Lexus na 24hodinový Nürburgring

Streda, 06 máj 2009

Lexus plánuje nasadiť Lexus LF-A svoj dvojmiestny športový model, ktorého vývoj v súčasnosti dokončuje, na 37. ročník legendárnej dvadsaťštyrihodinovky na okruhu v Nürburgringu. Preteky sa uskutočnia 23. a 24. mája v nemeckom Porýní.

Lexus LF-A

Rozhodnutie zúčastniť sa vytrvalostných 24hodinových pretekov na okruhu Nürburgring nadväzuje na minuloročnú účasť v týchto vytrvalostných pretekoch. Konštruktéri si od nasadenia modelu Lexus LF-A sľubujú získať rad nových cenných skúseností, ktoré budú slúžiť pri vývoji budúcich sériovo vyrábaných modelov. Toyota chce okrem toho využiť túto príležitosť k rozvoju svojich ľudských zdrojov, najmä tým, že si takto vychová mladých mechanikov ako podporný personál.

Lexus LF-A

Prototyp Lexus LF-A, ktorý sa pretekov zúčastní, je v súčasnosti vo fáze vývoja zameraného na budúce komerčné využitie. Model obsahuje prvky bezpečnostnej výbavy pre okruhové preteky, ako bezpečnostnú klietku, špeciálnu palivovú nádrž, spojlery a ďalšie aerodynamické doplnky. Tím vývojárov tento rok vylepšil parametre vozidla špeciálnym naladením na pretekársku dráhu Nürburgring, zatiaľ čo špecifikácia motora, hnacieho systému a rámu zostali do značnej miery nezmenené.

Lexus LF-A

Pripravovaný Lexus LF-A na 24hodinové vytrvalostné preteky na okruhu Nürburgring bude mať karosériu z polymérov vystuženú uhlíkovými vláknami. Dĺžka automobilu bude 453 cm, šírka 188 cm a výška 120 cm. Pod kapotou bude desaťvalcový vidlicový motor umiestnený za prednou nápravou – zdvihový objem valcov 4805 cm³, výkon viac ako 500 koní. Prevodovka automatická bude pred zadnou nápravou typu transaxle. Radenie sekvenčné páčkami pod volantom, podobne vzadu je umiestnený aj chladič. Pneumatiky špeciálne pretekárske Bridgestone rozmeru 305/30 R20 vpredu i vzadu.

Značka Lexus je aktívna v oblasti motoristického športu najmä na území USA a Japonska. Medzi úspechy značky sa radí niekoľko víťazstiev v legendárnych pretekoch na 24 hodín v Daytone v rokoch 2006, 2007 a 2008 a v seriáli GrandAm (Grand American Rolex Series). Lexus získal aj titul Super GT v Japonsku v roku 2006 s modelom SC 430.

Lexus LF-A

Za volanty pretekárskych automobilov na Nürburgringu sa posadia piloti Armin Hahne, Jochen Krumbach a Andre Lotterer.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.