Mazda MX-5: oslavy v Le Mans

Utorok, 26 máj 2009

Na tohtoročnej 24hodinovke v Le Mans sa stretne dvesto roadsterov Mazda MX-5 z celej Európy. Pre ich majiteľov bude vyhradený špeciálny tábor Mazda Camp a vyhodnotená bude najkrajšia Mazda MX-5 zúčastnená na tomto podujatí.

Mazda MX-5
Mazda MX-2 je s počtom predaných exemplárov najmasovejším roadsterom na svete

V rámci najslávnejších vytrvalostných pretekov sa budú konať oslavy dvadsiateho výročia existencie najobľúbenejšieho roadsteru na svete, modelu Mazda MX-5. Prvá Mazda MX-5 s pôvodným názvom Miata sa po prvý raz predstavila na autosalóne Chicago Motor Show vo februári 1989 a znamenala začiatok renesancie dvojmiestnych roadsterov. Odvtedy je tento model stelesnením filozofie Jinba Ittai, čo je japonský výraz s významom "jazdec a kôň ako jedno telo", pričom stále poskytuje to, čo je samou podstatou pôžitku z jazdy v športovom aute. V tomto trende pokračovali aj konštruktéri nasledujúcich generácií modelu Mazda MX-5, ktorého sa dodnes predalo viac ako 850 000 kusov, vďaka čomu získal zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Na pretekoch 24 hodín Le Mans sa stretne dvesto automobilov Mazda MX-5 z celej Európy, ktoré tu oslávia 20 rokov existencie tohto kultového roadsteru a súčasne tak prejavia svoj výnimočný vzťah k tomuto modelu. Podujatie sa organizuje v spolupráci s klubmi fanúšikov modelu MX-5 z celej Európy a bude 13. a 14. júna tohto roku.

Majitelia Mazdy MX-5 a záujemcovia o toto podujatie sa môžu obrátiť na klub MX-5 vo svojej krajine alebo navštíviť webovú stránku www.mazda.fr. Pre účastníkov ponúkajú organizátori kompletné služby vrátane parkovacieho miesta, tričko s motívom výročia, súťažný štítok rallye, obed a raňajky a ďalšie prekvapenia – to všetko už od 100 eur. Z exkluzívneho, pre nich vyhradeného tábora Mazda Camp v tesnej blízkosti okruhu budú mať jedinečnú šancu sledovať preteky 24 hodín Le Mans a fandiť trom súťažným tímom, ktoré používajú motory Mazda. Počas pretekov bude prebiehať súťaž Best of Show so špeciálnou cenou pre najkrajšiu Mazdu MX-5.

Mazda MX-5
Špeciál Mazda 787B, s ktorým jazdci Herbert, Weidler a Gachot v roku 1991 zvíťazili v Le Mans

Značka Mazda sa zapísala do histórie motoristického športu 23. júna 1991, keď Mazda 787B pilotovaná Johnnym Herbertom, Volkerom Weidlerom a Bertrandom Gachotom zvíťazila v pretekoch 24 hodín Le Mans. Bolo to prvé víťazstvo automobilu japonskej výroby a tiež prvé víťazstvo vozidla s rotačným motorom na Le Mans. Výkonná Mazda 787B bola dôkazom výnimočnej spoľahlivosti technológie rotačných motorov Mazda a neskôr právom získala miesto v sieni slávy motoristického športu.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.