Na okraj Hrdinovia doby

Nedeľa, 30 september 2007

Z médií sa občas dozvedáme, ako vrchnosť – vláda, minister alebo poslanci Národnej rady chcú naše cesty urobiť bezpečnejšími. Jeden takýto recept vymyslel a aj chcel zabudovať do zákona a schváliť bývalý minister vnútra. Týkal sa celoročného svietenia počas celého dňa. Návrh to bol asi dobrý, keďže v podobnom duchu uvažuje aj súčasná vrchnosť, bývalá opozícia. Takže pravdepodobne svietiť budeme v zime, na jar, v lete i na jeseň. Asi preto, že všetci, ktorí o tom rozhodujú, majú oneskorené reakcie. Ak by totiž nemali, tak by sme tento, minulý i predminulý rok svietili ráno, napoludnie, popoludní i večer, ako je tomu napríklad v niektorých susedných štátoch. Svietili by sme aj v noci, pravda, pokiaľ nemáme vypálené žiarovky, pretože jednookých je na našich cestách tiež dosť.

Hrdinovia doby Hrdinovia doby

V takýchto prípadoch sa však môžeme aspoň utešovať faktom, že len spolovice osvetlené auto produkuje o polovicu menej exhalátov ako to, ktorému svietia obe svetlá. Teda menej o polovicu z navýšenia pri svietení, pretože vtedy auto pri väčšom odbere prúdu spotrebuje viac benzínu alebo nafty ako to, ktoré nesvieti. Takže automobil s jedným svietiacim reflektorom vlastne chráni naše životné prostredie a tak nepriamo bojuje proti globálnemu otepľovaniu, čo chápu aj mnohí policajti, keď si jednooké autá nie vždy všímajú.

Hrdinovia doby Hrdinovia doby

Ale vráťme sa k spomenutým oneskoreným reakciám mocipánov. Už sme raz mali povinnosť celoročne svietiť. Zrušili ju. Možno to boli tí dobrí mocní, ktorí asi na truc budúcim mocným chceli ochrániť naše matičku Zem pred rozpúšťaním ľadovcov a následným zväčšovaním morí a oceánov. Naši susedia Rakúšania a Česi svietia po celý rok, teraz však zvažujú, či celoročné svietenie nezrušiť. Vraj to pri dobrej viditeľnosti neovplyvňuje nehodovosť tak, ako predpokladali. U nás sa celoročné svietenie takmer s určitosťou zavedie pripravovaným novým cestným zákonom. Je to na dobré, aspoň poslanci aj v budúcom volebnom období budú mať o čom rokovať a najmä pripisovať si zásluhy napríklad na novele zákona, ktorý možno vôbec nemusel byť.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."