Loeb na Pikes Peak ničil súperov

Utorok, 02 júl 2013

Najsledovanejšie automobilové preteky do vrchu na svete, Pikes Peak v americkom štáte Colorado, vyhral Francúz Sebastien Loeb so špeciálom Peugeot 208 T16. Trať dlhú 20 kilometrov so 156 zákrutami, ktorej štart bol vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov pokoril Loeb za 8 minút a 13,878 sekundy, čo zodpovedá neuveriteľnej priemernej rýchlosti 140,7 km/h.

Pikes Peak
Sebastien Loeb sa zhostil úlohy favorita na pretekoch do vrchu Pikes Peak a zvíťazil

Preteky do vrchu Pikes Peak patria medzi najstaršie automobilové preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916. Sú jedinečné a vo svete najsledovanejšie. V tomto roku o to viac, že sa ich zúčastnil deväťnásobný majster sveta v rallye Sebastien Lob, pre ktorého automobilka Peugeot pripravila unikátny špeciál Peugeot 208 T16. Francúzom veľmi záležalo na tom, aby víťazstvo patrilo ich značke a Loebovi. Na to zamerali celú prípravu na preteky, ktorej venovali nemálo času a nebola lacná.

Sebastien Loeb štartoval v posledný júnový deň na Pikes Peak so špeciálom 208 T16 v kráľovskej kategórii Unlimited, v triede bez obmedzení, s jediným cieľom vyhrať. Peugeot už tieto preteky raz vyhral – v roku 1988, vtedy na volantom Peugeota 405 T16 sedel Fín Ari Vatanen. Loeb teraz pod Pikes Peak prišiel, jazdil a v "pretekoch do oblakov" zvíťazil s neuveriteľným náskokom 48,3 sekundy pred druhým Rhysom Millenom a o 88,9 sekundy pred tretím Jaen Phillippe Dayrautom.

"Riadiť 208 T16 je veľmi zvláštny pocit," zdôveril sa novinárom Loeb po pretekoch. Dodal, že "náš špeciál má prítlak ako autá na 24hodinovke v Le Mans a zrýchlenie väčšie ako formula 1. Má 875 koní a je to najradikálnejší automobil, aký som kedy riadil. Výjazd zo zákrut sa podobá vystrelenej delovej guli a auto má ohromujúcu trakciu."

Či preteky na vrch Pikes Peak sú nebezpečné a aké pocity prežíva jazdec pred štartom?"Po oboch stranách trate sú strmé zrázy, a tak jazdec nesmie urobiť žiadnu chybu. Je to 20 km riskovania. Je to určitý tlak na jazdca. Cítil som to pred štartom, nezapieram. Z auta som však mal veľmi príjemný pocit a plynový pedál som stláčal s plnou dôverou, že ho zvládnem," hodnotil svoje pocity víťaz pretekov Pikes Peak 2013 Sebastien Loeb.

Pikes Peak Pikes Peak Pikes Peak
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.