Mládežnícky motokros: Manipulácia výsledkov?

Pondelok, 05 november 2012

Na závažné manipulovanie s výsledkami seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenska v mládežníckom motokrose upozorňuje vyjadrenie manažéra tímu MX Slovakia Petra Koleka ktoré sme dostali do redakcie. Podozrieva v ňom Riadiacu radu Slovenskej motocyklovej federácie (RR SMF), predovšetkým jej prezidenta a generálnu sekretárku, že zrejme zámerne zmanipulovali výsledky tohoročného seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže v motokrose (MMSR mládeže).

Tomáš Kohút
Jednou z veľkých nádejí slovenského mládežníckeho motokrosu je aj Tomáš Kohút

Proti neštandardným krokom Riadiacej rady SMF sa otvoreným listom ohradil manažér tímu MX Slovakia, Peter Kolek. Ten v otvorenom liste adresovanom prezidentovi Slovenskej motocyklovej federácie okrem iného žiada vysvetlenie, aký dôvod viedol Riadiacu radu SMF k tomu, aby nerešpektovala stanovisko Športovej komisie terénnych pretekov motocyklov a snežných skútrov a sama rozhodla.

Tlačovú správu Športovej komisie terénnych pretekov motocyklov a snežných skútrov k rozhodnutiu RR SMF, tak ako sme ju dostali do redakcie, uverejňujeme v plnom znení:

Riadiaca rada Slovenskej motocyklovej federácie pod "taktovkou" jej prezidenta a generálnej sekretárky zrejme zámerne zmanipulovala výsledky tohoročných medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže v motokrose. Stalo sa tak tým, že do už skončeného mládežníckeho seriálu zaradila svojím rozhodnutím aj voľné preteky triedy MX 85, ktoré sa uskutočnili v Myjave 1.5.2012 počas pretekov seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky aj napriek tomu, že tieto preteky neboli súčasťou športového kalendára mládežníckeho seriálu. Následným započítaním bodov z týchto pretekov do celkového hodnotenia medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže tak zmenila celkové výsledky tohto šampionátu.

Športová komisia je najvyšším orgánom pre riadenie činnosti disciplíny, ktorý legitímne a v zmysle platných Stanov SMF a rokovacieho poriadku SMF má povinnosť a právo okrem iného zostavovať športové kalendáre disciplíny a teda rozhodovať v súlade s platnými pravidlami a Národnými športovými poriadkami pre motokros aj o tom, ktoré preteky môžu alebo nemôžu byť zaradené do jednotlivých súťažných seriálov. Jej rozhodnutia sú záväzné.

"Snahu prezidenta SMF, ako aj niektorých členov Riadiacej rady SMF meniť pravidlá hry po skončení Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže, výsledkom čoho je zmena konečných výsledkov celého seriálu, vnímam ako významný varovný signál, ktorý upozorňuje na nekalé a netransparentné konanie najvyšších predstaviteľov a riadiacich orgánov SMF. Situáciu vnímam o to citlivejšie, že sa v tejto kauze jedná o deti, nádeje slovenského motokrosu, ktorým sa, na rozdiel od niektorých členov riadiacej rady SMF, väčšina slušných priaznivcov motokrosu snaží vštepovať nielen bojovnosť či vytrvalosť, ale aj slušnosť a princípy fair-play," hovorí Peter Kolek a dodáva: "Celú kauzu okolo myjavských pretekov preveruje renomovaný právnický tím. Naším cieľom je, aby slovenský motokros fungoval na jasných, transparentných a fair-play princípoch. To sa však od súčasného vedenia SMF zjavne nedá očakávať."

Peter Kolek adresoval otvorený list prezidentovi SMF, tiež zástupcom médií a aj Ministerstvu vnútra SR, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Aliancii Fair-play s cieľom otvoriť verejnú diskusiu na tému potreby transparentnosti a štandardného športového prostredia v slovenskom motokrose.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.