Máme prvú rýchlonabíjaciu stanicu

Sobota, 29 september 2012

V Bratislave otvorili prvú rýchlonabíjaciu stanicu na Slovensku. Majitelia elektromobilov tak môžu svoje ekologické vozidlo plne nabiť za 20 minút na čerpacej stanici Slovnaft v bratislavskej Petržalke. Nabíjanie je do konca roka zadarmo.

Rychlonabijacia stanica
Po rýchlonabíjacej stanici v susednom Rakúsku máme takúto stanicu aj na Slovensku

Postarali sa o to Západoslovenská energetika a rakúski partneri cezhraničného projektu VIBRATe-EVN Wien Energie a Verbund. Konzorcium rakúskych a slovenských partnerov uviedlo tak do prevádzky už druhú rýchlonabíjaciu stanicu v regióne Twin City – Bratislava – Viedeň. Rýchle nabíjanie strategicky umiestnené v susediacich metropolách Viedni a Bratislave zaisťuje nepretržitú mobilitu používateľom elektromobilov na ich cestách po tomto regióne.

Vytvorením siete nabíjacích staníc a začlenením elektromobilov do každodennej prevádzky predstavuje projekt VIBRATe komplexný a funkčný model elektromobility. Výstavba staníc s rýchlym nabíjaním navyše prispieva k väčšiemu komfortu za volantom a otvára priestor na efektívnejšie využitie bezemisných vozidiel v mestskej či regionálnej doprave. Do konca roka plánuje rakúska a naša strana otvoriť na rakúskej strane ďalšie dve rýchlonabíjacie stanice.

Ekologický prínos elektromobility pre región potvrdzuje aj analýza, ktorú realizoval projektový tím VIBRATe. Jej výsledky sú potvrdením cieľa projektu – preniesť výhody čistej a energeticky efektívnej elektromobility do bežného života a zvýšiť povedomie verejnosti o tejto oblasti.

Pätnásť elektrických vozidiel, ktoré v období od januára do júna 2012 najazdili 56 000 km, spotrebovalo 9 MWh elektrickej energie a do vzduchu nešlo okolo 5600 kg emisií CO2. Priemerná denná najazdená vzdialenosť 35 km poukazuje najmä na mestské využívanie elektromobilov.

"Dojazd elektromobilov závisí najmä na vonkajšej teplote, využívaní klimatizácie a štýle jazdy. Pohybuje sa v rozmedzí od 80 do 130 km na jedno plné nabitie batérie. Spotreba elektrickej energie je naviazaná na dojazd a činí v priemere 12 až 20 kWh na 100 km," komentuje skúsenosti používateľov elektromobilov manažér projektu VIBRATe Peter Ševce.

Rychlonabijacia stanica Rychlonabijacia stanica Rychlonabijacia stanica
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.