Mazda MX-5 svetovým autom roka 2016

Štvrtok, 31 marec 2016

Po európskom aute roka vyhlásili teraz v New Yorku za svetové auto rok 2016 milé a úžasné japonské autíčko Mazda MX-5. Stalo sa tak počas druhého novinárskeho dňa na americkej Auto Show. Vo finále malý japonský roadster porazil nemeckých konkurentov Audi A4 i Mercedes GLC.

1 Mazda MX-5
Mazda MX-5 získala na autosalóne v New Yorku ocenenie svetové auto roka 2016

Už v úvodný deň autosalónu v New Yorku predstavila Mazda novú Mazdu MX-5 RF (Retractable Fastback), čo je model s pevnou sklápacou strechou. Funguje to tak, že pri skladaní strechy sa zadný diel zdvihne a pod ním sa uloží predná časť pevnej strechy. Na starosti to majú elektromotory. Strecha sa takto dá zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Štvrtej generácii sa hneď po jej uvedení podaril husársky kúsok, keď zvíťazila hneď vo dvoch najvyššie cenených kategóriách. Stala sa svetovým autom roka (WCOTY - World Car Of The Year) a vyhrala aj súťaž o najlepší dizajn World Car Design of the Year. Mazda tak zabila jednou ranou dve muchy, resp. jedným autom dva triumfy.

2 Mazda MX-5 RF
Nová Mazdu MX-5 RF má pevnú sklápaciu strechu. Do sa zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Na newyorkskom autosalóne sa vyhlasovali aj výsledky novinárskej ankety World Car Awards aj v ďalších kategóriách. V kategórii World Luxury Car pripadlo víťazstvo automobilu BMW radu 7. Cenu v kategórii World Green Car, automobil s najnižšími emisiami, dostala japonská Toyota za automobil Toyota Mirai.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.