Nissan GT-R a Usain Bolt - esá charitatívnej aukcie

Štvrtok, 20 december 2012

Nie náhodne spojila spoločnosť Nissan svoj superšportový Nissan GT-R s Usainom Boltom, najrýchlejším mužom planéty Zem. Aj keď nie je model GT-R najrýchlejší, jeho 550 koní a najvyššia rýchlosť 315 kilometrov za hodinu plus Boltov čas 9,58 sekundy v behu na sto metrov možno považovať za špičkové.

Nissan GT-R a Bolt
Superšportový automobil Nissan GT-R a šprintér Usain Bolt, najrýchlejší muž planéty

Usain Bolt, najrýchlejší človek na svete, spája svoju vášeň pre rýchlosť a výkon s túžbou pomáhať ostatným a venuje sa preto dobročinným akciám. Jedinečný Nissan GT-R, modelový rok 2013, vo vyhotovení Bolt Gold, odovzdajú víťazovi celosvetovej online charitatívnej aukcie, ktorá sa konala na serveri eBay.

Pri internetovej charitatívnej aukcii vozidla Nissan GT-R Bolt Gold a propagačných predmetov značky Bolt získala spoločnosť Nissan spolu 193 191 dolárov. Aukcia prebiehala od 22. novembra do 4. decembra 2012 na portáli eBay. Celý výnos z tejto dobročinnej aukcie odovzdajú nadácii Usain Bolt Foundation a použijú ho na podporu vytvárania vzdelávacích a kultúrnych programov pre deti a mládež v rodnej krajine Usaina Bolta, na Jamajke.

Nissan GT-R a Bolt Nissan GT-R a Bolt Nissan GT-R
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.