Nissan NV200 - taxík pre Američanov

Štvrtok, 19 máj 2011

Nissan získal skvelú objednávku – celých desať rokov bude dodávať svoju dodávku NV200 pre najväčšiu taxikársku spoločnosť sveta so sídlom v New Yorku, ktorá prevádzkuje viac ako 13 tisíc taxíkov. Exkluzívnu licenciu získal Nissan na dodávanie vozidiel pre newyorskú taxislužbu do roku 2023. Prvé vozidlá Nissan NV200 sa v uliciach New Yorku objavia v roku 2013.

Nissan NV200
Nissan NV200 v úprave pre newyorkskú taxikársku spoločnosť – víťaz konkurzu

Pre potreby taxikárov upravený NV200 vybrala výberová komisia spomedzi troch finalistov. Ďalšími dvoma finalistami boli Ford Tranzit Conect a turecký Karsan V-1. A tak exkluzívnym dodávateľom "taxíkov zajtrajška", novej generácie mestských vozidiel taxi, bude podľa výberovej komisie spoločnosť Nissan. Vzhľadom na to, že 13 000 vozidiel taxislužby prejde spolu 800 miliónov kilometrov ročne, bola kľúčovým faktorom pri výberovom konaní odolnosť vozidiel.

Projekt dodávania taxíkov NV200 sa začne realizovať koncom roku 2013. Výberové konanie vychádzalo z viac ako storočnej histórie taxislužby a jeho cieľom bolo podnietiť návrh na vytvorenie špeciálneho vozidla upraveného pre potreby špecifickej mestskej premávky.

Taxi NV200 bude mať 2litrový štvorvalcový motor upravený na znížené emisie a spotrebu paliva. Bude mať dostatok miesta pre štyroch cestujúcich a ich batožinu, posuvné bočné dvere s nástupným schodíkom, atraktívne čalúnenie sedadiel pripomínajúce kožu, priehľadný strešný panel s tieňovaním poskytujúci výhľad na mesto, nezávisle ovládanú klimatizáciu vzadu so vzduchovým filtrom pre zlepšenie kvality vzduchu, lampičky na čítanie nad hlavou pre cestujúcich a osvetlenie podlahy uľahčujúce ľahšie nájdenie batožiny, dobíjanie mobilných telefónov pre cestujúcich a dva konektory USB.

Nissan NV200
Komfort v interiéri - sedadlo vodiča je nastaviteľné v šiestich smeroch, má nastaviteľný sklon operadla a bedrovej opierky, navigačný systém a ďalšie prvky komfortu

Spoločnosť Nissan sa pri navrhovaní vozidla taxi NV200 sústredila aj na bezpečnosť cestujúcich. Strážiť ju budú hlavové airbagy pre cestujúcich na predných a zadných sedadlách a bočné airbagy v operadlách v prednom rade sedadiel. NV200 má okrem iných bezpečnostných prvkov štandardný systém riadenia trakcie a systém dynamického riadenia vozidla.

Nissan NV200 pre potreby newyorskej taxisluby sa bude vyrábať v závode Nissan v Cuernavaca v Mexiku. Taxi bude upravenou verziou kompaktného úžitkového vozidla, ktoré je dnes dostupné na globálnych trhoch, vrátane Japonska, Európy a Číny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.