Obavy z mýta a zákazu vjazdu kamiónov

Utorok, 24 máj 2011

Združenie autodopravcov ČESMAD Slovakia sa obáva pripravovaných zmien v zákone o cestnej premávke, ktoré by rozšírili platenie mýta na ďalších cestách prvej triedy, vykázali nákladnú kamiónovú dopravu z ciest druhej a tretej triedy a výrazne negatívne tak ovplyvnili cestných dopravcov.

Pavol Jančovič
Podľa prezidenta Česmadu Pavla Jančoviča je už samotná formulácia zamýšľaných opatrení rezortov ministerstva vnútra a ministerstva dopravy absolútne neprípustná

Zavedenie nových, určite nie nižších sadzieb mýtneho, pripravujú štátne orgány zaviesť od začiatku budúceho roka. Ešte skôr, od 1. septembra tohto roka, má platiť absolútny zákaz vjazdu kamiónov nad 12 ton na cesty 2. a 3. triedy. Návrh obsahuje novela zákona, ktorú pripravili ministerstvá vnútra a dopravy, pričom ju nepredložilo na štandardné pripomienkové konanie a v parlamente je už v druhom čítaní.

Zákaz vjazdu, s ktorým ráta novela zákona, iniciovali vyššie územné celky s odôvodnením, že kamióny nadmerne opotrebovávajú cesty a cestnú infraštruktúru. Česmad sa bráni a dôvodí, že cestní autodopravcovia predsa platia dane a z nich sa na obnovu ciest využíva iba 70 % vybraných prostriedkov. Zároveň Česmad požaduje, aby sa na obnovu a rekonštrukcie ciest využívalo celých sto percent financií vybraných od dopravcov, nielen ich časť.

Česmad sa obáva a protestuje aj proti pripravovanému rozšíreniu platenia mýta od začiatku budúceho roka na ďalších úsekoch ciest prvej triedy. To by mohlo byť podľa zástupcov Česmadu pre mnohých cestných dopravcov až likvidačné.

Na stretnutí s novinármi prezident Česmadu Pavol Jančovič prezentoval pripravované opatrenia ako nevhodné, zlé, nepremyslené a pre väčšinu autodopravcov likvidačné v prípade, že sa zavedú v navrhovanej podobe. Konštatoval, že už samotná formulácia zamýšľaných opatrení je absolútne neprípustná.

Česmad je podľa Pavla Jančoviča za to, aby ministerstvá s dopravcami začali čo najskôr rokovať. Prezident Česmadu upozornil na absurdnosť a nevykonateľnosť zákazu vjazdu kamiónov na regionálne komunikácie. Poukázal tiež na skutočnosť, že v prípade zavedenia tohto zákazu domáci ani zahraniční dopravcovia nebudú mať ani tušenie o tom, že vchádzajú na cesty 2. a 3. tretej triedy, keďže zo súčasného značenia komunikácií sa to zistiť nedá.

Ak by sa zákaz zaviedol a dopravcovia by ho aj v plnej miere rešpektovali, vo väčšine prípadov by si až niekoľkonásobne predĺžili pôvodnú trasu, do ovzdušia by sa dostávalo viac škodlivín a preprava by zdražela, čo by viedlo k nárastu cien prepravného. Navyše, doprava na beztak frekventovaných diaľniciach a cestách prvej triedy by sa ešte viac zahustila.

Podľa Česmadu bolo zavedenia mýta na Slovensku dosť unáhlené. Stav našej cestnej siete je zlý, preto spoplatnenie ďalších 1400 kilometrov ciest prvej triedy je v tejto situácii neprijateľný. Rovnako je pre autodopravcov neprijateľná aj zmena sadzieb mýtneho, ktorá sa plánuje zaviesť od začiatku budúceho roka. Prezident Česmadu tiež pripomenul, že na Slovensku prakticky neexistuje zvýhodnenie ekologických vozidiel a tak to prepravca, ktorý kupuje drahšie a z ekologického pohľadu "čistejšie" autá, nemá nijako zohľadnené.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.