Motory BMW a MINI: štyrikrát Naj

Nedeľa, 27 jún 2010

Úspech v štyroch z ôsmich objemových tried prinieslo hodnotenie Medzinárodný motor roka 2010 opäť dominantnú pozíciu pre BMW Group. Medzi oceneným boli v okruhu toho najlepšieho, čo dnes konkurencia v tejto oblasti ponúka, benzínové aj naftové agregáty BMW – so štyrmi, šiestimi aj ôsmimi valcami.

BMW X5
Jeden z víťazných motorov nosí pod kapotou SUV bavorskej automobilky – BMW X5

Prvým zo štvorice ocenených je motor V8 z modelu BMW M3. Druhým je radový benzínový šesťvalec s technológiami BMW TwinPower Turbo, VALVETRONIC s priamym vstrekovaním, ktorý sa montuje do BMW radu 1, BMW radu 3 alebo BMW radu 5. Ďalším je vznetový štvorvalec BMW TwinPower Turbo z modelov BMW X1 xDrive23d a BMW 123d. Posledným zo štvorice ocenených motorov je zážihový štvorvalec s turbodúchadlom typu Twin Scroll z MINI Cooper S.

Cena Motor roka sa udeľuje na základe hodnotenia medzinárodnej poroty 76 odborných novinárov z 35 krajín sveta. Slávnostný ceremoniál ročníka 2010 sa konal na veľtrhu Engine expo v Stuttgarte. Toto oceňovanie otvorilo svoju tradíciu v roku 1999. Odvtedy získali motory vyvinuté pre BMW a MINI vyše 50 titulov v jednotlivých triedach.

Víťazstvo v kategórii s objemom 1,8 až 2,0 litra zaznamenal najvýkonnejší naftový štvorvalec BMW. Celohliníkový dvojlitrový motor s priamym vstrekovaním common rail a technológiou BMW TwinPower Turbo (150 kW/204 k) zaujal porotu svojou ťažnou silou a výnimočnou efektivitou.

Motor V8 z modelov BMW M3 vyhral tretíkrát za sebou v triede 3,0 až 4,0 litra. Agregát s objemom 4,0 litra a výkonom 309 kW/420 k, ktorý poháňa športové modely BMW M3 Coupé, BMW M3 Sedan a BMW M3 Cabrio zaujal hodnotiacich členov poroty svojou dynamikou, ktorá pramení z vysokootáčkového princípu. Okrem brilantnej dynamiky ocenili aj efektivitu tohto agregátu, ktorý má teraz v BMW M3 aj funkcie Auto Start/Stop, Brake Energy Regeneration a ďalšie prvky zo súboru BMW EfficientDynamics.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.