Nissan X-Trail: rekord na Nürburgringu

Piatok, 08 august 2008

Nissan X-Trail s pohonom na palivové články dosiahol nezvyčajný rekord. S časom 11 minút a 58 sekúnd sa stal prvým a súčasne najrýchlejším vozidlom svojho druhu, ktoré zdolalo slávnu pretekársku dráhu.

Nissan X-Trail Nissan X-Trail

Za volantom prototypu na Nürburgringu sedel Frank Eickholt, člen tímu Nissan pre preteky 24 hodín na Nürburgringu. Na mokrej trati s dĺžkou 20,8 km a na štandardných cestných pneumatikách dosiahol čas 11 minút a 58 sekúnd. Svoj výkon komentoval slovami: S výsledným časom som viac než spokojný, ale na suchej trati by som bol o 30 až 40 sekúnd rýchlejší.

Nissan X-Trail FCV je automobil s nulovými emisiami a prakticky bezhlučným chodom. Poháňa ho elektrický prúd, ktorý produkujú vodíkové palivové články, v podstate elektrochemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom. Elektrický prúd sa následne vedie cez menič do motora v prednej časti automobilu. Na naštartovanie a na zvýšenie výkonu pri akcelerácii sa používajú kompaktné lithium-iontové batérie. Do nich sa ukladá energia vznikajúca pri brzdení pre ďalšie využitie.

Nissan X-Trail

Automobil dosahuje maximálnu rýchlosť 150 km/h a má dojazd 500 km. Maximálny výkon je 120 k a najvyšší krútiaci moment 280 Nm. Prevádzka vozidla je plne ekologicky čistá, pretože jedinými splodinami sú vodné pary.

Prototyp v hodnote 1,3 milióna euro sa od roku 2006 testuje v reálnych podmienkach v Japonsku a Kalifornii. Ďalej prebiehajú práce na zlepšení trvanlivosti súčiastok palivových článkov, zdokonalení úložných vodíkových systémov a na znížení nákladov na technológiu. Sériová výroba automobilov Nissan na palivové články by sa mala začať najneskôr do roku 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring