Lexus pripravuje malý crossover do mesta

Sobota, 20 november 2021

Do portfólia Lexusu by mohol pribudnúť najmenší SUV model. Menší ako všetky doterajšie, ponesie logo tejto značky a môže to byť crossover, ktorý by vyplnil medzeru, ktorá na trhu v segmente prémiových crossoverov chýba.

1-lexus-lf-studia01-2015
Lexus LF-SA, malý crossover určený do mesta, mal ako koncept 01 premiéru v Ženeve v roku 2015

Zatiaľ prípadný nový malý Lexus nemá istotu, že sa dostane do výroby a že vôbec bude. Informácie o jeho zrode sa objavili v istom japonskom motoristickom časopise. Nepodložené správy však dávajú šance na zamyslenie, ako by mestský Lexus mohol vyzerať.

Úvahy, že japonská automobilka pracuje na novom menšom modeli ako je Lexus UX, sa vynorili po premiére Lexusu LF-SA, malého crossoveru určeného do mesta. Aj keď štúdiová verzia uzrela svetlo sveta na ženevskom autosalóne v roku 2015, pripomenúť si toto koncepčné vozidlo dala až premiéra Toyoty Yaris Cross, s ktorou by nový Lexus mohol zdieľať spoločnú platformu.

Malý mestský Lexus by mohol vychádzať z riešenia crossoveru Toyoty, vrátane pohonnej jednotky. Pri modeli Yaris Cross s pohonom všetkých kolies AWD-i generuje hybridný systém s 1,5-litrovým spaľovacím motorom a dvoma elektromotormi výkon 116 koní. Nie je však vylúčené, že elektromotory pre zamýšľaný crossover budú pre malý Lexus posilnené.

Pohon všetkých kolies známy z Toyoty Yaris Cross si vyžaduje použitie dvoch elektromotorov – po jednom na každú nápravu. Takéto riešenie by sa určite objavilo aj v Lexuse, ak by crossover Lexus dostal tento pohon, pretože takýto hybridný systém je ekonomický a pohon AWD-i zaručuje trakciu aj v náročných podmienkach.

Kam by sa nový crossover Lexus mohol zaradiť? K BMW X1 alebo Audi Q2 je to málo pravdepodobné, pretože patria do vyššej kategórie. Aj keď by pripravovaný crossover mohol byť o čosi väčší ako Toyota Yaris Cross, bolo by ťažké zväčšiť ho na rozmery vozidiel vyššej triedy.
Pripravuje teda Lexus unikátny model v menšom segmente? O štýlové autá nie je v segmente B-SUV núdza, ale v prémiovej triede je ťažké nájsť podobné auto. O tom, či sa plán s najmenším SUV či crossoverom značky Lexus dočká realizácie, ukáže až čas.
(jGold)
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.