotou bude desaťvalcový vidlicový motor umiestnený za prednou nápravou – zdvihový objem valcov 4805 cm³, výkon viac ako 500 koní. Prevodovka automatická bude pred zadnou nápravou typu transaxle. Radenie sekvenčné páčkami pod volantom, podobne vzadu je umiestnený aj chladič. Pneumatiky špeciálne pretekárske Bridgestone rozmeru 305/30 R20 vpredu i vzadu.

Značka Lexus je aktívna v oblasti motoristického športu najmä na území USA a Japonska. Medzi úspechy značky sa radí niekoľko víťazstiev v legendárnych pretekoch na 24 hodín v Daytone v rokoch 2006, 2007 a 2008 a v seriáli GrandAm (Grand American Rolex Series). Lexus získal aj titul Super GT v Japonsku v roku 2006 s modelom SC 430.

Lexus LF-A

Za volanty pretekárskych automobilov na Nürburgringu sa posadia piloti Armin Hahne, Jochen Krumbach a Andre Lotterer.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.