Mitsubishi iMiEV na Islande

Pondelok, 29 september 2008

Spoločnosť Mitsubishi Motors a islandské ministerstvo priemyslu, energetiky a turizmu sa dohodli na testovaní elektrického vozidla Mitsubishi iMiEV s nulovými emisiami na Islande.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Island má ambiciózne plány znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách, pričom testovanie uvedeného elektrického vozidla má začať už v priebehu roka 2009. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson si naplánoval testovaciu jazdu s týmto elektrickým automobilom od Mitsubishi.

Mitsubishi iMiEV Mitsubishi iMiEV

Od roku 1980 Island intenzívne usiluje o radikálny posun v oblasti využívania trvalo udržateľných zdrojov energie, pričom v súčasnosti takmer sto percent potrieb elektrickej energie krajiny pokrývajú hydroelektrické a geotermálne zdroje. Island si v otázkach životného prostredia stanovil vysoké ciele, vďaka ktorým bola krajina vyhlásená v celosvetovom meradle za lídra v oblasti tzv. čistej energie. Využívanie elektrického vozidla na Islande tak povedie k nulovým emisiám CO2.

Elektrické vozidlo iMiEV s nulovými emisiami sa v súčasnosti testuje aj v Japonsku v spolupráci so siedmimi spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú výrobou elektrickej energie, pričom s jeho uvedením na trh sa počíta od roku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.