Mitsubishi: na jednu nádrž 1857 km

Piatok, 24 august 2012

Švajčiar Felix Egolf prešiel s crossoverom Mitsubishi ASX na jednu nádrž 1857 kilometrov a vytvoril tak nový rekord. Rekordér z krajiny helvétskeho kríža je povolaním pilot, kapitán Airbusu 330/340 a jeden z najskúsenejších "hypermílerov".

Mitsubishi ASX
Švajčiarsky pilot airbusu absolvoval s Mitsubishi ASX na jednu nádrž 1857 kilometrov

Väčšina jeho trasy viedla po diaľničných úsekoch (74%), menšia časť po komunikáciách prvej triedy (23%) a najmenej kilometrov najazdil v mestskej premávke (3%). Celú 1857 km dlhú trasu prešiel za 25 hodín jazdy a dosiahol spotrebu 3,67 litra na sto kilometrov. Je to o 23,5% nižšia spotreba ako výrobcom udávaných 4,8 l/100 km. Priemerná rýchlosť pri rekordnej jazde Felixa Egolfa bola 74,1 km/hod.

Rekordnú jazdu absolvoval Švajčiar na Mitsubishi ASX 1,8 DI-D MIVEC, ktorý má poháňané predné kolesá prostredníctvom 6stupňovej manuálnej prevodovky. Jeho turbodiesel disponuje s výkonom 117 koní a najvyšší krútiaci moment je 380 Nm.

Na trať vyrazil Felix Egolf 25. júla zo švajčiarskej centrály Mitsubishi v meste Härkingen. Pokračovala cez Cham, St Gallen, priesmyk Arlberg, Innsbruck, St Johann, Salzburg, Viedeň, Linz, Braunau, Mníchov, Bregenz a odtiaľ späť cez St Gallen, Zürich, Cham, Härkingen, Bazilej, Moutiers do východiskového mesta Härkingen.

Rekordér Egolf nevyužíval žiadnu špeciálnu techniku na znižovanie spotreby. Jeho odporučenia na čo najúspornejšiu jazdu sú: neponáhľať sa, využívať potenciál vznetového motora pri vysokom krútiacom momente, včas radiť, dať nohu z plynu v tom správnom okamihu a nevytáčať motor do vysokých otáčok.

Mitsubishi ASX Felix Egolf
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.