Mazda MX-5 svetovým autom roka 2016

Štvrtok, 31 marec 2016

Po európskom aute roka vyhlásili teraz v New Yorku za svetové auto rok 2016 milé a úžasné japonské autíčko Mazda MX-5. Stalo sa tak počas druhého novinárskeho dňa na americkej Auto Show. Vo finále malý japonský roadster porazil nemeckých konkurentov Audi A4 i Mercedes GLC.

1 Mazda MX-5
Mazda MX-5 získala na autosalóne v New Yorku ocenenie svetové auto roka 2016

Už v úvodný deň autosalónu v New Yorku predstavila Mazda novú Mazdu MX-5 RF (Retractable Fastback), čo je model s pevnou sklápacou strechou. Funguje to tak, že pri skladaní strechy sa zadný diel zdvihne a pod ním sa uloží predná časť pevnej strechy. Na starosti to majú elektromotory. Strecha sa takto dá zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Štvrtej generácii sa hneď po jej uvedení podaril husársky kúsok, keď zvíťazila hneď vo dvoch najvyššie cenených kategóriách. Stala sa svetovým autom roka (WCOTY - World Car Of The Year) a vyhrala aj súťaž o najlepší dizajn World Car Design of the Year. Mazda tak zabila jednou ranou dve muchy, resp. jedným autom dva triumfy.

2 Mazda MX-5 RF
Nová Mazdu MX-5 RF má pevnú sklápaciu strechu. Do sa zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Na newyorkskom autosalóne sa vyhlasovali aj výsledky novinárskej ankety World Car Awards aj v ďalších kategóriách. V kategórii World Luxury Car pripadlo víťazstvo automobilu BMW radu 7. Cenu v kategórii World Green Car, automobil s najnižšími emisiami, dostala japonská Toyota za automobil Toyota Mirai.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.