Okolo zemegule s 12,5 litrami benzínu (+ video)

Streda, 21 máj 2014

Na 30. ročníku študentskej súťaže palivovej efektívnosti Shell Eco-marathon Europe v uliciach Rotterdamu sa zúčastnilo 198 tímov z 27 krajín Európy. Cieľom bolo prejsť ulicami holandského mesta na liter benzínu alebo jednu kilowatthodinu čo najväčšiu vzdialenosť. Víťazmi sa stali francúzski študenti tímu Microjoule – La Joliverie, ktorých vozidlo prešlo dlhých 3314 kilometrov.

1 Shell Eco Ylona1
Jedno z množstva vozidiel - model Ylona1 súťažil v kategórii elektrických prototypov

V uliciach mesta súťažili v náročných podmienkach mestského okruhu o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Snahou súťažiacich študentských tímov bolo prejsť s vozidlami, ktoré si sami navrhli i postavili, čo najdlhšiu vzdialenosť na liter paliva, resp. kilowatthodinu. Týmto súperením zavŕšili študenti z 27 krajín niekoľkomesačný vývoj a stavbu vozidiel, s ktorými tu súperili v palivovej efektívnosti.

V dvoch hlavných kategóriách sa zrodili celkovo štyri rekordné výkony. Zaujímavosťou bol portugalský prototyp, ktorý nemal volant, ale menil smer podľa pohybu tela jazdca. Počas štyroch dní zavítalo na preteky úsporných futuristických áut vyše 40 tisíc divákov.

V kategoŕii prototypov zopakoval francúzsky tím Microjoule – La Joliverie minuloročné víťazstvo a prejdenú vzdialenosť natiahol na 3314,9 kilometra a spotreboval na to jediný liter benzínu. S týmto výkonom by dokázal obísť celú zemeguľu po rovníku (40.0000 kilometrov) len s 12,5 litrami benzínu v nádrži.

2 FME Racing Team
V Rotterdame súťažil aj tím študentov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

V kategórii Urban Concept, čo sú vozidlá mestského typu, ktorá pri jazde s pravidelnými zastávkami a následným rozjazdom simuluje mestskú premávku. V kategórii benzínových vozidiel zvíťazil tím Lycee Louis Delage s výkonom 468,8 km na liter benzínu a univerzitný tím z Offenburgu prešiel s litrom nafty 389 kilometrov.

Video

V kategórii áut na elektrický pohon dokázal rakúsky prototyp tímu z Univerzity v Grazi prejsť na 1 kWh vyše 1090 kilometrov. Slovenský FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity sa pre technické problémy do výsledkovej listiny nezapísali.

Autor: jg
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.