Nissan GT-R: športové auto roku 2009

Streda, 25 február 2009

Nissan GT-R získal v ankete časopisu What Car? titul Športové auto roku 2009. Model GT-R, o ktorom jeho výrobca hovorí ako o superaute na každý deň, porazil v hlasovaní Ferrari 430 Scuderia i Audi R8.

Nissan GT-R

Ocenenie, ktoré sa dostalo tomuto japonskému superšportu jednoznačne vypovedá o postavení, ktoré si Nissan GT-R vybojoval medzi najvýkonnejšími, najrýchlejšími a najemotívnejšími automobilmi tejto planéty. Už samotný fakt, že Japonci ho postavili proti Porsche 911 Turbo, svedčí o jeho supervýkonoch. Skutočnosť, že sa dokáže vyrovnať výkonom tohto Porsche, je minimálne ohromujúca. Nissan GT-R okrem vysokého výkonu ponúka aj isté ovládanie a umožňuje rýchlu a svižnú jazdu prakticky každému, kto si sadne za jeho volant.

Na vyhodnotení Športového auta roka 2009 sa mu dostalo aj takéhoto ohodnotenia: Nissan GT-R dáva aj priemerným vodičom pocit výnimočnosti, a výnimočným vodičom pocit naplnenia limitov. To je jeden z dôvodov, prečo práve GT-R získal prestížny titul. Niet pochýb o tom, že GT-R je jedným z tých okúzľujúcim a najvzrušujúcejších superautomobilov, aké sa dajú kúpiť.

Pod nápadnou karosériou sa skrýva jedinečná hnacia sústava, ktorá zahŕňa ručne montovaný 3,8-litrový motor V6 s dvoma turbodúchadlami s výkonom 480 koní pri 6400 otáčkach a maximálnym krútiacim momentom 588 Nm pri 3200 až 5200 otáčkach (posledné vylepšenia pre európsky trh zahŕňajú zvýšenie výkonu o 5 k, štandardné obutie má pneumatiky Dunlop SP Sport 600 DSST, ráfiky z ľahkých zliatin Gun Metal RAYS vo farbe delovej zliatiny a čierne pre edíciu Black). S týmto výkonom je GT-R schopné ísť až 307 km/h a zvládnuť stovku (presnejšie z 0 na 96 km/hod) za 3,5 sekundy.

K týmto výkonom pomáha Nissanu GT-R aj nízky koeficient aerodynamického odporu cx = 0,27. Prenos výkonu má na starosti jedinečná šesťstupňová dvojspojková prevodovka v usporiadaní transaxle umiestnená pre zadnou nápravou a vyspelý systém pohonu všetkých kolies s radením páčkami pod volantom. Podporou je súbor sofistikovaných elektronických systémov navrhnutý tak, aby minimalizoval zásahy do pôžitku z jazdy.

Superšport Nissan GT-R má výkon na rozdávanie, pričom GT-R nemá typické nevýhody, ktoré sú spájané so superšportovými autami. S cenou začínajúcou na sume 56 795 anglických libier (v prepočte 64 687 eur, resp. 1 948 750 Sk) má GT-R navyše tú vzácnu vlastnosť, že je športovým autom, ktoré ponúka svoju praktickosť na každý deň.

Na európske trhy sa prvé dodávky nového Nissanu GT-R uskutočnia v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.