Opel Ampera: z Rüsselsheimu do Ženevy

Pondelok, 01 marec 2010

Prototyp elektromobilu Opel Ampera vyštartuje z nemeckého Rüsselsheimu na autosalón do Ženevy veľmi netradične – po vlastných. Akumulátory prvého prototypu produkčného elektromobilu pred cestou plne nabili na novej nabíjacej stanici v areáli automobilky. Energia uložená v 16 kW li-ion akumulátoroch vystačí elektromobilu na prvé desiatky kilometrov z celkových 600 kilometrov, čo je dĺžka trasy z Rüsselsheimu do Ženevy, takže v počiatočnom štádiu cesty nebude elektromobil produkovať žiadne emisie CO2.

Opel Ampera

Za volant Opelu Ampera sa posadí Gherardo Corsini, riaditeľ automobilky Opel zodpovedný v nemeckej automobilke za elektromobily. Sám tak s prvým produkčným prototypom pripravovaného elektrického modelu Ampera najazdí prvé kilometre v bežnej premávke. A keďže prototyp Ampera má 370 Nm krútiaceho momentu, mohla by to byť celkom dynamická a takmer bezhlučná testovacia jazda.

Keď sa po približne 60 km jazdy akumulátory Opelu Ampera vyčerpajú, naskočí palubný generátor, poháňaný malým spaľovacím motorom, ktorý bude ďalej dodávať elektrickú energiu trakčnému elektromotoru pre zvyšok cesty do Ženevy. Práve v tom je veľká výhoda pohonného systému prototypu Ampera, pretože konvenčné elektromobily, ktoré čerpajú energiu výhradne z akumulátorov, musia po prejdení určitej vzdialenosti zastaviť a dobíjať batérie, zatiaľ čo Ampera si vystačí s palubným generátorom. Na jedno dobitie a doplnenie nádrže prejde Ampera viac ako 500 km. Jej akumulátory možno dobíjať aj zo štandardnej elektrickej siete.

Diaľková jazda prototypu Opel Ampera v bežnej premávke z Rüsselsheimu do Ženevy má demonštrovať pripravenosť päťdverového štvormiestneho elektromobilu, ktorý v budúcnosti bude slúžiť ako bežný rodinný automobil. Sériová výroba modelu Ampera sa rozbehne koncom roka 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.