Nissan X-Trail: rekord na Nürburgringu

Piatok, 08 august 2008

Nissan X-Trail s pohonom na palivové články dosiahol nezvyčajný rekord. S časom 11 minút a 58 sekúnd sa stal prvým a súčasne najrýchlejším vozidlom svojho druhu, ktoré zdolalo slávnu pretekársku dráhu.

Nissan X-Trail Nissan X-Trail

Za volantom prototypu na Nürburgringu sedel Frank Eickholt, člen tímu Nissan pre preteky 24 hodín na Nürburgringu. Na mokrej trati s dĺžkou 20,8 km a na štandardných cestných pneumatikách dosiahol čas 11 minút a 58 sekúnd. Svoj výkon komentoval slovami: S výsledným časom som viac než spokojný, ale na suchej trati by som bol o 30 až 40 sekúnd rýchlejší.

Nissan X-Trail FCV je automobil s nulovými emisiami a prakticky bezhlučným chodom. Poháňa ho elektrický prúd, ktorý produkujú vodíkové palivové články, v podstate elektrochemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom. Elektrický prúd sa následne vedie cez menič do motora v prednej časti automobilu. Na naštartovanie a na zvýšenie výkonu pri akcelerácii sa používajú kompaktné lithium-iontové batérie. Do nich sa ukladá energia vznikajúca pri brzdení pre ďalšie využitie.

Nissan X-Trail

Automobil dosahuje maximálnu rýchlosť 150 km/h a má dojazd 500 km. Maximálny výkon je 120 k a najvyšší krútiaci moment 280 Nm. Prevádzka vozidla je plne ekologicky čistá, pretože jedinými splodinami sú vodné pary.

Prototyp v hodnote 1,3 milióna euro sa od roku 2006 testuje v reálnych podmienkach v Japonsku a Kalifornii. Ďalej prebiehajú práce na zlepšení trvanlivosti súčiastok palivových článkov, zdokonalení úložných vodíkových systémov a na znížení nákladov na technológiu. Sériová výroba automobilov Nissan na palivové články by sa mala začať najneskôr do roku 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.