Motor roka 2010 poháňa aj škodovky

Nedeľa, 27 jún 2010

V ankete Motor roka, ktorú každoročne vyhlasuje magazín Engine Technology International, získal celkové prvenstvo zážihový motor 1,4 TSI Twincharger. O prvenstve agregátu, ktorý používajú aj modely Škoda, rozhodla porota zložená zo 76 novinárov z 35 krajín na základe skúseností, ktoré získali počas jázd a testov.

Škoda Fabia RS
Fabia RS má 180 koní, zrýchli na stovku za 7,3 sekundy a spotrebuje len 6,2 l/100 km

Hlavnými kritériami pri hodnotení boli aj tento rok najmä výkon, hospodárnosť a ekológia prevádzky, ale aj kultivovanosť a tichý chod. Benzínový agregát 1,4 TSI Twincharger. Práve týmito vlastnosťami bodoval u poroty motor, ktorý poháňa aj vozidlá Škoda a získal v prestížnej ankete Motor roka 2010 celkové prvenstvo.

Unikátny motor prepĺňaný kompresorom a turbodúchadlom z dielne Volkswagenu získal okrem ocenenia Motor roka 2010 aj titul Najlepší motor v kategórií s objemom 1,0 až 1,4 litra. Cenu si odniesol aj jednoduchší variant víťazného agregátu 1,4 TSI prepĺňaný len turbodúchadlom.

Motor 1,4 TSI Twincharger
Víťazný motor 1,4 TSI Twincharger má pod kapotou viacero škodováckych modelov.

Agregát, ktorý využívajú aj modely Škoda Octavia, Yeti, Superb alebo nová Fabia v športovom vyhotovení RS, získal ocenenie najmä vďaka svojim výkonovým parametrom. Unikátnou vlastnosťou motorov TSI je vysoký výkon pri nízkom objeme, vďaka čomu majú aj nízku spotrebu. Zároveň sa vyznačujú lepším zrýchlením, vyššou maximálnou rýchlosťou a mimoriadne nízkymi emisiami CO2.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."