Nissan NV200 - taxík pre Američanov

Štvrtok, 19 máj 2011

Nissan získal skvelú objednávku – celých desať rokov bude dodávať svoju dodávku NV200 pre najväčšiu taxikársku spoločnosť sveta so sídlom v New Yorku, ktorá prevádzkuje viac ako 13 tisíc taxíkov. Exkluzívnu licenciu získal Nissan na dodávanie vozidiel pre newyorskú taxislužbu do roku 2023. Prvé vozidlá Nissan NV200 sa v uliciach New Yorku objavia v roku 2013.

Nissan NV200
Nissan NV200 v úprave pre newyorkskú taxikársku spoločnosť – víťaz konkurzu

Pre potreby taxikárov upravený NV200 vybrala výberová komisia spomedzi troch finalistov. Ďalšími dvoma finalistami boli Ford Tranzit Conect a turecký Karsan V-1. A tak exkluzívnym dodávateľom "taxíkov zajtrajška", novej generácie mestských vozidiel taxi, bude podľa výberovej komisie spoločnosť Nissan. Vzhľadom na to, že 13 000 vozidiel taxislužby prejde spolu 800 miliónov kilometrov ročne, bola kľúčovým faktorom pri výberovom konaní odolnosť vozidiel.

Projekt dodávania taxíkov NV200 sa začne realizovať koncom roku 2013. Výberové konanie vychádzalo z viac ako storočnej histórie taxislužby a jeho cieľom bolo podnietiť návrh na vytvorenie špeciálneho vozidla upraveného pre potreby špecifickej mestskej premávky.

Taxi NV200 bude mať 2litrový štvorvalcový motor upravený na znížené emisie a spotrebu paliva. Bude mať dostatok miesta pre štyroch cestujúcich a ich batožinu, posuvné bočné dvere s nástupným schodíkom, atraktívne čalúnenie sedadiel pripomínajúce kožu, priehľadný strešný panel s tieňovaním poskytujúci výhľad na mesto, nezávisle ovládanú klimatizáciu vzadu so vzduchovým filtrom pre zlepšenie kvality vzduchu, lampičky na čítanie nad hlavou pre cestujúcich a osvetlenie podlahy uľahčujúce ľahšie nájdenie batožiny, dobíjanie mobilných telefónov pre cestujúcich a dva konektory USB.

Nissan NV200
Komfort v interiéri - sedadlo vodiča je nastaviteľné v šiestich smeroch, má nastaviteľný sklon operadla a bedrovej opierky, navigačný systém a ďalšie prvky komfortu

Spoločnosť Nissan sa pri navrhovaní vozidla taxi NV200 sústredila aj na bezpečnosť cestujúcich. Strážiť ju budú hlavové airbagy pre cestujúcich na predných a zadných sedadlách a bočné airbagy v operadlách v prednom rade sedadiel. NV200 má okrem iných bezpečnostných prvkov štandardný systém riadenia trakcie a systém dynamického riadenia vozidla.

Nissan NV200 pre potreby newyorskej taxisluby sa bude vyrábať v závode Nissan v Cuernavaca v Mexiku. Taxi bude upravenou verziou kompaktného úžitkového vozidla, ktoré je dnes dostupné na globálnych trhoch, vrátane Japonska, Európy a Číny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.