Namiesto reťazí „ponožky“ Snow Socks

Štvrtok, 03 január 2013

Sneh nie je najlepším priateľom motoristov. Najmä nie tých, čo jazdia na osobných autách s pohonom len dvoch kolies. O niečo jednoduchšie to majú tí, čo usedajú do off-roadov, SUV, prípadne osobných áut s pohonom štyroch kolies, aj keď aj im môže poľadovica, väčší sneh, ale najmä snehové jazyky poriadne skomplikovať život.

Snow Spocks
Jazda so Snow Socks je bezpečnejšia, hladšia a nasadenie je pomerne jednoduché

Niekedy však ani pohon 4x4 nemusí stačiť. Potom môžu prísť na rad snehové reťaze. Ich nevýhodou je, že sa pomerne prácne montujú a vyžadujú si zručnosť toho, kto ich montuje a nie každý vodič si s ich nasadzovaním dokáže poradiť. Nasadzovanie reťazí na pneumatiky je najmä pre ženy problém, cez ktorý sa dostať je pre ne takmer nemožné. Navyše reťaze zaberajú v kufri auta aj dosť miesta.

Riešením, ktoré pomôže vodičom ľahšie zdolávať zasnežené úseky ciest, sú takzvané Snow Socks, akési ponožky na pneumatiky. Snow Socks sú vyrobené zo špeciálnej textílie, ktorá si veľmi dobre "rozumie" so snehom či ľadom a ktorá značne zlepšuje trakciu. Jazda s nasunutými Snow Socks je potom bezpečnejšia a hladšia ako s reťazami.

Snow Socks pochádzajú z Nórska, kde sa aj vyrábajú. O tom, že nová pomôcka je osvedčeným prostriedkom pre jazdu na snehu a šmykľavom povrchu, svedčí o ich schválenom používaní ako plnohodnotnom doplnku zimnej výbavy vo viacerých štátoch Európy. Kúpiť by sa mali dať v susednom Česku a Rakúsku, ale napríklad aj v Taliansku, Veľkej Británii a inde.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.