Mini Countryman: príprava na Dakar 2013

Štvrtok, 22 november 2012

Mini by si rád zopakoval tohtoročné víťazstvo z Rallye Dakar, keď v kategórii automobilov obsadili v sedle s Francúzom Peterhanselom a Španielom Romom prvé dve miesta. Aby bolo Mini Countryman pripravené na náročnú rallye zopakovať minuloročné víťazstvo, prípravy na obhajobu sú v plnom prúde. Zopakovať minuloročné prvenstvo sa pokúsi aj tento rok desaťnásobný víťaz Dakaru Stefan Peterhansel a znovu na Mini Countryman.

Mini Countryman
Mini Countryman s Peterhanselom v sedle bol veľkým prekvapením posledného Dakaru, keď sa stal celkovým víťazom. Zopakuje svoje víťazstvo aj na Dakare 2013?

Aj blížiaci sa budúcoročný Dakar sa pôjde znovu na juhoamerickom kontinente a jeho štart je naplánovaný na 5. januára 2013. Najnáročnejšia diaľková svetová rallye sa už pravidelne jazdí na juhoamerickom kontinente. Výnimkou nebude ani januárový v poradí už 35. ročník. Jazdcom a tímom zostáva približne jeden a pol mesiaca pripraviť sa na zvládnutie náročných terénov v štátoch južnej Ameriky.

V plnej príprave sú špeciály Mini ALL4 Racing, ktoré chcú obhájiť dosiahnuté úspechy na Rallye Dakar 2013. X-Raid Team vsádza aj tento rok na model Mini Countryman. Veľký dôraz však kladie aj na servisné vozidlá, ktoré budú sprevádzať súťažný tím po celej trase súťaže dlhej vyše 8000 kilometrov cez Peru, Argentínu a Čile a budú vybavené off-road dizajnovým balíkom. Komponenty z ponuky Originálneho Mini príslušenstva majú zaručiť, že Mini Countryman zvládne zmeny medzi šotolinovými cestami, púštnymi dunami a horskými priesmykmi.

Päť špeciálov Mini ALL4 Racing predviedlo na Dakare 2012 pozoruhodnú spoľahlivosť, rýchlosť a vytrvalosť. Celkové víťazstvo si vybojovala francúzska posádka Stéphane Peterhansel so spolujazdcom Jean-Paul Cottretom. Druhí skončili ich tímoví kolegovia Joan Roma a Michel Périn. V prvej desiatke sa umiestnili ešte ďalšie tri špeciály Mini ALL4 Racing. Pre Peterhansela to bolo desiate víťazstvo v kariére na Dakare a rozhodol sa, že nebude jeho posledným. Na festivale Mini United v máji tohto roku Peterhansel oznámil, že by rád zopakoval svoj triumf z Dakaru aj v roku 2013.

Mini Countryman Mini Countryman Mini Countryman
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.