Mládežnícky motokros: Manipulácia výsledkov?

Pondelok, 05 november 2012

Na závažné manipulovanie s výsledkami seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenska v mládežníckom motokrose upozorňuje vyjadrenie manažéra tímu MX Slovakia Petra Koleka ktoré sme dostali do redakcie. Podozrieva v ňom Riadiacu radu Slovenskej motocyklovej federácie (RR SMF), predovšetkým jej prezidenta a generálnu sekretárku, že zrejme zámerne zmanipulovali výsledky tohoročného seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže v motokrose (MMSR mládeže).

Tomáš Kohút
Jednou z veľkých nádejí slovenského mládežníckeho motokrosu je aj Tomáš Kohút

Proti neštandardným krokom Riadiacej rady SMF sa otvoreným listom ohradil manažér tímu MX Slovakia, Peter Kolek. Ten v otvorenom liste adresovanom prezidentovi Slovenskej motocyklovej federácie okrem iného žiada vysvetlenie, aký dôvod viedol Riadiacu radu SMF k tomu, aby nerešpektovala stanovisko Športovej komisie terénnych pretekov motocyklov a snežných skútrov a sama rozhodla.

Tlačovú správu Športovej komisie terénnych pretekov motocyklov a snežných skútrov k rozhodnutiu RR SMF, tak ako sme ju dostali do redakcie, uverejňujeme v plnom znení:

Riadiaca rada Slovenskej motocyklovej federácie pod "taktovkou" jej prezidenta a generálnej sekretárky zrejme zámerne zmanipulovala výsledky tohoročných medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže v motokrose. Stalo sa tak tým, že do už skončeného mládežníckeho seriálu zaradila svojím rozhodnutím aj voľné preteky triedy MX 85, ktoré sa uskutočnili v Myjave 1.5.2012 počas pretekov seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky aj napriek tomu, že tieto preteky neboli súčasťou športového kalendára mládežníckeho seriálu. Následným započítaním bodov z týchto pretekov do celkového hodnotenia medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže tak zmenila celkové výsledky tohto šampionátu.

Športová komisia je najvyšším orgánom pre riadenie činnosti disciplíny, ktorý legitímne a v zmysle platných Stanov SMF a rokovacieho poriadku SMF má povinnosť a právo okrem iného zostavovať športové kalendáre disciplíny a teda rozhodovať v súlade s platnými pravidlami a Národnými športovými poriadkami pre motokros aj o tom, ktoré preteky môžu alebo nemôžu byť zaradené do jednotlivých súťažných seriálov. Jej rozhodnutia sú záväzné.

"Snahu prezidenta SMF, ako aj niektorých členov Riadiacej rady SMF meniť pravidlá hry po skončení Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže, výsledkom čoho je zmena konečných výsledkov celého seriálu, vnímam ako významný varovný signál, ktorý upozorňuje na nekalé a netransparentné konanie najvyšších predstaviteľov a riadiacich orgánov SMF. Situáciu vnímam o to citlivejšie, že sa v tejto kauze jedná o deti, nádeje slovenského motokrosu, ktorým sa, na rozdiel od niektorých členov riadiacej rady SMF, väčšina slušných priaznivcov motokrosu snaží vštepovať nielen bojovnosť či vytrvalosť, ale aj slušnosť a princípy fair-play," hovorí Peter Kolek a dodáva: "Celú kauzu okolo myjavských pretekov preveruje renomovaný právnický tím. Naším cieľom je, aby slovenský motokros fungoval na jasných, transparentných a fair-play princípoch. To sa však od súčasného vedenia SMF zjavne nedá očakávať."

Peter Kolek adresoval otvorený list prezidentovi SMF, tiež zástupcom médií a aj Ministerstvu vnútra SR, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Aliancii Fair-play s cieľom otvoriť verejnú diskusiu na tému potreby transparentnosti a štandardného športového prostredia v slovenskom motokrose.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.