Mazda MX-5 svetovým autom roka 2016

Štvrtok, 31 marec 2016

Po európskom aute roka vyhlásili teraz v New Yorku za svetové auto rok 2016 milé a úžasné japonské autíčko Mazda MX-5. Stalo sa tak počas druhého novinárskeho dňa na americkej Auto Show. Vo finále malý japonský roadster porazil nemeckých konkurentov Audi A4 i Mercedes GLC.

1 Mazda MX-5
Mazda MX-5 získala na autosalóne v New Yorku ocenenie svetové auto roka 2016

Už v úvodný deň autosalónu v New Yorku predstavila Mazda novú Mazdu MX-5 RF (Retractable Fastback), čo je model s pevnou sklápacou strechou. Funguje to tak, že pri skladaní strechy sa zadný diel zdvihne a pod ním sa uloží predná časť pevnej strechy. Na starosti to majú elektromotory. Strecha sa takto dá zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Štvrtej generácii sa hneď po jej uvedení podaril husársky kúsok, keď zvíťazila hneď vo dvoch najvyššie cenených kategóriách. Stala sa svetovým autom roka (WCOTY - World Car Of The Year) a vyhrala aj súťaž o najlepší dizajn World Car Design of the Year. Mazda tak zabila jednou ranou dve muchy, resp. jedným autom dva triumfy.

2 Mazda MX-5 RF
Nová Mazdu MX-5 RF má pevnú sklápaciu strechu. Do sa zložiť do rýchlosti 10 km/h.

Na newyorkskom autosalóne sa vyhlasovali aj výsledky novinárskej ankety World Car Awards aj v ďalších kategóriách. V kategórii World Luxury Car pripadlo víťazstvo automobilu BMW radu 7. Cenu v kategórii World Green Car, automobil s najnižšími emisiami, dostala japonská Toyota za automobil Toyota Mirai.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.