Nissan Juke - bezpečný malý crossover

Pondelok, 07 marec 2011

Malý crossover Nissan Juke úspešne útočí na zákazníkov. Od septembra 2010 do konca januára 2011 sa predalo už 32 000 týchto štýlových automobilov a 66 300 ďalších zákazníkov si ho záväzne objednalo a čaká na jeho dodanie.

Nissan Juke
Nissan Juke si podobne ako Qashqai získal na európskom trhu značne veľkú popularitu

Nissan Juke je úspešný aj na inak. Za päť mesiacov stihol získať päťhviezdičkové hodnotenie v bezpečnostných testoch Euro NCAP. O vysokej úrovni štandardnej bezpečnostnej výbavy modelu Juke svedčí zisk 87 % hodnotenie ochrany dospelých cestujúcich a 81 % hodnotenie ochrany detských cestujúcich. K pozitívnemu hodnoteniu Nissanu Juke prispela aj odolnosť priestoru pre cestujúcich pri čelnom náraze a ochrana detí ako chodcov.

Úrovne výbavy vychádzajú z tradičnej schémy značky Nissan so základnou výbavou Visia, strednou úrovňou Acenta a najvyššou Tekna. Okrem stabilizačného systému ESP a šiestich airbagov patrí k štandardnej výbave aj klimatizácia a autorádio s CD a MP3. Vo vyšších úrovniach aj zadná parkovacia kamera, kombinovaný satelitný navigačný systém, audiosystém Nissan Connect a rozhranie Nissan Dynamic Control System s voľbami režimov Sport a Eco.

Dostupných je päť verzií modelu Juke – štyri so zážihovým a jedna so vznetovým motorom, všetky len v päťdverovom vyhotovení, ktoré spája vlastnosti SUV a štýl kupé. Motory ponúka s výkonom od 110 do 190 koní s manuálnou alebo automatickou prevodovkou XTronic CVT a s pohonom predných alebo všetkých kolies.

Nissan Juke
Juke vyzerá dynamicky a taký je aj v skutočnosti. Jeho vrcholná verzia má 190 koní.

Špičkovým modelom Juke je verzia s pohonom všetkých kolies s úplne novým 1,6litrovým zážihovým turbo motorom s priamym vstrekovaním a výkonom až 190 koní. Používa najnovšiu generáciu systému All-Mode 4x4i s distribúciou krútiaceho momentu pre vyššiu živosť a obmedzenie nedotáčavosti v zákrutách.

Model Juke sa vyrába spolu s ďalšími modelmi Nisan v Sunderlande vo Veľkej Británii. Od polovice roku do konca roku 2010 sa vyrobilo viac ako 44 000 vozidiel modelu Juke. Aj vďaka tomu závod v Sunderlande za 25 rokov histórie závodu vyrobil 18. januára 2011 svoj šesťmiliónty automobil. Bol to práve Nissan Juke, vo farbe červená Force.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.