Obavy z mýta a zákazu vjazdu kamiónov

Utorok, 24 máj 2011

Združenie autodopravcov ČESMAD Slovakia sa obáva pripravovaných zmien v zákone o cestnej premávke, ktoré by rozšírili platenie mýta na ďalších cestách prvej triedy, vykázali nákladnú kamiónovú dopravu z ciest druhej a tretej triedy a výrazne negatívne tak ovplyvnili cestných dopravcov.

Pavol Jančovič
Podľa prezidenta Česmadu Pavla Jančoviča je už samotná formulácia zamýšľaných opatrení rezortov ministerstva vnútra a ministerstva dopravy absolútne neprípustná

Zavedenie nových, určite nie nižších sadzieb mýtneho, pripravujú štátne orgány zaviesť od začiatku budúceho roka. Ešte skôr, od 1. septembra tohto roka, má platiť absolútny zákaz vjazdu kamiónov nad 12 ton na cesty 2. a 3. triedy. Návrh obsahuje novela zákona, ktorú pripravili ministerstvá vnútra a dopravy, pričom ju nepredložilo na štandardné pripomienkové konanie a v parlamente je už v druhom čítaní.

Zákaz vjazdu, s ktorým ráta novela zákona, iniciovali vyššie územné celky s odôvodnením, že kamióny nadmerne opotrebovávajú cesty a cestnú infraštruktúru. Česmad sa bráni a dôvodí, že cestní autodopravcovia predsa platia dane a z nich sa na obnovu ciest využíva iba 70 % vybraných prostriedkov. Zároveň Česmad požaduje, aby sa na obnovu a rekonštrukcie ciest využívalo celých sto percent financií vybraných od dopravcov, nielen ich časť.

Česmad sa obáva a protestuje aj proti pripravovanému rozšíreniu platenia mýta od začiatku budúceho roka na ďalších úsekoch ciest prvej triedy. To by mohlo byť podľa zástupcov Česmadu pre mnohých cestných dopravcov až likvidačné.

Na stretnutí s novinármi prezident Česmadu Pavol Jančovič prezentoval pripravované opatrenia ako nevhodné, zlé, nepremyslené a pre väčšinu autodopravcov likvidačné v prípade, že sa zavedú v navrhovanej podobe. Konštatoval, že už samotná formulácia zamýšľaných opatrení je absolútne neprípustná.

Česmad je podľa Pavla Jančoviča za to, aby ministerstvá s dopravcami začali čo najskôr rokovať. Prezident Česmadu upozornil na absurdnosť a nevykonateľnosť zákazu vjazdu kamiónov na regionálne komunikácie. Poukázal tiež na skutočnosť, že v prípade zavedenia tohto zákazu domáci ani zahraniční dopravcovia nebudú mať ani tušenie o tom, že vchádzajú na cesty 2. a 3. tretej triedy, keďže zo súčasného značenia komunikácií sa to zistiť nedá.

Ak by sa zákaz zaviedol a dopravcovia by ho aj v plnej miere rešpektovali, vo väčšine prípadov by si až niekoľkonásobne predĺžili pôvodnú trasu, do ovzdušia by sa dostávalo viac škodlivín a preprava by zdražela, čo by viedlo k nárastu cien prepravného. Navyše, doprava na beztak frekventovaných diaľniciach a cestách prvej triedy by sa ešte viac zahustila.

Podľa Česmadu bolo zavedenia mýta na Slovensku dosť unáhlené. Stav našej cestnej siete je zlý, preto spoplatnenie ďalších 1400 kilometrov ciest prvej triedy je v tejto situácii neprijateľný. Rovnako je pre autodopravcov neprijateľná aj zmena sadzieb mýtneho, ktorá sa plánuje zaviesť od začiatku budúceho roka. Prezident Česmadu tiež pripomenul, že na Slovensku prakticky neexistuje zvýhodnenie ekologických vozidiel a tak to prepravca, ktorý kupuje drahšie a z ekologického pohľadu "čistejšie" autá, nemá nijako zohľadnené.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.