Nissan: lak z modelu 370Z aj pre iPhone

Streda, 08 február 2012

Spoločnosť Nissan predstavila užitočný doplnok k inteligentnému mobilu iPhone – revolučný kryt, ktorý sa dokáže opraviť sám. Kryt Nissan Scratch Shield pre iPhone sa vyznačuje úplne inovatívnym lakom. Ide o prvý lak na svete, určený pre mobilný telefón, ktorý sa dokáže sám opraviť.

Nissan iPhone

Lak vyvinula automobilka Nissan ešte v roku 2005 a odvtedy ho využíva na množstve modelov Nissan a Inifiniti. Táto revolučná technológia sa teraz použila na výrobok, ktorý sa pri každodennom používaní ľahko poškriabe – na inteligentný mobil iPhone. Pre majiteľov telefónu iPhone nový kryt Scratch Shield značky Nissan znamená, že svoj telefón budú môcť dlhšie uchovať v dokonalom stave.

Unikátny lak vyvinutý automobilkou Nissan v spolupráci s tokijskou univerzitou a spoločnosťou Advanced Softmaterials Inc., navrhli pôvodne pre automobilový priemysel a je súčasťou výbavy automobilov Nissan Murano, 370Z a X-Trail a modelového radu Infiniti. Teraz sa táto technológia v Európe prvýkrát použila na produkte z iného odboru, než je automobilový priemysel.

Spoločnosť Nissan už vyrobila prvú sériu týchto inovatívnych krytov. Zatiaľ je určená na testovanie u vybraných novinárov a zákazníkov. V prípade záujmu sa kryt uvedie do bežného predaja už v priebehu tohto roku. Kryt pre iPhone s technológiou Scratch Shield je príkladom toho, ako Nissan technológiu z oblasti automobilového priemyslu dokáže využiť na inom produkte. V Nissane sú presvedčení, že táto technológia má budúcnosť aj za hranicami automobilového sveta.

Nissan iPhone Nissan iPhone
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.