Mazda MX-5 svetovým autom roka 2016

Štvrtok, 31 marec 2016

Po európskom aute roka vyhlásili teraz v New Yorku za svetové auto rok 2016 milé a úžasné japonské autíčko Mazda MX-5. Stalo sa tak počas druhého novinárskeho dňa na americkej Auto Show. Vo finále malý japonský roadster porazil nemeckých konkurentov Audi A4 i Mercedes GLC.

1 Mazda MX-5
Mazda MX-5 získala na autosalóne v New Yorku ocenenie svetové auto roka 2016

Už v úvodný deň autosalónu v New Yorku predstavila Mazda novú Mazdu MX-5 RF (Retractable Fastback), čo je model s pevnou sklápacou strechou. Funguje to tak, že pri skladaní strechy sa zadný diel zdvihne a pod ním sa uloží predná časť pevnej strechy. Na starosti to majú elektromotory. Strecha sa takto dá zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Štvrtej generácii sa hneď po jej uvedení podaril husársky kúsok, keď zvíťazila hneď vo dvoch najvyššie cenených kategóriách. Stala sa svetovým autom roka (WCOTY - World Car Of The Year) a vyhrala aj súťaž o najlepší dizajn World Car Design of the Year. Mazda tak zabila jednou ranou dve muchy, resp. jedným autom dva triumfy.

2 Mazda MX-5 RF
Nová Mazdu MX-5 RF má pevnú sklápaciu strechu. Do sa zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Na newyorkskom autosalóne sa vyhlasovali aj výsledky novinárskej ankety World Car Awards aj v ďalších kategóriách. V kategórii World Luxury Car pripadlo víťazstvo automobilu BMW radu 7. Cenu v kategórii World Green Car, automobil s najnižšími emisiami, dostala japonská Toyota za automobil Toyota Mirai.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."