Mitsubishi iMiEV na Islande

Pondelok, 29 september 2008

Spoločnosť Mitsubishi Motors a islandské ministerstvo priemyslu, energetiky a turizmu sa dohodli na testovaní elektrického vozidla Mitsubishi iMiEV s nulovými emisiami na Islande.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Island má ambiciózne plány znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách, pričom testovanie uvedeného elektrického vozidla má začať už v priebehu roka 2009. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson si naplánoval testovaciu jazdu s týmto elektrickým automobilom od Mitsubishi.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Od roku 1980 Island intenzívne usiluje o radikálny posun v oblasti využívania trvalo udržateľných zdrojov energie, pričom v súčasnosti takmer sto percent potrieb elektrickej energie krajiny pokrývajú hydroelektrické a geotermálne zdroje. Island si v otázkach životného prostredia stanovil vysoké ciele, vďaka ktorým bola krajina vyhlásená v celosvetovom meradle za lídra v oblasti tzv. čistej energie. Využívanie elektrického vozidla na Islande tak povedie k nulovým emisiám CO2.

Elektrické vozidlo iMiEV s nulovými emisiami sa v súčasnosti testuje aj v Japonsku v spolupráci so siedmimi spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú výrobou elektrickej energie, pričom s jeho uvedením na trh sa počíta od roku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.