Nissan GT-R: športové auto roku 2009

Streda, 25 február 2009

Nissan GT-R získal v ankete časopisu What Car? titul Športové auto roku 2009. Model GT-R, o ktorom jeho výrobca hovorí ako o superaute na každý deň, porazil v hlasovaní Ferrari 430 Scuderia i Audi R8.

Nissan GT-R

Ocenenie, ktoré sa dostalo tomuto japonskému superšportu jednoznačne vypovedá o postavení, ktoré si Nissan GT-R vybojoval medzi najvýkonnejšími, najrýchlejšími a najemotívnejšími automobilmi tejto planéty. Už samotný fakt, že Japonci ho postavili proti Porsche 911 Turbo, svedčí o jeho supervýkonoch. Skutočnosť, že sa dokáže vyrovnať výkonom tohto Porsche, je minimálne ohromujúca. Nissan GT-R okrem vysokého výkonu ponúka aj isté ovládanie a umožňuje rýchlu a svižnú jazdu prakticky každému, kto si sadne za jeho volant.

Na vyhodnotení Športového auta roka 2009 sa mu dostalo aj takéhoto ohodnotenia: Nissan GT-R dáva aj priemerným vodičom pocit výnimočnosti, a výnimočným vodičom pocit naplnenia limitov. To je jeden z dôvodov, prečo práve GT-R získal prestížny titul. Niet pochýb o tom, že GT-R je jedným z tých okúzľujúcim a najvzrušujúcejších superautomobilov, aké sa dajú kúpiť.

Pod nápadnou karosériou sa skrýva jedinečná hnacia sústava, ktorá zahŕňa ručne montovaný 3,8-litrový motor V6 s dvoma turbodúchadlami s výkonom 480 koní pri 6400 otáčkach a maximálnym krútiacim momentom 588 Nm pri 3200 až 5200 otáčkach (posledné vylepšenia pre európsky trh zahŕňajú zvýšenie výkonu o 5 k, štandardné obutie má pneumatiky Dunlop SP Sport 600 DSST, ráfiky z ľahkých zliatin Gun Metal RAYS vo farbe delovej zliatiny a čierne pre edíciu Black). S týmto výkonom je GT-R schopné ísť až 307 km/h a zvládnuť stovku (presnejšie z 0 na 96 km/hod) za 3,5 sekundy.

K týmto výkonom pomáha Nissanu GT-R aj nízky koeficient aerodynamického odporu cx = 0,27. Prenos výkonu má na starosti jedinečná šesťstupňová dvojspojková prevodovka v usporiadaní transaxle umiestnená pre zadnou nápravou a vyspelý systém pohonu všetkých kolies s radením páčkami pod volantom. Podporou je súbor sofistikovaných elektronických systémov navrhnutý tak, aby minimalizoval zásahy do pôžitku z jazdy.

Superšport Nissan GT-R má výkon na rozdávanie, pričom GT-R nemá typické nevýhody, ktoré sú spájané so superšportovými autami. S cenou začínajúcou na sume 56 795 anglických libier (v prepočte 64 687 eur, resp. 1 948 750 Sk) má GT-R navyše tú vzácnu vlastnosť, že je športovým autom, ktoré ponúka svoju praktickosť na každý deň.

Na európske trhy sa prvé dodávky nového Nissanu GT-R uskutočnia v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.