Mitsubishi oslavuje - aj cenovými zľavami

Streda, 09 júl 2008

Európsky výrobný závod Mitsubishi Motors NedCar neďaleko holandského Bornu, ktorý vyrába model Colt, od tohto leta aj model Outlander pre európsky trh, a od budúceho roka aj SUV pre skupinu PSA oslavuje v týchto dňoch svoje 40. narodeniny.

Mitsubishi oslavuje Mitsubishi oslavuje

Výrobný závod v holandskom Borne slávnostne otvorila holandská kráľovná Juliana (na obrázku) 27. júna 1968. Pôvodne mal slúžiť rastúcim potrebám holandského výrobcu automobilov DAF, ale v auguste 1991 sa stal spoločným joint venture s názvom NedCar. Vlastnili ho holandský štát, Mitsubishi Motors Corporation ako aj Volvo Car Corporation. V roku 1999 holandská vláda previedla svoj majetkový podiel na zvyšných dvoch akcionárov. V roku 2001 sa NedCar dostal do 100 % vlastníctva spoločnosti Mitsubishi Motors. V priebehu rokov vyrobil závod 4 560 000 automobilov značiek DAF, Volvo, Smart a Mitsubishi, z tohto počtu 950 000 patrilo značkám Mitsubishi – modelom Carisma, Space Star a Colt. NedCar vytvoril priamo alebo nepriamo 10 000 pracovných miest.

Jeho hlavným výrobným artiklom v segmente B spoločnosti Mitsubishi je od roku 2004 model Colt. V súčasnosti sa pripravuje na ďalšiu fázu svojho rozvoja – premiestnenie výroby Mitsubishi Outlander z Japonska do Európy už v priebehu leta 2008. Následne na to v roku 2009 spustia výrobu automobilov SUV spoločnosti PSA Peugeot Citroën, konkrétne modelov Peugeot 4007 a Citroën C-Crosser.

Mitsubishi oslavuje Mitsubishi oslavuje

Šiesta generácia modelu Colt, ktorá sa na európskych trhoch vrátane Slovenska predáva od roku 2004, sa stala víťazom vo svojej kategórii v štatistike spoľahlivosti nemeckého autoklubu ADAC za rok 2008. Colt získal v roku 2004 aj ocenenie Zlatý volant nemeckého týždenníku Bild am Sonntag. V priebehu roka 2008 by Mitsubishi Colt mal dosiahnuť na Slovensku hranicu tisíc predaných kusov modelu súčasnej generácie.

Mitsubishi Motors si pripomína výročie vzniku holandskej továrne aj na Slovensku, a to výrazným znížením cien všetkých verzií modelu Colt. Spoločnosť M Motors SK ako výhradný dovozca vozidiel značky Mitsubishi na Slovensko sa tak pripája k narodeninovým oslavám svojho výrobného závodu NedCar a svojim zákazníkom prináša výhodnú ponuku na trhu za cenu už od 289 900 korún.

Mitsubishi Colt sa u nás predáva s motorom 1,1i, 1,3i a 1,5i Turbo s výkonmi od 75 do 150 koní, všetky v spojení s manuálnymi prevodovkami, prostredný 1,3i aj so 6stupňovou automatizovanou. Šesť stupňov výbav dokáže uspokojiť nároky hádam každého zákazníka. Už v základnej Entry v cene od 289 900 korún je Colt vyzbrojený čelnými a bočnými airbagmi, má protiblokovací systém bŕzd ABS a systém rozdeľovania brzdného tlaku EBD, posilňovač riadenia, vonkajšie spätné zrkadlá s elektrickým ovládaním, elektricky ovládané predné okná, výškovo nastaviteľný volant, imobilizér, posuvnú a sklopnú zadnú lavicu s delenými operadlami, tónované sklá a iné.

Klimatizáciu má už druhý stupeň výbavy Inform. Tu sa cena začína na 314 900 korunách. V tejto výbave modelu Colt nechýba centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, palubný počítač, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča a ďalšie prvky výbavy. Vyšší, tretí stupeň Style má základ ceny 324 900 korún. Ďalšími sú Invite (základ novej ceny je 379 900 korún) a Sport (od 389 900 korún) – oba už s výkonnejšími 95 koňovými motormi 1,3i. Colt Invite sa ako jediný model dodáva aj so 6stupňovou automatizovanou prevodovkou a cena je 419 900 korún. Šiesty najvyšší CZT Turbo so 150 koňovým motorom 1,5i Turbo má novú cenu so zľavou 579 900 korún.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.