Loeb na Pikes Peak ničil súperov

Utorok, 02 júl 2013

Najsledovanejšie automobilové preteky do vrchu na svete, Pikes Peak v americkom štáte Colorado, vyhral Francúz Sebastien Loeb so špeciálom Peugeot 208 T16. Trať dlhú 20 kilometrov so 156 zákrutami, ktorej štart bol vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov pokoril Loeb za 8 minút a 13,878 sekundy, čo zodpovedá neuveriteľnej priemernej rýchlosti 140,7 km/h.

Pikes Peak
Sebastien Loeb sa zhostil úlohy favorita na pretekoch do vrchu Pikes Peak a zvíťazil

Preteky do vrchu Pikes Peak patria medzi najstaršie automobilové preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916. Sú jedinečné a vo svete najsledovanejšie. V tomto roku o to viac, že sa ich zúčastnil deväťnásobný majster sveta v rallye Sebastien Lob, pre ktorého automobilka Peugeot pripravila unikátny špeciál Peugeot 208 T16. Francúzom veľmi záležalo na tom, aby víťazstvo patrilo ich značke a Loebovi. Na to zamerali celú prípravu na preteky, ktorej venovali nemálo času a nebola lacná.

Sebastien Loeb štartoval v posledný júnový deň na Pikes Peak so špeciálom 208 T16 v kráľovskej kategórii Unlimited, v triede bez obmedzení, s jediným cieľom vyhrať. Peugeot už tieto preteky raz vyhral – v roku 1988, vtedy na volantom Peugeota 405 T16 sedel Fín Ari Vatanen. Loeb teraz pod Pikes Peak prišiel, jazdil a v "pretekoch do oblakov" zvíťazil s neuveriteľným náskokom 48,3 sekundy pred druhým Rhysom Millenom a o 88,9 sekundy pred tretím Jaen Phillippe Dayrautom.

"Riadiť 208 T16 je veľmi zvláštny pocit," zdôveril sa novinárom Loeb po pretekoch. Dodal, že "náš špeciál má prítlak ako autá na 24hodinovke v Le Mans a zrýchlenie väčšie ako formula 1. Má 875 koní a je to najradikálnejší automobil, aký som kedy riadil. Výjazd zo zákrut sa podobá vystrelenej delovej guli a auto má ohromujúcu trakciu."

Či preteky na vrch Pikes Peak sú nebezpečné a aké pocity prežíva jazdec pred štartom?"Po oboch stranách trate sú strmé zrázy, a tak jazdec nesmie urobiť žiadnu chybu. Je to 20 km riskovania. Je to určitý tlak na jazdca. Cítil som to pred štartom, nezapieram. Z auta som však mal veľmi príjemný pocit a plynový pedál som stláčal s plnou dôverou, že ho zvládnem," hodnotil svoje pocity víťaz pretekov Pikes Peak 2013 Sebastien Loeb.

Pikes Peak Pikes Peak Pikes Peak
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.