Loeb na Pikes Peak ničil súperov

Utorok, 02 júl 2013

Najsledovanejšie automobilové preteky do vrchu na svete, Pikes Peak v americkom štáte Colorado, vyhral Francúz Sebastien Loeb so špeciálom Peugeot 208 T16. Trať dlhú 20 kilometrov so 156 zákrutami, ktorej štart bol vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov pokoril Loeb za 8 minút a 13,878 sekundy, čo zodpovedá neuveriteľnej priemernej rýchlosti 140,7 km/h.

Pikes Peak
Sebastien Loeb sa zhostil úlohy favorita na pretekoch do vrchu Pikes Peak a zvíťazil

Preteky do vrchu Pikes Peak patria medzi najstaršie automobilové preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916. Sú jedinečné a vo svete najsledovanejšie. V tomto roku o to viac, že sa ich zúčastnil deväťnásobný majster sveta v rallye Sebastien Lob, pre ktorého automobilka Peugeot pripravila unikátny špeciál Peugeot 208 T16. Francúzom veľmi záležalo na tom, aby víťazstvo patrilo ich značke a Loebovi. Na to zamerali celú prípravu na preteky, ktorej venovali nemálo času a nebola lacná.

Sebastien Loeb štartoval v posledný júnový deň na Pikes Peak so špeciálom 208 T16 v kráľovskej kategórii Unlimited, v triede bez obmedzení, s jediným cieľom vyhrať. Peugeot už tieto preteky raz vyhral – v roku 1988, vtedy na volantom Peugeota 405 T16 sedel Fín Ari Vatanen. Loeb teraz pod Pikes Peak prišiel, jazdil a v "pretekoch do oblakov" zvíťazil s neuveriteľným náskokom 48,3 sekundy pred druhým Rhysom Millenom a o 88,9 sekundy pred tretím Jaen Phillippe Dayrautom.

"Riadiť 208 T16 je veľmi zvláštny pocit," zdôveril sa novinárom Loeb po pretekoch. Dodal, že "náš špeciál má prítlak ako autá na 24hodinovke v Le Mans a zrýchlenie väčšie ako formula 1. Má 875 koní a je to najradikálnejší automobil, aký som kedy riadil. Výjazd zo zákrut sa podobá vystrelenej delovej guli a auto má ohromujúcu trakciu."

Či preteky na vrch Pikes Peak sú nebezpečné a aké pocity prežíva jazdec pred štartom?"Po oboch stranách trate sú strmé zrázy, a tak jazdec nesmie urobiť žiadnu chybu. Je to 20 km riskovania. Je to určitý tlak na jazdca. Cítil som to pred štartom, nezapieram. Z auta som však mal veľmi príjemný pocit a plynový pedál som stláčal s plnou dôverou, že ho zvládnem," hodnotil svoje pocity víťaz pretekov Pikes Peak 2013 Sebastien Loeb.

Pikes Peak Pikes Peak Pikes Peak
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.