Nissan X-Trail: rekord na Nürburgringu

Piatok, 08 august 2008

Nissan X-Trail s pohonom na palivové články dosiahol nezvyčajný rekord. S časom 11 minút a 58 sekúnd sa stal prvým a súčasne najrýchlejším vozidlom svojho druhu, ktoré zdolalo slávnu pretekársku dráhu.

Nissan X-Trail Nissan X-Trail

Za volantom prototypu na Nürburgringu sedel Frank Eickholt, člen tímu Nissan pre preteky 24 hodín na Nürburgringu. Na mokrej trati s dĺžkou 20,8 km a na štandardných cestných pneumatikách dosiahol čas 11 minút a 58 sekúnd. Svoj výkon komentoval slovami: S výsledným časom som viac než spokojný, ale na suchej trati by som bol o 30 až 40 sekúnd rýchlejší.

Nissan X-Trail FCV je automobil s nulovými emisiami a prakticky bezhlučným chodom. Poháňa ho elektrický prúd, ktorý produkujú vodíkové palivové články, v podstate elektrochemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom. Elektrický prúd sa následne vedie cez menič do motora v prednej časti automobilu. Na naštartovanie a na zvýšenie výkonu pri akcelerácii sa používajú kompaktné lithium-iontové batérie. Do nich sa ukladá energia vznikajúca pri brzdení pre ďalšie využitie.

Nissan X-Trail

Automobil dosahuje maximálnu rýchlosť 150 km/h a má dojazd 500 km. Maximálny výkon je 120 k a najvyšší krútiaci moment 280 Nm. Prevádzka vozidla je plne ekologicky čistá, pretože jedinými splodinami sú vodné pary.

Prototyp v hodnote 1,3 milióna euro sa od roku 2006 testuje v reálnych podmienkach v Japonsku a Kalifornii. Ďalej prebiehajú práce na zlepšení trvanlivosti súčiastok palivových článkov, zdokonalení úložných vodíkových systémov a na znížení nákladov na technológiu. Sériová výroba automobilov Nissan na palivové články by sa mala začať najneskôr do roku 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.