Motor roka: trojnásobné víťazstvo BMW

Piatok, 03 júl 2009

Víťazstvom v troch kategóriách v medzinárodnej súťaži Motor roka 2009 potvrdila automobilka BMW pozíciu špičkového výrobcu, ktorý produkuje obzvlášť výkonné a zároveň aj efektívne motory. V najvýznamnejšej súťaži motorov na svete motory BMW naplno zabodovali v troch kategóriách, keď prvenstvá získali výkonný V8 z BMW M3, radový šesťvalec s technológiou Twin Turbo známy z radu BMW 3, BMW radu 1 a BMW X6 a štvorvalcový motor s prepĺňaním twin-scroll z MINI Cooper S.

Motor roka
V kategórii od 3,0 do 4,0 litra sa Motorom roka stal BMW V8 z modelov M

Tohtoročné tri víťazné motory ocenila porota za vynikajúci nábeh výkonu, rovnako ako za ich vylepšenú efektivitu. Táto kombinácia schopností je výsledkom vývojovej stratégie BMW EfficientDynamics pri osemvalcovom motore modelov BMW radu M, radovom šesťvalci BMW a štvorvalci v MINI.

V kategórii motorov s objemom od 3,0 do 4,0 litra obhájil titul z minulého roka motor V8, ktorý pracuje v BMW M3. Tento štvorliter s výkonom 309 kW/420 k má značný podiel na úspechoch výkonných športových vozidiel BMW a teraz je k dispozícii aj pod kapotami BMW M3 Coupé, BMW M3 Sedan a BMW M3 Cabrio.

Šesťvalec s objemom 3,0 litre, výkonom 225 kW/306 k, s prepĺňaním Twin Turbo a vstrekovaním High Precision Injection dominoval tento rok už tretíkrát za sebou v kategórii motorov s objemom od 2,5 do 3,0 litra.

Víťazné ťaženie v kategórii motorov s objemom od 1,4 do 1,8 litra už od roku 2007 predvádza 1,6-litrový štvorvalec z MINI Cooper S, ktorý je s turbodúchadlom twin-scroll, priamym vstrekovaním benzínu a maximálnym výkonom 128 kW/175 k stále etalónom triedy.

Trojitým víťazstvom pokračuje BMW Group v písaní úspešného príbehu v súťaži Motor roka – International Engine of the Year Award. V jedenástich ročníkoch tejto súťaže, ktorá sa koná od roku 1999, získala BMW Group spolu viac ako 40 trofejí, šesť celkových víťazstiev, z toho za ostatné roky štyri v rade za sebou.

Súťaž Motor roka rozhoduje medzinárodná porota zložená z najznámejších motoristických novinárov. Tento rok ju tvorilo 65 expertov z 32 krajín a udelilo ceny v ôsmich kategóriách podľa objemu motorov, v troch zvláštnych kategóriách a špeciálne ocenenie pre celkového víťaza.

Motor roka Motor roka Motor roka
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.