Nissan GT-R versus GT-R dron

Nedeľa, 10 júl 2016

Z nuly na 100 km/h zrýchli za 1,3 sekundy, vie ísť rýchlosťou 185 km/h a priemer otáčania má 0,3 metra. To sú základné parametre Nissana GT-R, nie však superšportu, ale rovnomenne pomenovaného dronu. Štvorkolesový GT-R má síce tiež úžasné parametre, ale zrýchlenie 0 na 100 km/h mu trvá takmer tri sekundy a pri najvyššej rýchlosti má údaj 313 km/h.

1 Nissan GT-R
Súboj zem – vzduch, resp. automobil versus dron sa konal na okruhu v Silverstone

Nissanom vyrobený dron GT-R je tiež veľmi výkonný stroj a je rovnako ako superšport nabitý špičkovými technológiami. Preteky dvoch Nissanov, auta s dronom, boli predohrou k oslave legendárneho modelu GT-R, ktorú Nissan pripravil na Festival of Speed v Goodwoode, ktorý sa konal od 23. do 26. júna vo Veľkej Británii.

Nissanom predstavený dron GT-R je z kategórie pretekárskych dronov riadených z pohľadu pilota (FPV, First Person View) a radí sa k modelom, ktoré majú najväčšie zrýchlenie na svete. Dron je konštruovaný tak, aby stačil novému Nissanu GT-R 2017 pri filmovaní na pretekárskych tratiach a rovnako ako jeho automobilový náprotivok disponuje tými najnovšími technológiami zvyšujúcimi výkon.

Dron GT-R navrhol tím Tornado XBlades Racing, ktorý zvíťazil v súťaži World Drone Prix. Vďaka špeciálnej pretekárskej konfigurácii a telu s nízkym aerodynamickým odporom dosahuje zrýchlenie z pokoja na 100 km/h za neskutočných 1,3 sekundy.

2 Nissan GT-R a dron
Nissan GT-R model 2017 a dron GT-R súperili na pretekárskom okruhu v Silverstone pred sviatkom rýchlosti v Goodwoode vo Veľkej Británii

Automobil GT-R prenáša výkon motora V6 s objemom 3,8 litra s 24 ventilmi a dvomi turbodúchadlami na všetky štyri kolesá. Dron GT-R disponuje štyrmi vrtuľami spojenými s motormi XNova 2000 kV a je vybavený rámom v pretekárskej špecifikácii pre kvadrokoptéry Sky-Hero. Vďaka tomu dosahuje neuveriteľné zrýchlenie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."