Opel Grandland X: Upozorní vodiča na únavu

Pondelok, 31 júl 2017

Tretí a zároveň najväčší crossover automobilky Opel, Grandlad X, ktorý bude mať premiéru v septembri na autosalóne vo Frankfurte, predstavuje v predstihu nové technológie. Bude mať najmodernejšie asistenčné systémy, okrem iných systém na monitorovanie únavy vodiča.

1 Opel Grandland X
Model Grandland X, najväčší model značky Opel radu X, sa predstaví vo svetovej premiére septembri na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom

Grandland X prináša celý rad najmodernejších asistenčných systémov: Forward Collision Warning s funkciou Automatic Emergency Braking a rozoznávaním chodcov, parkovací automat Advanced Park Assist a priestorový kamerový systém so záberom 360°. Všetko štandardne pri verzii vybavenia Innovation.

Väčšiu bezpečnosť prinesie tiež adaptívny tempomat Automatic Cruise Control, ktorý dokáže udržať nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu. Významným je tiež systém na monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert.

Štúdia uskutočnená v Nemecku ukázala, že na diaľniciach až štvrtinu nehôd s fatálnymi následkami spôsobili vodiči, ktorý zaspali počas jazdy.

Systémy, ktoré dokážu rozoznať únavu a upozornia vodiča na potrebu urobiť si prestávku v jazde sú dnes bežné len v automobiloch prémiových kategórií. Opel má tento významný bezpečnostný prvok aj v modeli Grandland X.

Systém na monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert upozorní vodiča Grandland X výstražným signálom vo chvíli, ked vodičova jazda naznačuje únavu alebo nepozornosť. Urobí tak akustickým signálom a textovým upozornením na displeji v združenom prístroji kde sa zobrazí textové upozornenie. Po troch upozorneniach prvej úrovne systém vydá druhé upozornenie s odlišnou správou na displeji a hlasnejším akustickým výstražným signálom. Systém sa automaticky resetuje pri jazde rýchlosťou nižšou ako 65 km/h.

2 Opel Grandland X
Na bezpečnosť chodcov nového modelu Grandland X dohliada asistenčný systém Forward Collision Warning a funkciou rozpoznávania chodcov

Grandland X okrem systému na monitorovanie únavy vodiča má aj ďalšie asistenčné a bezpečnostné systémy. Novinka Opel zabezpečuje vodičovi optimálnu viditeľnosť v noci bez oslňovania iných účastníkov premávky. Príplatkové svetlomety AFL LED majú jasné biele svetlo a automaticky adaptujú rozloženie svetla podľa momentálnej situácie v premávke.

K predajcom sa nový Opel Grandland X dostane krátko po skončení autosalónu vo Frankfurte.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."