Mitsubishi iMiEV na Islande

Pondelok, 29 september 2008

Spoločnosť Mitsubishi Motors a islandské ministerstvo priemyslu, energetiky a turizmu sa dohodli na testovaní elektrického vozidla Mitsubishi iMiEV s nulovými emisiami na Islande.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Island má ambiciózne plány znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách, pričom testovanie uvedeného elektrického vozidla má začať už v priebehu roka 2009. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson si naplánoval testovaciu jazdu s týmto elektrickým automobilom od Mitsubishi.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Od roku 1980 Island intenzívne usiluje o radikálny posun v oblasti využívania trvalo udržateľných zdrojov energie, pričom v súčasnosti takmer sto percent potrieb elektrickej energie krajiny pokrývajú hydroelektrické a geotermálne zdroje. Island si v otázkach životného prostredia stanovil vysoké ciele, vďaka ktorým bola krajina vyhlásená v celosvetovom meradle za lídra v oblasti tzv. čistej energie. Využívanie elektrického vozidla na Islande tak povedie k nulovým emisiám CO2.

Elektrické vozidlo iMiEV s nulovými emisiami sa v súčasnosti testuje aj v Japonsku v spolupráci so siedmimi spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú výrobou elektrickej energie, pričom s jeho uvedením na trh sa počíta od roku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring