Opel Astra: Auto roka 2016

Streda, 02 marec 2016

Predvečer otvorenia 86. ročníka Geneva International Motor Show 2016 sme sa dozvedeli meno víťaza prestížneho novinárskeho ocenenia európske Auto roka/Car of the Year 2016. Získal ho nový Opel Astra. Zhodla sa na tom odborná porota zložená z 58 motoristických novinárov z 22 krajín Európy, ktorá mu udelila spolu 309 bodov. Na druhom mieste skončilo Volvo XC90 s 294 bodmi a na treťom sa umiestnila Mazda MX-5 s 202 bodmi.

1-Opel-Astralogo
Nový Opel Astra získal na autosalóne v Ženeve uznávaný titul európske Auto roka 2016

O titul kráľa európskych ciest tohto roku bojovalo vyše 40 automobilových noviniek, z ktorých v prvom kole vzišla sedemčlenná skupina finalistov, zložená z modelov rozličných automobilových tried a segmentov.

Európsku novinársku anketu Auto roka/Car of the Year založili v roku1964. Ako prvý z modelov značky Opel tento prestížny titul získal Kadett E v roku1985. O dva roky neskôr to bol model Omega A. V roku 2009 si titul európske Auto roka odniesla Insignia a v roku 2012 sa víťazom stal elektromobil Opel Ampera.

Opel získal doteraz do svojej zbierky štyri tituly Auto roka. Nová Astra tak zavŕšila prvú päticu týchto ocenení. Opel Astra dostal aj medzinárodnú cenu SAFETYBEST 2015 a získala aj trofej Zlatý volant. Astra je aj držiteľkou maximálneho "päťhviezdičkového" hodnotenia za bezpečnosť od konzorcia Euro NCAP.

2 Logo Auto roka 2016
Logo európskeho Auta roka 2016

Základný päťdverový hatchback Opel Astra i nastupujúce kombi Sports Tourer vychádzajú z úplne novej odľahčenej architektúry. Pohon zabezpečujú najmodernejšie turbodiesle a benzínové motory s priamym vstrekovaním paliva. Silnou stránkou nových modelov Astra je výborná konektivita a integrácia smartfónov do systémov infotainmentu. Nová Astra vnáša do kompaktného segmentu inovatívne technické prvky ako napríklad ocenené adaptívne reflektory IntelliLux®LED, ktoré boli doteraz výsadou drahších a luxusnejších modelov.

"Nová Astra reprezentuje štart novej etapy značky Opel a víťazstvo v najprestížnejšej novinárskej ankete potvrdzuje, že sme na dobrej ceste. Je pre nás veľkou cťou vyhrať anketu, v ktorej rozhodujú špičkoví motoristickí novinári z toľkých rôznych krajín," povedal po zisku ocenenia predseda predstavenstva Opel Group Karl-Thomas Neumann.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."