Motor roka 2010 poháňa aj škodovky

Nedeľa, 27 jún 2010

V ankete Motor roka, ktorú každoročne vyhlasuje magazín Engine Technology International, získal celkové prvenstvo zážihový motor 1,4 TSI Twincharger. O prvenstve agregátu, ktorý používajú aj modely Škoda, rozhodla porota zložená zo 76 novinárov z 35 krajín na základe skúseností, ktoré získali počas jázd a testov.

Škoda Fabia RS
Fabia RS má 180 koní, zrýchli na stovku za 7,3 sekundy a spotrebuje len 6,2 l/100 km

Hlavnými kritériami pri hodnotení boli aj tento rok najmä výkon, hospodárnosť a ekológia prevádzky, ale aj kultivovanosť a tichý chod. Benzínový agregát 1,4 TSI Twincharger. Práve týmito vlastnosťami bodoval u poroty motor, ktorý poháňa aj vozidlá Škoda a získal v prestížnej ankete Motor roka 2010 celkové prvenstvo.

Unikátny motor prepĺňaný kompresorom a turbodúchadlom z dielne Volkswagenu získal okrem ocenenia Motor roka 2010 aj titul Najlepší motor v kategórií s objemom 1,0 až 1,4 litra. Cenu si odniesol aj jednoduchší variant víťazného agregátu 1,4 TSI prepĺňaný len turbodúchadlom.

Motor 1,4 TSI Twincharger
Víťazný motor 1,4 TSI Twincharger má pod kapotou viacero škodováckych modelov.

Agregát, ktorý využívajú aj modely Škoda Octavia, Yeti, Superb alebo nová Fabia v športovom vyhotovení RS, získal ocenenie najmä vďaka svojim výkonovým parametrom. Unikátnou vlastnosťou motorov TSI je vysoký výkon pri nízkom objeme, vďaka čomu majú aj nízku spotrebu. Zároveň sa vyznačujú lepším zrýchlením, vyššou maximálnou rýchlosťou a mimoriadne nízkymi emisiami CO2.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.