Marcel Forgáč: Lexus to vie

Streda, 10 apríl 2019

Moderátor a zabávač Marcel Forgáč je známy aj ako náročný motorista. Mal viacero áut prémiových značiek. Ako vraví, až so značkou Lexus prišla tá práva láska.

Lexus ES a Marcel Forgac

Ste jedným z prvých majiteľov sedanu Lexus ES, konkrétne jeho športovej verzie s hybridným pohonom F Sport. Aké sú vaše dojmy po prvých mesiacoch zžívania sa s ním?

Na tomto aute sa mi už na prvý pohľad páčil jeho charakter, športová línia a vypracovanie interiéru. Vedel som, že má v sebe prvotriednu hybridnú technológiu. Trochu som čakal, ako sa to jeho vnútro "vyvŕbi". A dnes musím povedať, že je to auto, do ktorého som sa absolútne zamiloval.

Čomu vďačí Lexus za tento pocit?

Mám rád svižnú jazdu. A Lexus ES je s režimom Sport S alebo dokonca Sport S+ úplný drak. Ale aj pri mode ekologickej jazdy, ktorá je dnes veľmi trendy a žiaduca, teda aj počas bežného, každodenného používania, to auto jednoducho ide.

Aké máte pocity z jazdy?

Tento model krásne ukazuje, ako 2,5-litrový, naozaj vychytaný agregát od Lexusu, zasadený do hybridného pohonu, dokáže jazdiť neskutočne živo a pritom úsporne, vďaka elektrike úplne ticho a mimoriadne kultivovane. Práve kultúra chodu tohto auta je jeden z hlavných momentov, ktoré by som vyzdvihol. Radenie bez toho, aby to človek akokoľvek cítil, je veľkým plusom.

Čo hovoríte na komfort pri šoférovaní v porovnaní s inými autami?

Páči sa mi, aké má toto auto displeje, ktoré si môžem posúvať a prispôsobovať. Za jazdy sa aj intuitívne mení ich grafika a farba. Napríkla podľa toho, aký máte zvolený režim a ako rýchlo idete. Veľmi dobre mi sedí aj veniec volantu, ktorý je pri športovejšom štýle jazdy ideálny. Málokde som sa stretol s takými sedadlami, aké má Lexus. Mám za sebou už 400 km dlhú cestu bez prestávky a keď som vyšiel z auta, môj chrbát absolútne nič nepociťoval.

Ako je na tom podľa vás Lexus ES, čo sa týka zábavy na palube?

Keď sa rozhodujem pre nové auto, objednávam si najvyššiu verziu, čo sa audiosystému týka. Je to pre mňa investícia, na ktorú si potrpím. Systém Mark Levinson v mojom najnovšom aute je top, čo som kedy počul. Aj oproti iným systémom, ako napríklad Bose či Harman Kardon, je tento zvuk svetový.

Akou konkrétnou "vychytávkou" vás auto vyslovene prekvapilo?

Mám rád, keď ma auto učí. A Lexus to skrátka vie. Jedna vec je, že učí jazdiť úsporne. Ale pomáha aj s tým, aby ste jazdili bezpečne. Mám príklad, hoci sa zaň tak trochu hanbím. Môj Lexus ma prichytil pri chvíli nepozornosti, keď som sa hrabal v odkladacom priečinku. Keď som sa dostal do tesnej blízkosti auta predo mnou, moje ES-ko samo zabrzdilo. Až ma myklo, ale inteligentný systém ma ušetril od nepríjemností. Za normálnych okolností by som možno aj trošičku ťukol.

Ako reaguje okolie na vášho nového spoločníka?

Lexus ES je auto, ktoré by nemá "mafiánsky" charakter a nepôsobí príliš snobsky. Jednoducho je to auto, ktoré je zaujímavé, sexy, dizajnové a dá sa tušiť, že technika v ňom je naozaj dobrá. Napadá mi, že nikdy predtým by som si nevybral auto s červeným interiérom. Ale teraz sa vo vnútri tejto športovej verzie ES-ka cítim normálne ako doma. Každý kto si doň sadne, prechádza pohľadom všetky tie lišty, šitie, obloženie v štýle starého japonského kovania.

Autor: red-1stdass
Foto: archív M. Forgáča
Pridať komentár
Bleskovky
KLEBER Dynaxer HP4
Značka Kleber v rámci svojho dvojročného cyklu vývoja pneumatík ponúka novinku radu Dynaxer UHP a Dynaxer HP4. Majú vylepšený výkon na mokrej vozovke, kratšiu brzdnú dráhu, čo rovnako platí aj na suchých cestách. To vďaka novopatentovanej zmesi behúňa a samozamykacím lamelám, ktoré redukujú deformáciu pneumatiky počas jazdy. Asymetrický behúň s dvoma kontinuálnymi vonkajšími drážkami zvýrazňuje asymetriu pneumatiky pre zlepšenie priľnavosti a pre odvádzanie vody na mokrej vozovke. Technológia samozamykacích lamiel pomáha dezénu zvýšiť tuhosť v kontakte s vozovkou. Zvýšená tuhosť behúňa znižuje valivý odpor pneumatiky a tým aj spotrebu paliva. Pneumatiky Kleber Dynaxer HP4 sú dostupne v rozmeroch s priemerom 15, 16 a 17 palcov, Kleber Dynaxer UHP v rozmeroch 17, 18 a 19 palcov.
Mercedes-Benz
Na autosalóne v New Yorku v dňoch 19. až 28. apríla tohto roku sa značky Mercedes-Benz a Mercedes-AMG budú niesť v znamení modelov SUV. Svetové premiéry tu zažijú modely GLS a GLC kupé, aktualizované výkonné modely GLC SUV a kupé z Affalterbachu. Po prvý raz sa ukážu aj modely CLA 35 4Matic a A 35 4Matic sedan, rovnako aj nové najväčšie a najluxusnejšie SUV značky, model GLS. Je triedou S značky v segmente prémiových SUV. Svetovú premiéru oslávi aj modernizované GLC kupé. Predvedie sa s novým vzhľadom, inovatívnymi asistentmi vodiča, novou paletou motorizácií a najnovšou generáciou infotainmentu MBUX. Premiéru budú mať tiež Mercedes-AMG A 35 4MATIC sedan a Mercedes-AMG CLA 35 4MATIC.
Sikyna Arco 2019
Štvrté preteky seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa konali v Taliansku neďaleko mesta Arco di Trento. Slovákovi Richardovi Šikyňovi jeho ostrý motocykel tentoraz v kvalifikácii fungoval s problémami a tak ju absolvoval s tréningovým strojom a obsadil až 30. miesto. V dvoch hlavných nedeľňajších pretekoch aj preto skončil až na 25. a 20. mieste a pripísal si len jeden ďalší bod do priebežného hodnotenia seriálu. Peter Kolek, manažér: "Richard si aj napriek nevydarenej kvalifikácii vybojoval ďalší bod za 20. miesto do priebežného hodnotenia. Najbližšie preteky sú na programe 11.-12. mája, dovtedy bude viac času pre mechanikov na prípravu motocykla a pre Richarda na oddych i doladenie formy."