Návrat rysov: ... a žijú v prírode

Štvrtok, 23 júl 2009

V Európe a aj vo svete ojedinelý pokus s návratom rysov do voľnej prírody úspešne ukončili v odľahlej lesnej chate v Malej Fatre v rámci projektu Návrat rysov.Hlavné roly v ňom zvládali ochranár Miloš Majda a kameraman Tomáš Hulík. Dvoch malých rysov ostrovidov, Lízu a Mura, narodených v ostravskej zoologickej záhrade 5. mája 2008, vypustili prednedávnom do voľnej prírody.

Návrat rysov

Podobný unikátny a vydarený pokus, no s jedným rysom, uskutočnil na prelome rokov 1999 a 2000 práve Miloš Majda. Podstatou súčasného projektu Návrat rysov je zistiť, či sa táto mačkovitá šelma narodená v zoologickej záhrade a vychovávaná ľuďmi dokáže vrátiť do svojho prirodzeného prostredia, do voľnej prírody. Pokus s Lízou a Murom odštartovali v priebehu jari 2008 s "náhradnými rodičmi" Milošom Majdom a jeho manželkou Erikou už v spomínanej chate v Malej Fatre. Aby ich mohli vypustiť do voľnej prírody, museli ich naučiť postarať sa o seba – naučiť ich loviť a brániť sa pred nástrahami lesa. Približne po roku, keď malé šelmy už dospeli a v lese sa správajú suverénne.

Rast a spôsoby správania sa malých rysov snímal fotoaparátom a kamerou profesionálny filmár Tomáš Hulík. Chcel by, ako sám hovorí, ukázať filmom, ktorý vzniká v spolupráci so Slovenskou televíziou, návrat k hodnotám, úctu k prírode, ale aj zákonitostiam, ktoré v prírode fungujú. Hlavným zmyslom filmového dokumentu však je ukázať návrat rysa ostrovida do prostredia "divočiny". Vedecká časť projektu má za úlohu sledovať pohyb rysov pomocou satelitnej telemetrie. Filmový dokument o rysích mláďatách Líze a Murovi má byť hotový v júni budúceho roku.

Návrat rysov

Na projekte Návrat rysov sa rôznymi úlohami a pomocou podieľa okrem iných inštitúcií a organizácií aj dovozca automobilov Land Rover na Slovensko, spoločnosť T.O.P. Auto Slovakia. Jednou z foriem pomoci a podpory je zapožičanie výsostne terénneho automobilu Land Rover Defender, ktorý aj keď nelezie po skalách ako rys ostrovid, dostane sa takmer všade, a to aj v najťažšom teréne.

Dvaja mladí rysí súrodenci žijú od júna tohto roku v lesoch Malej Fatry. Podľa všetkého sa im darí a prežívajú, hoci nástrahy prírody, ale aj nebezpečenstvo od ľudí, im hrozí neustále. Pokus návratu Lízy a Mura do prírody sa zrejme vydaril, pretože tam, odkiaľ ich do prírody vypustili, sa už nevracajú a pri poslednom pozorovaní nereagovali na volanie tých, čo ich donedávna vychovávali.

Návrat rysov Návrat rysov Návrat rysov Návrat rysov
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.