Nissan Juke - bezpečný malý crossover

Pondelok, 07 marec 2011

Malý crossover Nissan Juke úspešne útočí na zákazníkov. Od septembra 2010 do konca januára 2011 sa predalo už 32 000 týchto štýlových automobilov a 66 300 ďalších zákazníkov si ho záväzne objednalo a čaká na jeho dodanie.

Nissan Juke
Nissan Juke si podobne ako Qashqai získal na európskom trhu značne veľkú popularitu

Nissan Juke je úspešný aj na inak. Za päť mesiacov stihol získať päťhviezdičkové hodnotenie v bezpečnostných testoch Euro NCAP. O vysokej úrovni štandardnej bezpečnostnej výbavy modelu Juke svedčí zisk 87 % hodnotenie ochrany dospelých cestujúcich a 81 % hodnotenie ochrany detských cestujúcich. K pozitívnemu hodnoteniu Nissanu Juke prispela aj odolnosť priestoru pre cestujúcich pri čelnom náraze a ochrana detí ako chodcov.

Úrovne výbavy vychádzajú z tradičnej schémy značky Nissan so základnou výbavou Visia, strednou úrovňou Acenta a najvyššou Tekna. Okrem stabilizačného systému ESP a šiestich airbagov patrí k štandardnej výbave aj klimatizácia a autorádio s CD a MP3. Vo vyšších úrovniach aj zadná parkovacia kamera, kombinovaný satelitný navigačný systém, audiosystém Nissan Connect a rozhranie Nissan Dynamic Control System s voľbami režimov Sport a Eco.

Dostupných je päť verzií modelu Juke – štyri so zážihovým a jedna so vznetovým motorom, všetky len v päťdverovom vyhotovení, ktoré spája vlastnosti SUV a štýl kupé. Motory ponúka s výkonom od 110 do 190 koní s manuálnou alebo automatickou prevodovkou XTronic CVT a s pohonom predných alebo všetkých kolies.

Nissan Juke
Juke vyzerá dynamicky a taký je aj v skutočnosti. Jeho vrcholná verzia má 190 koní.

Špičkovým modelom Juke je verzia s pohonom všetkých kolies s úplne novým 1,6litrovým zážihovým turbo motorom s priamym vstrekovaním a výkonom až 190 koní. Používa najnovšiu generáciu systému All-Mode 4x4i s distribúciou krútiaceho momentu pre vyššiu živosť a obmedzenie nedotáčavosti v zákrutách.

Model Juke sa vyrába spolu s ďalšími modelmi Nisan v Sunderlande vo Veľkej Británii. Od polovice roku do konca roku 2010 sa vyrobilo viac ako 44 000 vozidiel modelu Juke. Aj vďaka tomu závod v Sunderlande za 25 rokov histórie závodu vyrobil 18. januára 2011 svoj šesťmiliónty automobil. Bol to práve Nissan Juke, vo farbe červená Force.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.