Nissan NV200 - taxík pre Američanov

Štvrtok, 19 máj 2011

Nissan získal skvelú objednávku – celých desať rokov bude dodávať svoju dodávku NV200 pre najväčšiu taxikársku spoločnosť sveta so sídlom v New Yorku, ktorá prevádzkuje viac ako 13 tisíc taxíkov. Exkluzívnu licenciu získal Nissan na dodávanie vozidiel pre newyorskú taxislužbu do roku 2023. Prvé vozidlá Nissan NV200 sa v uliciach New Yorku objavia v roku 2013.

Nissan NV200
Nissan NV200 v úprave pre newyorkskú taxikársku spoločnosť – víťaz konkurzu

Pre potreby taxikárov upravený NV200 vybrala výberová komisia spomedzi troch finalistov. Ďalšími dvoma finalistami boli Ford Tranzit Conect a turecký Karsan V-1. A tak exkluzívnym dodávateľom "taxíkov zajtrajška", novej generácie mestských vozidiel taxi, bude podľa výberovej komisie spoločnosť Nissan. Vzhľadom na to, že 13 000 vozidiel taxislužby prejde spolu 800 miliónov kilometrov ročne, bola kľúčovým faktorom pri výberovom konaní odolnosť vozidiel.

Projekt dodávania taxíkov NV200 sa začne realizovať koncom roku 2013. Výberové konanie vychádzalo z viac ako storočnej histórie taxislužby a jeho cieľom bolo podnietiť návrh na vytvorenie špeciálneho vozidla upraveného pre potreby špecifickej mestskej premávky.

Taxi NV200 bude mať 2litrový štvorvalcový motor upravený na znížené emisie a spotrebu paliva. Bude mať dostatok miesta pre štyroch cestujúcich a ich batožinu, posuvné bočné dvere s nástupným schodíkom, atraktívne čalúnenie sedadiel pripomínajúce kožu, priehľadný strešný panel s tieňovaním poskytujúci výhľad na mesto, nezávisle ovládanú klimatizáciu vzadu so vzduchovým filtrom pre zlepšenie kvality vzduchu, lampičky na čítanie nad hlavou pre cestujúcich a osvetlenie podlahy uľahčujúce ľahšie nájdenie batožiny, dobíjanie mobilných telefónov pre cestujúcich a dva konektory USB.

Nissan NV200
Komfort v interiéri - sedadlo vodiča je nastaviteľné v šiestich smeroch, má nastaviteľný sklon operadla a bedrovej opierky, navigačný systém a ďalšie prvky komfortu

Spoločnosť Nissan sa pri navrhovaní vozidla taxi NV200 sústredila aj na bezpečnosť cestujúcich. Strážiť ju budú hlavové airbagy pre cestujúcich na predných a zadných sedadlách a bočné airbagy v operadlách v prednom rade sedadiel. NV200 má okrem iných bezpečnostných prvkov štandardný systém riadenia trakcie a systém dynamického riadenia vozidla.

Nissan NV200 pre potreby newyorskej taxisluby sa bude vyrábať v závode Nissan v Cuernavaca v Mexiku. Taxi bude upravenou verziou kompaktného úžitkového vozidla, ktoré je dnes dostupné na globálnych trhoch, vrátane Japonska, Európy a Číny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.