Okolo zemegule s 12,5 litrami benzínu (+ video)

Streda, 21 máj 2014

Na 30. ročníku študentskej súťaže palivovej efektívnosti Shell Eco-marathon Europe v uliciach Rotterdamu sa zúčastnilo 198 tímov z 27 krajín Európy. Cieľom bolo prejsť ulicami holandského mesta na liter benzínu alebo jednu kilowatthodinu čo najväčšiu vzdialenosť. Víťazmi sa stali francúzski študenti tímu Microjoule – La Joliverie, ktorých vozidlo prešlo dlhých 3314 kilometrov.

1 Shell Eco Ylona1
Jedno z množstva vozidiel - model Ylona1 súťažil v kategórii elektrických prototypov

V uliciach mesta súťažili v náročných podmienkach mestského okruhu o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Snahou súťažiacich študentských tímov bolo prejsť s vozidlami, ktoré si sami navrhli i postavili, čo najdlhšiu vzdialenosť na liter paliva, resp. kilowatthodinu. Týmto súperením zavŕšili študenti z 27 krajín niekoľkomesačný vývoj a stavbu vozidiel, s ktorými tu súperili v palivovej efektívnosti.

V dvoch hlavných kategóriách sa zrodili celkovo štyri rekordné výkony. Zaujímavosťou bol portugalský prototyp, ktorý nemal volant, ale menil smer podľa pohybu tela jazdca. Počas štyroch dní zavítalo na preteky úsporných futuristických áut vyše 40 tisíc divákov.

V kategoŕii prototypov zopakoval francúzsky tím Microjoule – La Joliverie minuloročné víťazstvo a prejdenú vzdialenosť natiahol na 3314,9 kilometra a spotreboval na to jediný liter benzínu. S týmto výkonom by dokázal obísť celú zemeguľu po rovníku (40.0000 kilometrov) len s 12,5 litrami benzínu v nádrži.

2 FME Racing Team
V Rotterdame súťažil aj tím študentov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

V kategórii Urban Concept, čo sú vozidlá mestského typu, ktorá pri jazde s pravidelnými zastávkami a následným rozjazdom simuluje mestskú premávku. V kategórii benzínových vozidiel zvíťazil tím Lycee Louis Delage s výkonom 468,8 km na liter benzínu a univerzitný tím z Offenburgu prešiel s litrom nafty 389 kilometrov.

Video

V kategórii áut na elektrický pohon dokázal rakúsky prototyp tímu z Univerzity v Grazi prejsť na 1 kWh vyše 1090 kilometrov. Slovenský FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity sa pre technické problémy do výsledkovej listiny nezapísali.

Autor: jg
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.