Motor roka 2010 poháňa aj škodovky

Nedeľa, 27 jún 2010

V ankete Motor roka, ktorú každoročne vyhlasuje magazín Engine Technology International, získal celkové prvenstvo zážihový motor 1,4 TSI Twincharger. O prvenstve agregátu, ktorý používajú aj modely Škoda, rozhodla porota zložená zo 76 novinárov z 35 krajín na základe skúseností, ktoré získali počas jázd a testov.

Škoda Fabia RS
Fabia RS má 180 koní, zrýchli na stovku za 7,3 sekundy a spotrebuje len 6,2 l/100 km

Hlavnými kritériami pri hodnotení boli aj tento rok najmä výkon, hospodárnosť a ekológia prevádzky, ale aj kultivovanosť a tichý chod. Benzínový agregát 1,4 TSI Twincharger. Práve týmito vlastnosťami bodoval u poroty motor, ktorý poháňa aj vozidlá Škoda a získal v prestížnej ankete Motor roka 2010 celkové prvenstvo.

Unikátny motor prepĺňaný kompresorom a turbodúchadlom z dielne Volkswagenu získal okrem ocenenia Motor roka 2010 aj titul Najlepší motor v kategórií s objemom 1,0 až 1,4 litra. Cenu si odniesol aj jednoduchší variant víťazného agregátu 1,4 TSI prepĺňaný len turbodúchadlom.

Motor 1,4 TSI Twincharger
Víťazný motor 1,4 TSI Twincharger má pod kapotou viacero škodováckych modelov.

Agregát, ktorý využívajú aj modely Škoda Octavia, Yeti, Superb alebo nová Fabia v športovom vyhotovení RS, získal ocenenie najmä vďaka svojim výkonovým parametrom. Unikátnou vlastnosťou motorov TSI je vysoký výkon pri nízkom objeme, vďaka čomu majú aj nízku spotrebu. Zároveň sa vyznačujú lepším zrýchlením, vyššou maximálnou rýchlosťou a mimoriadne nízkymi emisiami CO2.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.