Máme prvú rýchlonabíjaciu stanicu

Sobota, 29 september 2012

V Bratislave otvorili prvú rýchlonabíjaciu stanicu na Slovensku. Majitelia elektromobilov tak môžu svoje ekologické vozidlo plne nabiť za 20 minút na čerpacej stanici Slovnaft v bratislavskej Petržalke. Nabíjanie je do konca roka zadarmo.

Rychlonabijacia stanica
Po rýchlonabíjacej stanici v susednom Rakúsku máme takúto stanicu aj na Slovensku

Postarali sa o to Západoslovenská energetika a rakúski partneri cezhraničného projektu VIBRATe-EVN Wien Energie a Verbund. Konzorcium rakúskych a slovenských partnerov uviedlo tak do prevádzky už druhú rýchlonabíjaciu stanicu v regióne Twin City – Bratislava – Viedeň. Rýchle nabíjanie strategicky umiestnené v susediacich metropolách Viedni a Bratislave zaisťuje nepretržitú mobilitu používateľom elektromobilov na ich cestách po tomto regióne.

Vytvorením siete nabíjacích staníc a začlenením elektromobilov do každodennej prevádzky predstavuje projekt VIBRATe komplexný a funkčný model elektromobility. Výstavba staníc s rýchlym nabíjaním navyše prispieva k väčšiemu komfortu za volantom a otvára priestor na efektívnejšie využitie bezemisných vozidiel v mestskej či regionálnej doprave. Do konca roka plánuje rakúska a naša strana otvoriť na rakúskej strane ďalšie dve rýchlonabíjacie stanice.

Ekologický prínos elektromobility pre región potvrdzuje aj analýza, ktorú realizoval projektový tím VIBRATe. Jej výsledky sú potvrdením cieľa projektu – preniesť výhody čistej a energeticky efektívnej elektromobility do bežného života a zvýšiť povedomie verejnosti o tejto oblasti.

Pätnásť elektrických vozidiel, ktoré v období od januára do júna 2012 najazdili 56 000 km, spotrebovalo 9 MWh elektrickej energie a do vzduchu nešlo okolo 5600 kg emisií CO2. Priemerná denná najazdená vzdialenosť 35 km poukazuje najmä na mestské využívanie elektromobilov.

"Dojazd elektromobilov závisí najmä na vonkajšej teplote, využívaní klimatizácie a štýle jazdy. Pohybuje sa v rozmedzí od 80 do 130 km na jedno plné nabitie batérie. Spotreba elektrickej energie je naviazaná na dojazd a činí v priemere 12 až 20 kWh na 100 km," komentuje skúsenosti používateľov elektromobilov manažér projektu VIBRATe Peter Ševce.

Rychlonabijacia stanica Rychlonabijacia stanica Rychlonabijacia stanica
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.