Okolo zemegule s 12,5 litrami benzínu (+ video)

Streda, 21 máj 2014

Na 30. ročníku študentskej súťaže palivovej efektívnosti Shell Eco-marathon Europe v uliciach Rotterdamu sa zúčastnilo 198 tímov z 27 krajín Európy. Cieľom bolo prejsť ulicami holandského mesta na liter benzínu alebo jednu kilowatthodinu čo najväčšiu vzdialenosť. Víťazmi sa stali francúzski študenti tímu Microjoule – La Joliverie, ktorých vozidlo prešlo dlhých 3314 kilometrov.

1 Shell Eco Ylona1
Jedno z množstva vozidiel - model Ylona1 súťažil v kategórii elektrických prototypov

V uliciach mesta súťažili v náročných podmienkach mestského okruhu o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Snahou súťažiacich študentských tímov bolo prejsť s vozidlami, ktoré si sami navrhli i postavili, čo najdlhšiu vzdialenosť na liter paliva, resp. kilowatthodinu. Týmto súperením zavŕšili študenti z 27 krajín niekoľkomesačný vývoj a stavbu vozidiel, s ktorými tu súperili v palivovej efektívnosti.

V dvoch hlavných kategóriách sa zrodili celkovo štyri rekordné výkony. Zaujímavosťou bol portugalský prototyp, ktorý nemal volant, ale menil smer podľa pohybu tela jazdca. Počas štyroch dní zavítalo na preteky úsporných futuristických áut vyše 40 tisíc divákov.

V kategoŕii prototypov zopakoval francúzsky tím Microjoule – La Joliverie minuloročné víťazstvo a prejdenú vzdialenosť natiahol na 3314,9 kilometra a spotreboval na to jediný liter benzínu. S týmto výkonom by dokázal obísť celú zemeguľu po rovníku (40.0000 kilometrov) len s 12,5 litrami benzínu v nádrži.

2 FME Racing Team
V Rotterdame súťažil aj tím študentov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

V kategórii Urban Concept, čo sú vozidlá mestského typu, ktorá pri jazde s pravidelnými zastávkami a následným rozjazdom simuluje mestskú premávku. V kategórii benzínových vozidiel zvíťazil tím Lycee Louis Delage s výkonom 468,8 km na liter benzínu a univerzitný tím z Offenburgu prešiel s litrom nafty 389 kilometrov.

Video

V kategórii áut na elektrický pohon dokázal rakúsky prototyp tímu z Univerzity v Grazi prejsť na 1 kWh vyše 1090 kilometrov. Slovenský FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity sa pre technické problémy do výsledkovej listiny nezapísali.

Autor: jg
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.