Opel Grandland X: Upozorní vodiča na únavu

Pondelok, 31 júl 2017

Tretí a zároveň najväčší crossover automobilky Opel, Grandlad X, ktorý bude mať premiéru v septembri na autosalóne vo Frankfurte, predstavuje v predstihu nové technológie. Bude mať najmodernejšie asistenčné systémy, okrem iných systém na monitorovanie únavy vodiča.

1 Opel Grandland X
Model Grandland X, najväčší model značky Opel radu X, sa predstaví vo svetovej premiére septembri na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom

Grandland X prináša celý rad najmodernejších asistenčných systémov: Forward Collision Warning s funkciou Automatic Emergency Braking a rozoznávaním chodcov, parkovací automat Advanced Park Assist a priestorový kamerový systém so záberom 360°. Všetko štandardne pri verzii vybavenia Innovation.

Väčšiu bezpečnosť prinesie tiež adaptívny tempomat Automatic Cruise Control, ktorý dokáže udržať nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu. Významným je tiež systém na monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert.

Štúdia uskutočnená v Nemecku ukázala, že na diaľniciach až štvrtinu nehôd s fatálnymi následkami spôsobili vodiči, ktorý zaspali počas jazdy.

Systémy, ktoré dokážu rozoznať únavu a upozornia vodiča na potrebu urobiť si prestávku v jazde sú dnes bežné len v automobiloch prémiových kategórií. Opel má tento významný bezpečnostný prvok aj v modeli Grandland X.

Systém na monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert upozorní vodiča Grandland X výstražným signálom vo chvíli, ked vodičova jazda naznačuje únavu alebo nepozornosť. Urobí tak akustickým signálom a textovým upozornením na displeji v združenom prístroji kde sa zobrazí textové upozornenie. Po troch upozorneniach prvej úrovne systém vydá druhé upozornenie s odlišnou správou na displeji a hlasnejším akustickým výstražným signálom. Systém sa automaticky resetuje pri jazde rýchlosťou nižšou ako 65 km/h.

2 Opel Grandland X
Na bezpečnosť chodcov nového modelu Grandland X dohliada asistenčný systém Forward Collision Warning a funkciou rozpoznávania chodcov

Grandland X okrem systému na monitorovanie únavy vodiča má aj ďalšie asistenčné a bezpečnostné systémy. Novinka Opel zabezpečuje vodičovi optimálnu viditeľnosť v noci bez oslňovania iných účastníkov premávky. Príplatkové svetlomety AFL LED majú jasné biele svetlo a automaticky adaptujú rozloženie svetla podľa momentálnej situácie v premávke.

K predajcom sa nový Opel Grandland X dostane krátko po skončení autosalónu vo Frankfurte.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.